şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ot)
 • hakan günday son yazılarında zorla yazıyormuş gibi. emrah serbes'in katkısı yadsınamaz.
 • her sayısını almaya özen gösterdiğim dergidir. ilk çıktığı zamandan beri takip ediyorum ama ilk sayımı arkadaşıma vermiş olmanın ve geri alamamış olmanın üzüntüsünü her defasında yaşıyorum. değer verdiğim şeyleri kimseye emanet etmemeyi öğrendim.
 • tarık tufan, zülfü livaneli, oruç aruoba, hakan günday, burak aksak, dücane cündioğlu, ali atay gibi daha adını yazamadığım kalemi güzel nice yazarların bir araya gelerek oluşturdukları aylık bir dergi. aylık konuk yazarları da kendisine misafir eden derginin arka sayfasında ot okur başlığı altında okuyucularından gelen yazılara da yer vermektedir. sürükleyici ve anlam bakımından doyurucu metinleri vardır.
 • beşinci yılını kutlayan popüler edebiyat dergisi. kendisi bu alanda yeni edebiyat dergilerinin önünü açmıştır. ki bu alandaki çeşitliliği kitapçılarda ve gazete bayilerinde ki dergi raflarında görmekteyiz. nice senelere inşallah.
 • ıçeriğiyle, yazarlarıyla kaliteli edebiyat dergisi. bazı rakipleri (bkz: kafa) sırf ünlü diye yazar adı altında üç beş adamı toplayıp boş boş dergi çıkarıyor. yazarlıkla alakası olmayan ünlü adamlar bir arada diye o dergi edebiyat dergisi olmuyor. ama ot öyle değil. çizgisi düzgün, edebiyat içeriği yüksek, yazarları kaliteli. bir dergide ihsan oktay anar, dücane cündioğlu, zülfü livaneli, murat menteş, haydar ergülen, selim ileri olur da o değerli okunmaz mı? onun gibi (bkz: kafka okur) da çok başarılı bir edebiyat dergisi. diğerleri pek bi tırış. allah bu dergiyi çıkaranları başımızdan eksiltmesin.
 • yıllardır karikatür dergilerini takip eden biri olarak bu derginin çıkışını büyük bir mutlulukla karşılamıştım. metin üstündağ'ı da takip ederdim, yeni nesle çok hitap etmese de oturmuş bir tarzı var ve camiada hatırı sayılır bir konumu var. derginin beni heyecanlandırmasının asıl sebebi edebiyat ve mizahı harmanlamasıydı. başka denemeler olmuştur ama bu türde yaygın ve ulaşılabilir olarak gördüğüm ilk dergi buydu. ilk sayısını aldığımı ve keyifle okuduğumu hatırlıyorum. biraz "çerezlik" ama güzeldi yani.
  fakat bu derginin o kadar çok "kalitesiz" ve "gelişigüzel" benzerleri çıktı ki (kafa, bavul, kafkaokur vs.). dergicilik anlayışına olumsuz anlamda yeni bir boyut getirdi denebilir. bu dergilerde yeterince emek, zaman ve titizlik yok ve sosyal medya kültürüyle gereğinden fazla harmanlanmış içerikler var. internette paylaşım yapar gibi dergi çıkarıyor insanlar. kişinin zevkine göre takip edilebilir elbette ama bu dergileri takip ederek "edebiyat" anlamında kendimize çok fazla şey katabileceğimiz yanılgısına düşmememiz lazım. zihni tembelleştiriyorlar, estetik anlayışını köreltiyorlar bence.
 • ünlü mizahçı metin üstündağ’ın 2013 yılında yayımlanmaya başlamış ve günümüze kadar ulaşan mizah, karikatür ve edebiyatı harmanlamayı başarabilmiş aylık dergidir.
  takip ettiğim bazı yazarları bünyesinde barındırmasından dolayı, takip etmeye başladım.
  verdiği siyasi mesajlarından dolayı bazen hoşuma gitmesede karikatürleri ve yazıları kendine bağlayan bir büyüsü var.
  aylık bir dergi olmuş olsada ülke gündeminden kopuk bir hava sezdirmeden, medyanın gündemini sıkça meşgul eden ya da medyada kendine yer bulamayan konuları işleyişleri ve kendi çizgileri doğrultusunda harmanlayıp biz okurlarına ulaştırmaları çok güzel bir harekettir.
  böyle olayları kimse kolay kolay yapamaz ama bu dergi için ter döken herkesin işini ince bir titizlik ile yaptığına inancım tam.
  günümüzde popüler kültür ile birlikte büyüdüklerinin farkındayım ama yine de ellerinden geldiğince popüler kültür goyguyunda geçen “çay edebiyatı” gibi konulardan vazgeçmelerini tavsiye ederim.
  okularına da kendi yazdıkları şiirleri, yazıları başka insanlara ulaştırma fikride ayrı bir teşekkür konusu olan dergidir.

  ek: 2015 yılında almaya başladığım için bazı eksik sayıları mevcuttur. eğer yardımcı olmak isteyenler var ise yardımlarını beklemekteyim.

  ek: emrah serbes, yeni behzat ç. hikayelerine devam etmektedir. sevenlerine duyrulur.
 • kimi insan faşizme benzer; karşılık bulamayınca öldürür sevdiğini.
  kimi insan kapitalizme benzer yalanlar üstüne yalan kurar tüm ilişkide.
  kimi insan da devrime benzer kavuşmak bir ihtimaldir ve çok güzeldir.
  (ot-maksat yeşillik olsun-)
 • aylık edebiyat dergisidir
  her ay değişik ve özel konseptlerle birlikte özel posterlerle yayınlanır. okuması bir hayli keyifli olan dergidir.
  favorim şiirlerle oluşturdukları özel sayıdır.