şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir bunlar akıllıdır dünyada. ota boka "e ama israaf" derler gevrek gevrek. sevmediğin yemek vardır, "ye ye, israf, günah. bak afrikada çocuklar bulamıyor bunları." der. kadercidir çünkü. ulan benim yemediğim patlıcanı afrikadaki çocuklar mı yetiştiriyor toplama kamplarında sanki?

    ya da mesela, benzer şekilde, tabakta yemek bırakmak, kullanmadığın bir eşyayı elde bulundurmak ya da elde bulundurduğunu atmak... bunlara göre kendi ellerinde olmayan her lüks israf. günah. yersen.

    bir kere doğada gıdanın israf edilmesi diye bir şey söz konusu değildir. karınca toplar, kuş yer, nitrfikasyon bakterisi ziyafet çeker... gider yani o yemek bir yere. işin samimiyetsizlik boyutu da burada başlıyor zaten.

    sıradan çinko karbon bir müslümana göre, insan dışındaki hiçbir canlının önemi yoktur. insanın da müslüman değilse bir önemi yoktur. mesela, kedinin köpeğin veteriner masrafına "ya köyde yüzlerce var hiçbir şey olmuyor, boşa para veriyorsun, israf, günah." diyen bu orospu çocuklarının zengin arapları burada linç etmesini beklersin değil mi? ama hayır. arapsa müslümandır. premium vip müslümandır. o yüzden dokunmaz bile, hatta içlerinde "bak allah müslüman olanı çölün ortasında zenginlikle ödüllendirdi" diyeni bile var bunların.

    o son kedi haberi de bu zihniyetin ürünü işte. el kadar battaniye bile olsa, "kedinin altına koymuşlar bir de, israf, günah" diyerek, kedinin altından zorla çekiştirip evine götürür. balkona çaktığı sedire koyup üzerinde yellenmesi israf değildir, günah hiç değildir çünkü. en fazla abdesti kaçar.