şükela:  tümü | bugün soru sor
 • emir kusturica'nın az bilinen güzel filmi.
 • 1985 yapimi film, o yil cannes'da buyuk odulu almisti. basrolde baba rolunde kusturica'nin favori oyuncularindan miki manojlovic vardi..
 • su sirada trt2'de gosterilmekte olan, beni eskilere goturen guzide kusturica filmi. burada garip bir kopyayla vizyon gormustu. kopyadaki ingilizce altyazilar turkce altyazilarla cakisiyordu hafizam beni yaniltmiyorsa. ama yaniltiyor da olabilir zira ben dolly bell'i de animsamiyorum...
 • derler ki, cannes'da oynarken bu film, emir* 'bu herifler odul modul vermez bana' diyerek evinin parkelerini tamir ettirmeye koyulmus. bu nedenle altin palmiye'yi kucaklama zamani geldiginde, sahneye kendisi degil, yapimcisi mirza pasic cikivermis. yaa..
 • emir kusturica nın dünya capinda üne sahip olmadan önce cektigi, cannes film festivali nde altın palmiye ödülü alan 1985 yapımı film.
 • film 1948 yılında tito ile stalin in yollarının ayrilmasi ile yugoslavyada baslayan büyük karmasa sırasında komunistlerin yasadigi zor dönemde gecmektedir.bircok kisi de komunist olduklari suclamalarıyla hapse atilmaktadir.mesha da bir gazete de yazdıgi yazı nedeniyle hapse atilir, filmde , mesha nin yoklugu sirasinda ailesinin yasadiklari,gecirdikleri sikintilar kücük malik in gözünden anlatilmaktadir. aradan gecen günlerde malik trajik gercekleri farkında olacaktir.
 • emir kusturica'nin türkçeye babam is gezisinde olarak çevrilmis** 1984 yapimi yugoslav filminin sirpça özgün ismi.
 • babam iş gezisinde.
  bir tarihî aşk filmi.

  emir kusturica bir keresinde, insanın kendi yaşamından ancak iki filmlik malzeme çıkarabileceğini, sonra farklı alanlarlara yönelmesi gerektiğini söylemişti. bu, kendisi için o filmlerden ikincisi. sonrası malum, çingeneler zamanı'yla başlayan pek sevdiğimiz bir kakofoni.

  film, chiquita diye bir meksika şarkısı söyleyen ayyaş franjo ile açılıyor. sonradan, en tehlikesiz olanların meksika şarkıları olduğundan başının derde girmesini engellemek için bunları söylediğini öğreniyoruz. (bir dönem radyoda türkülerin yasaklandığı bir ülkede yaşayan bizim gibiler için çok yabancı değil sanki.) filmde mizah kuvvetli ama trajedinin önüne hiçbir zaman geçmiyor. sadece onu desteklemek, hatta daha belirgin kılmak için var. (her ne kadar sidran tek senarist olarak geçse de) kusturica’nın abdullah sidran'la yazdığı senaryo, tito döneminin - ve insanların hayatlarının merkezine oturan tüm rejimlerin - keskin bir hicvi. insanların çocuklarını severken bile "küçük komünist" (veya "küçük x" çok fark etmez) demelerine sebep olan, kardeşi kardeşe düşman eden ve hayatı öldüren bir rejim budalalığı portresi bu. kusturica’nın çingenelere ve devlet bağımlılığı olmayan yersiz yurtsuzlara düşkünlüğü böylece daha iyi anlaşılabilir.

  filmde meša'nın hakkında yorum yapınca başını belaya sokan, arkasında stalin portresi olan marx karikatürü gerçekten de temmuz 1950'de politika gazetisinde yayınlanmış. kusturica'nın aktardığına göre çizerinin ismi de zuka dzumhur. filmin en absürt kısmı, franjo'nun meksika şarkısı ise ingilizce altyazılardaki haliyle şöyle:

  chiquita
  spanish land, flowers of may
  every child loves you
  while listening to castanets
  i have a sombrero
  you're a darling girl
  chiquita
  you're the woman of my dreams
  you're my new love
  but you give yours to another
  i have a sombrero
  you're my darling girl
  carmelita
  lead me to barcelona
  so i can see my love
  chiquita
  i thought i was the first to come
  i am a stranger
  but, chiquita
  i'll be yours
  i have a sombrero
  you're a darling girl