şükela:  tümü | bugün
295 entry daha
 • otizmin erken tanısı ve önemi - (bkz: http://www.ttb.org.tr/sted/sted1004/otizm.pdf)

  "otizm ile alakalı faydalı kitaplar

  otizmde etken tanı ve tedavisi otizmli çocuğun eksik kalan yönlerinin geliştirilmesi ve yaşıtları ile aynı eğitimi alarak yaşamına başkalarına bağımlı olmadan devam etmesi bakımından çok önemlidir.

  eğitimde kitaplar çok önemlidir. buna bir de otizmli çocuğun eğitimi olarak bakıldığında, özel ilgi ve eğitim ihtiyacı olan otizmli çocuk için kitaplar özellikle bir öneme sahiptir. gerek otizmli çocuk sahibi ebeveynler, eğitmenler ve gerekse otizmli çocuğun eğitimine katkıda bulunmak için günümüzde yerli yabancı birçok kitap yayımlandığını görüyoruz. belli başlı otizmle ilgili kitaplar şunlardır:

  otizm ile ilgili kitaplar

  otizm el rehberi

  otizmli bir çocuk annesi olan lorna wing’in kitabı olan otizm el rehberi, otizmlilerin yaşamla mücadele etmeyi öğrenebileceğinden bahsediyor. wing, otizmli çocukları daha iyi anlamaya yardımcı olacak basit açıklamalar yaparken, onların dünyayı nasıl algıladıkları, davranış bozukluğu nedenleri, rutin değişikliğinden neden hoşlanmadıkları ve daha birçok sorunla başa çıkmanın en pratik yollarını sunarken en güncel bilgilerle yardımcı oluyor.

  resimlerle düşünmek
  dünyaca ünlü otizmli temple grandin resimlerle düşünmek adlı kitabında hem otizmli bireylerin, hem diğer insanların hem de hayvanların düşünme ve duyma biçimleri ile ilgili çarpıcı açıklamalar yapıyor. otizmli biri olarak kendi yaşamı ile normal yaşamlar arasındaki farkı gözler önüne seriyor.

  otizmli çocuklara konuşma becerilerinin öğretimi

  otizmlilerin tipi özelliği dil ve konuşma becerilerindeki eksikliktir. otizmli çocuklara konuşma becerilerinin öğretimi kitabında otizmli bir çocukla yetişkinler arasında iletişimin kurulabilmesi için önerilerde bulunuluyor. yazarı princeton child development ınstitute araştırmacıları klinisyenleri ve prof. dr. mcclannahan ve krantz’tır.

  kitapta;

  -okumayı başaranlar ve okuyamayanlar için replikler

  -konuşma etkinlikleri

  -etkinlik çizelgeleri, konuşma kitapları, kart okuyucular ve bas konuşlar

  -ipuçları ve ödüller

  -gözlemler, değerlendirmeler ve sonuçların ölçümü bulunmakta, evde, okulda ve tüm sosyal yaşamda konuşma becerisinin nasıl kazanılacağı anlatılmaktadır.

  kitaplar

  otistik zeka

  melik duyar’ın kitabı olan “otistik zeka”, otizmi ve otizmli olanların zekalarını en güncel bilgilerle anlatıyor. özel ihtiyaçlarını karşılayamayan, çevresi ile iletişim kuramayan ve duygularını ifade edemeyen otizmli çocukların yaşadıkları ve onlara nasıl yardım edileceğine dair her şey bulunuyor. otizmle ilgili en doğru gerçekleri gözler önüne seren duyar, otizm belirtilerinin azaltılmasını sağlayan uygun tedavi ve eğitim seçenekleri hakkında da bilgi veriyor. internetten ücretsiz indirilen kitabı yakın çevresinde veya ailesinde otizmli birey bulunan herkes okuyabilir.

  benimle oynar mısın?

  güzide tekeş’in kitabı olan “benimle oynar mısın?”, otizmli bir çocuğu yetiştirmenin zorluklarından bahsederken bilişsel zekası gelişmiş fakat duygusal zekası gelişmemiş ve algılama sorunu yaşayan otizmli bir çocukla yaşamanın nasıl olduğunu gözler önüne seriyor. yazar, özenle yetiştirilen otizmli bir çocuğun nasıl becerilerinin geliştiğini, ailenin yaşamının nasıl kolaylaştığını 10 yıl boyunca yaşadıklarını özetleyerek anlatmış.

  sos! otizm ve iletişim problemi olan çocukların eğitimi

  on sekizinci ayda birkaç kelime ile bile olsa duygularını ifade eden normal bir çocuk yanında otizmli çocuğun aynı gelişimi göstermediği görülür. iletişim sosyal yaşamın olmazsa olmazıdır. otizmli bir çocuğun kendi başına yaşamını sürdürebilmesi için dil ve konuşma becerisinin geliştirilmesi, konuşmayı başlatma ve sürdürme yeteneğinin kazanması önemlidir. anne ve babalara destek olmak amacı ile yazılan kitapta, otizmli bir çocuğun iletişim problemlerinin giderilmesinde nasıl bir yol izlenmesi gerektiği anlatılıyor.

  kaynakça:

  (bkz: tohumotizm.org.tr/: https://www.tohumotizm.org.tr/)
  (bkz: otistikzeka.com/: http://www.otistikzeka.com/)

  ayrica;
  (bkz: https://www.google.com/…j8&sourceid=chrome&ie=utf-8)
 • " otizmli çocuklar için seyahat ipuçları

  otizmli bireyler belirlenen programlarda başarılı olur ve evden uzakta geçirilecek yeni yerlerdeki tatillerde kendilerini güvende hissetmeyip, rutinleri bozulduğu için huzursuz olabilirler. dolayısıyla, otizmli çocuklar için seyahat zorlayıcı bir aktivite olabilir ancak doğru planlama ve organizasyonla ile çocuğunuz ve ailedeki herkesin birlikte seyahat edebilmesine yardımcı olabilirsiniz.

  çocuklarla seyahat etmek bazen çok fazla yorucu olabilir. otizmli çocuğunuz ile düzenli bir yapı gerektiren seyahat organize etmelisiniz. otizm, dil ve sosyal beceriler gibi çeşitli gelişme alanlarında ciddi ve yaygın görülen bozukluklarla karakterize edilen nörolojik rahatsızlıkların bir spektrumudur. 88 çocuğun 1’inde olmak üzere, ağırlıklı olarak erkek çocuklarında görülür ve çoğunlukla 3 yaşında teşhis koyulur. otizmi olan çocuklar tipik olarak öngörülebilirlik gerektirdiğinden, tatiller otizmi olan çocuklar için aşırı uyarıcı ve üzücü olabilir.

  ne yazık ki, otizm spektrumunda kendi topluluklarının ötesine geçmekten korkan ve bazen de çocuklarının yaşam alanını kısıtlamayı tercih eden pek çok anne ve baba var. ancak, otizmli bireyler ile seyahat etmek mümkün ve de asla zor olmak zorunda değil.

  otizmli çocuklar için seyahat planını doğru yapın

  tatiller, otizmi olan çocuklar için son derece zor bir süreçtir. çocuğunuzu tanımak ve öncelikle ihtiyaçlarını tam olarak anlamak zorundasınız. otizmi olan çocuklar sosyal açıdan sezgisel olmama eğilimindedir ve yeni deneyimler huzurunun kaçmasına neden olur. bu nedenle çocuğunuzun uygulayabileceği ve tadını çıkarabileceği şeylerin planlanması zorunluluktur.

  otizmli çocuklar, başkalarının stresini hissedebilir ve günün planlanan gündeminde aksamalara yol açacak şekilde tepki gösterebilirler. bu nedenle, plajlarda veya dağlarda, programların genellikle esnek ve telaşsız olduğu tatiller, otizmli bir çocuklar için ideal olabilir.

  aslında nereye gittiğiniz önemli değil ama çocuğunuzun keyif aldığı aktiviteleri hep hatırlamalısınız. bu sebeple, çocuklarınızı planlamaya aktif ortak olarak dahil edin. çocuğunuzun ilgi alanlarına, bilgi işleme yeteneklerine, dikkat süresine uydurun ve onu yaklaşmakta olan gezi ile ilişkilendirin. hedefi araştırıp, oraya nasıl gittiğinizi, konaklama yerleri ve çocuğunuz için uygun olan etkinlikler hakkında konuşmak, planlama sürecinin bir parçasıdır.

  gerekli düzenlemeleri istemekten çekinmeyin

  havayolu şirketlerine, otellere, restoranlara ve eğlence parklarına başvurun ve otizmi olan bir çocukla seyahat ettiğinizi açıklayın; ihtiyaçlarınızı anlatın ve belirli konaklama taleplerinde bulunun.

  doğru kimliği hazırlayın

  otizmi olan bir çocuğa sahip olmak, güvenlik oranınızı arttırmak demektir; birçok çocuk dolaşmaya ve yetişkinlerin gözetiminden kaçmaya meyillidir. çocuğunuza iletişim bilgileri olan bir tıbbi bilezik veya kolye almak özellikle otizmli çocuklar için seyahat planı yaparken dikkate alınması gereken bir öneridir.

  çocuğunuzun takı takmasına engel teşkil edecek duyusal sorunlar varsa, ayakkabı tabanlarına ya da fermuar çekeceklerine eklenebilecek kimlik etiketleri oluşturun. çocuğunuz sözsüzse, güncel bir fotoğraf, iletişim bilgileri ve alerjilerin bir listesini cebine koymak için bir kimlik belgesi hazırlamak isteyebilirsiniz. çocuğunuzun sözsüz olduğunu da belirttiğinizden emin olun.

  ayrıca, yabancılar için görsel anımsatıcılar elde etmek adına çocuğunuza bir otizm sembol şeridi veya bir otizm mesaj, organizasyon logolu bir gömlek giymesine de izin verebilirsiniz. çocuğunuzun gömleğinin arkasına, çocuğunuzun adını ve cep telefonu numarasını içeren bir etiket yerleştirin. böylece hem kendi endişelerinizi yatıştırabilir hem de bir nebze de olsa çocuğunuzu güvende hissedebilirsiniz.

  ihtiyaç listenizi eksiksiz hazırlayın

  çocuğunuzun ihtiyaç duyacağı herhangi bir şeyi geride bırakmadığınızdan emin olmak için bir kontrol listesi hazırlayın. otizm spektrumundaki çocuklar sık sık pek çok takviyeye ihtiyaç duyabilirler. bu nedenle çoğu kez elle tutulur davranışlarını ödüllendirmek için gezinizde yanınızda bulundurmanız gerekenler konusunda oldukça hassas davranın.

  bütün çocuklar sevdiklerine bağlıdır, ancak otizm olan çocuklar sevdikleri eşyaları geride bırakmak istemezler, çünkü sevgiyi kendilerinin uzantıları olarak görürler. çocuğunuzun günlük rutini düşünün ve atıştırmalıklar, oyuncaklar, kitaplar, çocuk bezleri veya yardımcı iletişim araçlarını yanınızda bulundurun.

  tatil planınızı çocuğunuza anlatın

  tatilde neyin gerçekleşeceğine ilişkin sıralı bir resim öyküsü oluşturmak, otizmli çocuklar için seyahat hazırlığını daha kolay bir hale getirmek için aydınlatıcı ve etkili bir araçtır. uzmanlar, bu tip kelime / resim senaryolarının, otizmli çocuklarda stresin hafifletilmesine ve sorunlu davranışlarının azaltılmasına yardımcı olabileceğini söylüyor.

  tatile hazırlık sürecini birkaç haftaya yaymalı ve beraber yolculuk yapma hakkında onunla konuşmalısınız. onun için hazırladığınız rutini onunla paylaşmanız stresinin azalmasına yardımcı olacaktır. siz ve çocuğunuz, gezi ile ilgili resimleri, tatil planınızın akışına göre düzenleyebilir, kronolojik olarak gerçekleşeceğini anlatabilirsiniz.

  çocuğunuzun otel ya da aile üyelerinin evinin resimlerini kolaj ya da diğer görsel düzenlemelerle birlikte organize etmesine yardımcı olun. her resim için basit bir açıklama ya da resim yazısı da verebilirsiniz. yolculuk yaklaştıkça çocuğunuz altyazıları ve olay açıklamalarını anlamaya veya anlatımınızı onaylamaya başlayacaktır.

  tatiller rutinin dışına çıkan aktivitelerdir, bu sebeple otizmi olan çocuklar kendilerini kaybolmuş ve düzensiz hissedebilir ve bu durum duygusal olarak huzursuzlanmalarına neden olur. çocuğunuzun tetik noktalarını bilin ve buna göre planlar yapın.

  kaynakça:

  parents / travel tips for children with autism: http://www.parents.com/…-tips-children-with-autism/
  the telegraph / travelling with an autistic child: http://www.telegraph.co.uk/…with-an-autistic-child/

  (bkz: https://otsimo.com/…cocuklar-icin-seyahat-ipuclari/)
 • "aq otistik zekâ ve seviyeleri otizm, selvi borazancı persson, sistem yayıncılık

  bayan perşembeler – prof. dr. füsun akkök, özgür yayıncılık

  benimle oynar mısın? otizm ile yaşamak ve annelik – güzide tekeş

  biraz yer açarmısınız? normaller için kitap: otizm – nevin eracar, vildan onur, beyaz yayınları

  otizm ve otistik çocukların eğitimi – çetin özbey, inkılâp yayıncılık

  otistik özellik gösteren çocuklara iletişim becerilerinin kazandırılması – prof. dr. gönül kırcaali iftar, ya-pa yayın

  sos! otizm ve iletişim problemi olan çocukların eğitimi – inci vural kayaalp, evrim yayıncılık

  kelimelerin ötesinde – bir otizm hikayesi – pınar kahraman küçükaras, kelebek yayınları

  istiyorum ihtiyacım var, çünkü farklıyım… bir annenin otizm yolculuğu – nevin benal penny, sistem yayıncılık

  otistik çocuklar eğitim programı– meb

  otizm el rehberi,dr. lorna wing, çeviren: semra kunt, doğan kitap

  otizm ve otistik çocuklar – prof. dr. nilüfer darıca, dr. ülkü abidoğlu, dr. şebnem gümüşçü, özgür yayın

  otizm ve otistik çocukların eğitimi – ahmet güneş, ilya yayın

  otizm – otizmde görsel iletişim tekniklerinin kullanımı – dr.yeşim fazlıoğlu, uzm. meral eşme yurdakul, morpa yayıncılık

  otizmde ilk adım – aydan aydın, epilson yayıncılık

  resimlerle düşünmek, otizmin içerden anlatımı,temple grandin, çeviren: mehmet celil iftar, doğan kitap

  yağmur çocuklar – otizm nedir? doç dr. barış korkmaz, doğan kitap

  otistik çocuk dahi mi, engelli mi? ismail tufan, iletişim yayınları

  sevgi dili konuşan çocuklar,ayşegül turan, sistem yayıncılık

  mozart ve balina, otistik bir çiftin aşk hikâyesi, jerry newport, mary newport, johnnt dodd, koridor yayıncılık

  yaşamın diğer bir penceresi, otistik özelliklere sahip çocuk babaları ve duyguları, prof. dr. füsun akkök, arş. gör. bilge uzun özer

  otistik çocuklar ve özel eğitime muhtaç çocukların cinselliği ve cinsel eğitimi, k. serdar ateş, psk. nurfeda ateş, ya-pa yayıncılık

  asperger sendromu, barış korkmaz, adam yayınları

  otizm şart mıydı? çiğdem ergüvenç, tisamat basım sanayi

  süper iyi günler, mark haddon, çev. övgü doğangün, kültür yayınları

  farklı gelişen çocuklar,m.ü. öğretim elemanları, epsilon yayınevi

  gerçek bir insan, gunilla gerland, çeviren: selvi borazancı persson, sistem yayınevi

  otizm umudumuz davranışçı tedavi,ayda hakler

  özel gereksinimli çocuk, prof.dr.stanley ı.greenspan,psikolog serena wieder robin simons ile birlikte.özgür yayınları

  ben kitabı, o.ıvar lovaas, sistem yayıncılık

  mars’ta bir antropolog, oliver sacks, iletişim yayıncılık

  karısını şapka sanan adam, oliver sacks, yapı kredi yayınları

  düşe kalka büyümek, yankı yazgan, epsilon yayınları

  onu hiç uyurken izlediniz mi, alev yılmaz, evrim yayınları

  otizm, otistik çocuklarkurumsal uygulamalı oyunlarla konuşma eğitimi, şükran dalp özen logopathy yayınları

  onlar güneşe hasret, selvi borazancı

  gerçekten beni duyuyormusun, leyla navaro

  sevgi dili konuşan çocuklar, ayşegül tuğran,

  otizmli çocuklara konuşma becerilerinin öğretimi(replikler ve replik silikleştirme)çeviri: doç. dr. binyamin birkan

  otizmli çocukların eğitiminde etkinlik çizelgelerinin kullanımı çeviri: doç. dr. binyamin birkan "

  (bkz: https://www.otizmvakfi.org.tr/otizm-kitaplari/)
 • tanrı'nın merhamet, şefkat ve karşılıksız iyiliğini anlamak isteyenler otizmli çocuklarıyla, kardeşleriyle ilgilenen insanlara baksın. evet, bu başlıkta okuduğum entirilerden çıkardığım sonuç bu oldu. yüce allah bu insanların hepsini cennetinde ağırlasın. dünyadaki özverilerinin karşılığı olarak onlara büyük uhrevî dereceler versin. merhametinin ve şefkatinin ayetleri/nişaneleri olan bu insanlara en merhametli en şefkatli şekilde davransın.
2 entry daha