şükela:  tümü | bugün
 • 2 nisan'ın ''(bkz: dünya otizm farkındalık günü)'nde, aile ve sosyal politikalar bakanı fatma şahin, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında hazırladıkları ''otizm eylem planı''nı açıkladı.
  özürlü ve yaşlı hizmetleri genel müdürlüğünce hazırlanan planda, toplumun tüm kesimlerinin otizm konusunda farkındalık düzeyinin artırılması ve kurumlar arası işbirliğinin geliştirilmesi, otizmli bireylerin erken yaşta tıbbi tanılamalarının yapılması ve izleme programlarının geliştirilmesi, otizm tanısı almış çocuğu olan ailelerin bu konuda bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi, eğitilmesi ve yönlendirilmesiyle gerekli sosyal desteğin sağlanması amaçlanıyor.

  plan ayrıca otizmli bireylerin eğitsel değerlendirmeleri, sınav düzenlemeleri ile eğitim ihtiyaçlarının karşılanması, otizmli bireylerin istihdamlarının sağlanması, çalışma hayatıyla ilgili gerekli düzenlemelerin yapılması, otizmli bireylerin eğitimlerinde insan kaynaklarının geliştirilmesi ve erişilebilirliğin sağlanması, otizmli bireylerin ve ailelerin sosyal güvenlik, sosyal yardım ve sosyal hizmet ile toplumsal yaşama tam katılımlarının sağlanmasını amaçlıyor.
  edit:link ölmüş silmek zorunda kaldım.
 • otizm spektrum bozukluklarına sahip olanların toplumsal hizmetlerden diğer bireylerle eşit yararlanmasını sağlamak ve bağımsız olarak toplumsal yaşamın her alanına katılımlarını kolaylaştırmak amacıyla hazırlanan eylem planı. aile ve sosyal politikalar bakanlığınca hazırlanan eylem planı 3 aralık dünya engelliler gününde istanbul'da yapılacak programda açıklanacakmış.
 • engelsiz yaşam fuarında açıklanmış ve gün itibariyle resmî gazetede yayımlanmış eylem planıdır.
  otizm eylem planı