şükela:  tümü | bugün
 • otizmle ilgili derneklerin artik otistik yerine kullanmayi tercih ettikleri terimmiş.
 • otistik yerine otizmli ifadesinin kullanılma nedeni aşağıda çok güzel bir şekilde anlatılmıştır.
  http://www.facebook.com/….php?v=392440707038&ref=mf

  bu kişilerin farkı ve bu farkın farkında olmaya dair...
 • otistik kelimesinin adeta hakaret gibi kullanılması yüzünden tercih konusu olmuştur. insanlar kelimelerini doğru seçse ha otistik ha otizm.. o ailelerin buna takılmayacak kadar dertleri var. yine de insanların "otistik misin oğlum sen? anlamadın mı?" türü konuşmalarında ağızları vurasım gelmiyor değil.
 • türkçe kökenli bir sözcük olmayan otizm sözcüğüne otizmli diye ek getirmek kulağa garip gelmekte. otistik denir ona. böyle olunca kibarlaşmak yerine garipleşiyor. bu da yeni çakma entel aktivist eylemidir zaten. bıktırmıştır. kör değil görme engelli, özürlü değil engelli, şişman değil kilolu... bunlara göre bütün otistik çocuklar tatlıdır. bunlara göre bütün hasta çocuklar üstün ırktır.

  edit: bunları yazdığımda 2014'tü. şimdi sene olmuş 2017 ve 3 senede çakma entel aktivist eylemlerinde çığ gibi bir büyüme oldu.
  (bkz: az bilinen efsane duyarlar)
 • anladığım kadarıyla ingilizcedeki "person with autism" kalıbına karşılık gelen sözcük. buna person first language diyorlar. otistik de ingilizcede "autistic person" kalıbına denk geliyor. bu da identity first language. fakat türkçe düşündüğümüzde otizmli veya otistik demek arasında belirgin bir fark göremiyorum. önemli olan otizm spektrumundaki insanlara yaklaşımın nasıl olduğu. otizmi ad hominem için veya insanları etiketlemek için kullanmıyorsanız hangi kalıbı kullandığınızın pek bir önemi olmamalı.
 • kürt kökenli vatandaş veya lgbt'li gibisinden tuhaf ve yanlış bir tabir.

  tuhaf olmasının sebebi, otizmin kişinin kendisinden ayrı olarak cebinde taşıdığı veya üzerine giydiği bir şey değil, bizzat tüm kişiliğini ve düşünce yapısını kökünden şekillendiren bir farklılık olmasıdır.

  birine "kızıl saçlı" diyebilirsiniz zira bu o kişinin kişiliğiyle ilgili bir durum değildir. "heyecanlı" birinin de tüm kişiliğini tanımlayan şey bu değildir, kişiliğinin yalnızca bir parçasıdır. ileride heyecanını kaybedecek/törpüleyecek olursa biraz değiştin diyebiliriz, ancak bu karakterinin özüne dair bir değişiklik olduğu anlamına gelmez.

  otizm ise bir yaygın gelişimsel bozukluk* ve beyin yapısından kaynaklanan egosintonik bir durum olarak kişinin benliğinin özünü oluşturur. otistikler elbette tıpkı otistik olmayanlar gibi birbirinden çok farklı karakterlere sahipler, ancak bu karakter özelliklerinin oturduğu temel otizmdir. yarın otizmin "tedavisi" bulunacak olsa bu tedavinin uygulanması o tanıdığınız kişinin yok olması, bambaşka birinin ortaya çıkması anlamına gelecektir.

  obsesif kompulsif bozukluk gibi egodistonik bozukluklar ise farklıdır. okb'li biri tedavi edilebilecek olursa kişiliğinden bir şey kaybetmez, tam aksine zaman zaman gerçek kişiliğini bastırabilen rahatsız edici düşüncelerden* kurtulacağı için özüne döner diye düşünebiliriz. bu yüzden obsesif kompulsif bozukluğu olan birine obsesif-kompulsif denmez. okb'li denir.

  otizm spektrum bozukluğu teşhisi alanlara ise otizmli değil, otistik denir. otizm konusundaki gelişmeleri 20-30 sene geriden takip eden cahil cühela tayfaya veya autism speaks gibi otistikleri yok etmeye ant içmiş eugenics savunucusu örgütlere değil otistiklerin kendilerini nasıl tanımladıklarına bakın.
 • "kürt kökenli vatandaş" gibi doğru bir tabidir. konunun profesyonelleri de 'otistik' değil 'otizmli' demeyi uygun görür ki bu tüm dünyada böyledir.
  bunu zaten baştan aşağı yanlış olan "lgbt li" kullanımı ile eş tutmal ise kişinin kendi cahilliğidir.
  onun doğrusu da "lgbt birey" dir.
  yurtdışında da "... has autism" olarak kullanılır.
  "otistikler kendini böyle tanımlıyor" demek zaten kişinin bu konunun ne kadar cahili olduğunun göstergesidir.
  türkiye'de bu konu ile ilgili tohum otizm vakfı dahil bu konunun tüm muhatapları "otistik" değil "otizmli" denmesini tercih eder.
  cehalet yanlış bildiğinde ısrarlı olmaktır.
  tıpkı tüm otizmli bireylerin üstün zekalı olduğunu var sayıp "-otistikler- bizi muasır medeniyetler seviyesine ulaştıracak" demek gibi.
  görsel
  edit :ne türkiye ne dünyada otizm tanısı konmuş kişi uzman tarafından otistik/autistic olarak tanımlanmaz. "otizmli" "she/he has autism" diye tanımlanır.