şükela:  tümü | bugün
 • sanıldığının aksine otlak sahibi kişi demek değildir.

  sigara, yemek, kıyıntı vs. gibi şeyleri başkalarından izinli izinsiz gasp etme olayıdır. en revaçta olan otlakçılık, sigara otlakçılığıdır. kendimden bilirim....
 • memduh şevket esendal'ın ünlü hikayesi...
 • memduh sevket esendal in oykusuden bastan kucuk bir alinti:

  efendim, tutun tabakasini ortada unutmaga gelmiyor, insafsiz herif, tutunun ne kadar sacak yeri varsa icti, tozlari bana kaldi. cok otlakci gordum ama boylesine hic rasgelmedimdi. bizim rahmetli ilhami de otlakci idi ama hic olmazsa bir inceligi vardi, adami eglendirirdi. karsiniza oturdu mu gozleri ile tutun paketini arar, sokulur, tabakayi, cebime koyarim, sozlerini sasiri, cebimden cikarip masanin ustune birakirim, sevinir. saatlerce gozleriyle tabakanin arkasindan kosar, sonra bir firsatini dusurup bir cigara yakinca keyiflenir, guler, soyler, dinleyenleri de eglendirirdi. en cok hoslandigi da firsatini dusurup cigarayi kendi eliyle almasinda idi. siz ona paketinizi uzatirsaniz alir ama, kendi eliyle aldigi cigaradan duydugu haram tadini duymazdi. bu otlakciya canim kurdan, kardesim! bu herif oylesi degil ki... dun artik dayanamadim soyledim:

  -ama mahmud efendi, dedim bu kadar da olmaz. iciyorsun, neyse ic. ama hic olmazsa tozunu da katik et!
  o, alismis, aldirmiyor. yan gozle bana bakti:
  -bir cigara sardim diye mi soyluyorsun? dedi.
  -hangi bir cigara birader, dedim, bak gene bir tutam sacak tutun kalmadi. bana yalniz tozlari kaliyor.
  kayitsizca:
  -senin tutununun de icimli bir sey degil ya! dedi, bunu nasil iciyorsun? kacak icnsen bundan daha iyi!
  kizdim:
  - a birader, dedim iyiye kotuye baktigimiz yok, sen benden cok iciyorsun. fena ise nicin iciyorsun?
  -ne yapayim, dedi, daha iyisi olsa onu icerim...
  -neden yok, dedim, tutuncu dukkanlari dolu!
  yuzume dik dik bakti:
  -ben, dedi, bu zikkima para vermem. mundar sey... mekruh. kalkip uste de para verecegim! isim yokduda...

  gider bu boyle...
 • hayatlarını başkalarının mal mülk ve paralarından geçinmeye adamış insan türü. bu tipler bir kaç kategoride incelenebilir ama en sinir bozucu olan türü cebinde parası olmasına rağmen başkalarından otlanan tiplerdir. bunlarda ar, edep, seref duygularından eser yoktur. ortama girer girmez tanımadığı insanların paketlerine saldırır, siz pakedinizi her çıkardığınızda bir tane sigara ister, ama siz pakedinizi göstermediğiniz sürece de sigara ihtiyacı hissetmez. bunlar içki ihtiyaçlarını da başkalarının biralarından birer yudum alarak giderirler. işi daha da ileriye götürüp hesabı ödemeden bi şekilde ortamdan sıvışanlar da vardır.
  (bkz: otlakcılara karsı alınabilecek onlemler)
 • argoda: 'otlak'tan.. yararlanmayi adet edinmis kimse, bedavaci, belesci.. ihtiyacini baskalarindan karsilayan kimseler icin kullanilir.
  (bkz: otlak)
  (bkz: otlakcilik)
  (bkz: otlakiye)
 • memduh şevket esendal in bir birinden guzel hikayelerinin toplandigi, otlakci hikayesinin adini verdigi kitabin adi. bu hikayelerin en guzel yanı* inanilmaz derecede akici olmasidir. okumanin en zor yani kitaba baslamaktir*, lakin her bir hikayede yeni bir kitaba baslar ve zorluk cekmezsiniz. akar akar...
  (bkz: ustalara saygi)
 • sigarayi birakma asamasindaki kimselerdir cogunlukla.paket almayayim,alinca iciyorum.sen ordan bir sigara versene bana inceden takilayim seklinde yaklasirlar.gozleri surekli sigara paketi arar bir de bunlarin.
 • otlanan insan, lise kantinlerinin değişmezi (bkz: otlanmak). şunun patatesi bunun döneri onun kolası derken öğle yemeğini çıkaranlarına da rastlanmıştır, genelde yedikleri dayakla uslanırlar.
 • dah önce de kendisinin biraz cimri olduğundan bahsettiğim babamın amcası sabit (bkz: #9735064), iskambildi , okeydi, bu tip oyunları pek severmiş. oyun masasında ise asla kendi sigarasını kullanmaz hep başkasından otlanır; otlanacağı kişinin başka sigarası kalmadıysa veya sigara vermek istemiyorsa da o kişinin o anda içmekte olduğu sigarasını çaktırmadan alır ve oynamaya devam edermiş.

  bir gün devamlı beraber oyun oynadığı üç arkadaşı ki bunlardan biri bizim meşhur orhan dayı (bkz: #9712750) imiş, karar vermişler oyun boyunca ne sigara paketlerini ortaya çıkarmaya ne de bir sigara yakmaya. oyun başladıktan sonra sabit amca başlamış sigara aranmaya. ama nafile! ortamda paket olmadığı gibi, kimse de her ne hikmetse sigara içmiyormuş. sonunda dayanamayıp, güya etrafına çaktırmadan yeleğinin altında kalan gömlek cebine sakladığı sigara paketinden bir tane sigara çıkarmış. yine güya çaktırmadan onu yakmış. ilk nefesi aldıktan sonra sigarayı küllüğe koymuş ve koyar koymaz sağındaki orhan amca pat diye kapmış sigarayı ve başlamış tellendirmeye. sabit amca buna feci bozulmuş ama ne yapsın, el mecbur bir tane daha sigara çıkarmış iç cebincen. onu da yakmış ve onu da ilk nefesten sonra küllüğe koymuş, "bu hayvanlığı yapsak yapsak ya ben ya da orhan yapar, başkası da yapmaz." düşüncesi ve güveyiyle fakat o sigarayı da solundaki arkadaşı hop diye kapıp oyununa devam etmiş.

  bu sefer feci sinirlenen sabit amca bir hışımla cebinden üçüncü bir sigara daha çıkarmış. filtresini önce burnuna sokmuş, içinde döndürdükten sonra da ağzına koyup, yakıp, ilk nefesi çektikten sonra küllüğe koymuş bu üçüncü sigarayı basmış küfrü:

  "hadi bunu da için ulan eşşoğleşşekler!"