şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ikinci el araç alacak olanların noterden hemen önce muhakkak uğraması gereken yer.
  benim gibi birikimlerini hurda bir araca vermek istemeyenler için oto ekspertiz önemlidir. alacağımız aracın geçmişini değiştiremiyoruz ama ögrenebiliyoruz artık.
 • kazasız, boyasız, bayandan temiz kullanılmış, garaj arabası vb. ikinci el satış stratejilerini rafa kaldıran sektör. çiğ köfteci mantığıyla "bu işte para var" diyerek sektöre dalanlar çoğalsa da aralarında profesyonelliğini ve güvenilirliğini bozmayanlar var.

  www.otorapor.com
 • bazılarının* kendisine bir web sitesi ekspertizi bulması gerekliliği
 • ülkemize kazandırılmış güzel bir sektör.

  2. el araç alacakları usta usta dolaşmaktan kurtarmış, tek bir yerde alacakları araç ile ilgili raporlu bir şekilde fikir sahibi olmalarını sağlayan, henüz çoğu kimsenin bihaber olduğu yeni otomotiv alanlarından biri. aman aa kurumsal olmayanlardan uzak durmalı. bu sektör'ün de çakalları türemiş hemen.

  maslak bayisinden hizmet almış biri olarak, bu işi hakkıyla yapan ve türkiye'ye bu sektörü kazandıran isim;

  (bkz: otorapor)
  otorapor

  maslak lokasyonu için maslak

  edit: atv ana haber de bunun üzerine çok güzel bir haber yapmış. atv haber ekspertiz
 • yukarıda yer alan 5 tane reklam entrysinden sonra olayın özüne gelelim. ben de reklam yok yalnız.
  araba alırken satarken insanın içinin rahat etmesi için kesinlikle gerekli olan testtir. zamanında yok abicim keyfe keder boyalı, çizik var sadece abicim diyen adamlar yüzünden kazık yiyen bir sürü kişi olduğu için ve aldıkları kazalı arabalara bir sürü tamir parası ödeyip mağdur olan vatandaşlar olduğu için çok ama çok gerekli olduğunu düşünüyorum.
  tamamen para kazanma amaçlı kompütest merkezleri hariç.
 • ikince el araç alacağım fakat nereye yaptırsam diye düşündüğüm olay. pendik'te var mıdır güvenilir bir yer? otorapor diye bir yer buldum ama güvenilir mi bilmiyorum. tecrübeliler bir yeşillendirse de halletsek şu işi.
 • üç farklı yer üç faklı sonuç aldığım sistem.
  değişen parça konusunda fikir birliği oluşturamadılar. gel de güven.
 • hiçbir sike derman olmayan saçma sapan bir hizmet. altı bin liralık çarpışma hasarına sadece kaputta lokal boya var diye sonuç veriyorlar, şanzumanı çatlak araca yağ sızdırmış bir şey olmaz diyorlar. bunların ipi ile kuyuya inenin aklını sikeyim.
 • boyalı ya da değişmiş parça tespiti ile fren/süspansiyon ölçümleri dışında bir boka yaramayan nanedir.

  özellikle motor performans ölçümü tamamen dayanaksız bir test olup, 1 lt/1000 km yağ yakan araca %100 performans çıkartabilmektedir. -3 yıl önce bizzat yaşandı, söz konusu araç kendi aracımızdı ve problemin tespiti için uğraşıyorduk. test sonrası silindir kapağı kaldırıldığında 2 pistonun yamuk olduğu, 2 gömleğin de tırnak takılacak derecede çizik olduğu görüldü-

  alacağınız aracın motorundan emin olmak istiyorsanız, önce işin ehli bir ustaya sesini dinleteceksiniz. bariz bir yatak vurması, etek vurması, v.b ses varsa tespit edecek. ondan temiz çıktıysa, bulacaksınız bir yer her silindirin kompresyonunu ölçtüreceksiniz.

  ak göt kara göt kompresyon testinde çıkar.

  p.s : bu entry, 5 ay önce alınan ve 2,5 lt/10.000 km yağ eksilten, silindirlerinde ovallik çıkan, kol yataklarında boşluk olan, daha önce hararet görmüş, kapak açılmış ve conta değiştirilmiş bir aracın sahibi tarafından yazılmıştır. söz konusu araç 1.4 tsi 122 ps bir motor olup rektefiye için 10.000 tl'lere kadar rakam telafuz edilmektedir.

  kişi tamir bedeline değil kandırılmış olma hissine üzülmekte olup, 2-3 bin'e toplatıp satayım da başkasına kakalayayım, başka birini üzüp ahını alayım diyemeyeceğinden seve seve iyi bir rektefiye yaptıracaktır.
 • almayı düşündüğünüz aracın mevcut durumunu ve size ilerleyen zamanlarda açabileceği olası masrafları öngörmenize katkıda bulunan, türkiye gibi bir yerde yapılması elzem olan hizmettir.

  aracın motor durumundan, mekaniğinden az çok anlasam da, istisnasız alacağım her araca mutlaka ekspertiz yaptırırım. benim tecrübe ettiğim birkaç firmayla ilgili söyleyeceklerim şunlar;

  1-) ümran oto ekspertiz

  binek araç için 190 tl, 4x4 için ise 250 ücret alan ve edindiğim tecrübelere göre oldukça güvenilir ekspertiz hizmeti sunan firmadır. istanbul otocenter ve çakal galericilerini bilen bilir. orada bile yaptırdığım ekspertizlerde kesinlikle tarafsız davranıp arabanın her şeyini anlattılar. galeri sahibinin tüm çirkefliğine rağmen. fiyatlara dyno testinden tutun motor, mekanik, kaporta, şanzıman testine kadar her türlü inceleme dahil. işini iyi yapanı öveceksin ki kalitesinden ödün vermesin. bu arkadaşlar da işini gerçekten iyi yapanlardan.

  2-) otorapor

  buraya da birkaç kez araç götürdüm ve bir hataları olmadı. hatta maslak şubesine bir bmw götürmüştüm. şanzımanında sorun tespit edince 1 saate yakın özenle detaylı bir şekilde inceleyip gerekli açıklamayı tarafıma yapmışlardı. ben de o aracı almayıp yüklü bir masrafın altına girmekten kurtulmuştum. bu yüzden hizmet kalitelerine bir sözüm yok ama ümran'ın sunduğu hizmetin aynısı için standart olarak 375 tl alıyorlar. o yüzden maalesef mecbur kalmadıkça buraya gitmiyorum.

  3-) eft oto ekspertiz

  ümran'dan sonra en çok çalıştığım firmaydı kendileri. ancak bahçelievler şubesindeki ustaları sayesinde 2 bin liraya yakın zarara uğradım ve günlerce sabahtan akşama kadar o sanayi senin bu servis benim dolandım durdum. sorunumla ilgili detayları eft oto ekspertiz başlığında anlatmıştım tekrar o konuya girmeyeyim burada. fiyat olarak binek orta sınıf araçlar için 200 tl, binek lüks araçlar için ise 300 tl almaktalar.

  not: işbu entry tamamen tarafsız olarak edinilen kişisel tecrübeler sonucunda sade bir vatandaş tarafından yazılmıştır. yine de ekspertiz firması tercih etmeden önce bir ön araştırma yapmanız daha faydalı olacaktır.