şükela:  tümü | bugün
 • bir takım gençler tarafından yaşlılara yer vermemek için başvurulan bir yöntem.

  (bkz: uyuyo numarası yapıp yaslilara yer vermemek)
  (bkz: bu yaptiginiz ayip degil mi gencler)
 • daha iyimser bir pozisyon için;
  (bkz: otobus camindan disari firlamak)
 • uzun otobüs yolculuklarinin olmazsa olmazidir. gündüz yolculuk yapiliyorsa tabi. geceyse, pencereye bakip göreceginiz sey, camin üzerine yansiyan otobüs ici görüntüsü olacaktir ki orjinaline bakmak varken pek de tercih edilcek birsey degildir.
  yolda görülenlere göre degisik anilar akla gelir, bazen kendi kendine konusulur, yorumlar yapilir, gülünür. komsu koltuk da oturanla konusmaktan cogu zaman daha iyidir. yillar önce ayni yoldan gecmisseniz, o zamanlara dönülür, muhakkak bir hey gidi günler hey denir icten ama derinlerden bir yerden. cama yaslanilan basin camda biraktigi lekeye bakilip yolculuk sonrasi dus sözü verilir saca.

  askerlere selam verilir, el sallanilir. yavas gidiliyorsa cocuklara dil uzatilir, nanik yapilir. kimseye caktirilmaz bunlar. caktirilmamaya calisilir daha dogrusu. cakan olursa da kimin umrunda gerci, ne düsünürse düsünsün, bir daha rastlamayacagin insanlarin bile senin hakkinda düsündüklerinin ne önemi var ki denir.

  otobüsün gölgesinin iki direk arasina tam denk gelip gelmedigi ölcülür. gölgesi farkli tarafa geliyorsa bu islem daha zor bir sekilde zihinden yapilmaya calisilir. otobüsün uzunlugunun iki direk arasina denk gelip gelmeyecegi gibi sacma sapan, bir halta yaramayan bir isleme takilinca uzun zaman birakmaz ellerini yakadan. muavinin birsey alir misin birader sözleri ile dünyaya dönmek ise yarayabilir.
 • insana hüzünle karışık bir garip mutluluk hissi verir. eğer bunu sabaha karşı* yaparsanız, başka zamanlar fosur fosur uyurken kaçırdığınız manzaralar yakalarsınız.

  bir de estetik güzellikte bir görüntüdür, hem dışarıyı hem de cama yansıyan yüzünüzü görürsünüz aynı anda. ki pek çok filmde ve klipte kullanılır, hoşa gider, sevilir tarafımdan.
 • bazen nedense bana cok huzunlu gelen aktivite.
 • gece olduğunda "otobüs camını ayna olarak kullanmak" eylemine dönüşür.
 • otobüsten dışarısını izlemeyi seven insanların daima pencere yanı koltuğu aldığı durum
 • ozellikle $ehirlerarasi otobus yolculuklarinin aktivitesidir. geceleri i$iklar kapanir da herkes uyurken; en zevkli versiyonu ya$anir. daha once de tespit edildigi gibi bircok karar aldirir, du$uncelere daldirir. ama en garibi, gecilen her yerle$im biriminde akla takilan; insanlarin nasil ya$adiklari, mutluluklari ve dertleri uzerine yapilan du$unce cimnastigidir.

  muzikle daha zevkli oldugu dogrudur, $ahsen ben million miles away e$liginde sollayan otobuste ayri bir mutlu olurum.
 • camda kafa yağı varsa hem görüntü net olmaz hem de bazılarının midesi kalkabilir.
 • yanağı otobüs camının garantisinde olanlar için keyifli bir eylem, yanından geçen kara trenlerle yarışamak ise yılmaz erdoğan a mahsustur.