şükela:  tümü | bugün
  • aslında içlerinde hiç bir kötülük olmamasına rağmen gerek yetiştikleri çevre gerekse iq eksikleri nedeniyle bu duruma düşmüş kişilerdir bunlar. bazı yaşlıların "içerde nası olsa sike sike oturucam daha sıraya girmeme ne gerek var" mantığıyla düşünmesi mümkün olsa da asıl tehlike otobüsün kapıları açılana kadar çevrede bineceği otobüsü arıyormuş şeklinde dolaşıp da kapılar açılır açılmaz " aha işte buymuş buldum" şeklinde kapıya hücum eden insanlardır. bütün bunların yanında bir yetenek eksikliği olarak konu ele alındığında bu kadar yeteneksiz olabilecek tek kuşak sözlükte lanse edildiği kadarıyla merdivende taso oynayani bahçede saklambaç oynayan ve bunun dışında bitkisel yaşam sürdüren varlıklardan oluşan 89 kuşağıolsa gerek. (bkz: ben bugün bunu gördüm)
  • insanın içinden `onlar sıraya girmiyorlarsa sıra onlara girsin efendim` diyesi gelen toplumsal yaralardan biri....
    zordur o mantalideki insanlara sıraya girmenin ne demek olduğunu anlatmak...
    zira denenmesi dilinizi yormaktan başka bir işe yaramayacaktır...
  • bunlar kaotik olup, odunla dövülesi insanlar grubunun alt koludur.
  • acımasızca ve hatta büyük bir zevkle, bir bir adet beyzbol zopası marifeti ile sopalanması gereken insanlardır.
    hatta bir köşeye bağlayıp, arada bir gidip gelip tekrar dövmek kadayıfın üzerine kaymak gibi olur...
  • bunlar devlet de kuramazlar (bkz: nasil yani)
  • ara duraklardaki insanların hepsi ... zira hiç bir ara durakta sıra olmaz sonradan gelen yarım saattir orda oturan bir adamdan önce otobüse biner bir kişilik boş yer varsa oturur gider.
  • bir otobüs şöförünün haklarında "onlar gidecekleri yere daha çabuk varacaklar" yorumunu yaptığı insan grubu.
  • bu insanlarla mücadeleyle bir ara kafayı bozmuş biri olarak önereceğim yöntem, söz konusu hödüğün*ayakkabısının arkasına çaktırmadan basarak ayakkabısının çıkmasını sağlamaktır. bu arada hem kaptığı sırayı kaybedecek hem de sıra kalabalık olduğu için kimin bastığını anlayamayacaktır. anlasa bile yanlışlıkla olduğunu zannedip bir şey söyleyemeyecektir. ancak burada önemli olan nokta, ayakkabıya bastıktan sonra sanki hiçbirşey olmamış gibi davranmanız ve ayakkabıya basarken kişinin ayağına zarar vermemenizdir. çünkü, bir şekilde sizin bilerek bastığınız anlaşılırsa kişinin boyutlarına ve yeteneğine göre dayak yeme olasılığınız doğar.
  • taksimde 110 ve 112 sıralarında her gün gözlenen insan tipi.
  • bir sürü otobüs durağının yan yana sıralandığı yerlerde [kadıköy otobüs durakları mesela], uzayan kuyruğun bir raddeden sonra yan taraftaki durağın sırasına karışmamak için dönmesi gerektiğini akıl edemeyen ve düz bir sıra halinde sonsuzluğa uzanan insanlardır. ulan bari ilk ben döniyim de öncü oluyım dersin, bezdirirler. sen sıranın sonundan manevra yapıp yan durursun ki arkana da başkası gelsin, yumuşak bi kıvrım yapsın sıra. ama senden sonraki mal gelir sırayı düz devam ettircek şekilde senin önündekinin tam arkasında durur, sen sıradan dışlanmış olursun. "siz şöyle benim arkama geçin isterseniz, sıralar karışmasın" diye açıklarsın sırabozucuya, seni yeni görüyomuşçasına bi bakış atıp isteksizce geçer. bi sonra gelen de onun arkasına yönelince artık dönme olayı oturdu diye düşünürsün ama biri gelip sıranın dönmüş ve uzamış ucunu ignore etmeyi başarabilerek sıranın dönüşünü ilk yapmış olduğu yerde durur, sıra çatallanmış olur. sabırla ona da anlatırsın, sanki hayatında hiç otobüse binmemiş, o duraklarda sabah-akşam sıra beklemezmiş gibi sıranın neden dönmesi gerektiği bi türlü aklına yatmaz, anlamaz, yerinde kalır. baktın tepki yok, derin bir nefes alıp elinle yapma canım yapma güzel kardeşim hareketi yaparak tekrar anlatırsın, "bakın" dersin, "21 c 'nin sırasına karışıyoruz uzadıkça, sıranın sonu şu tarafta." "nası sıra bu anlamadım" diye alçak tonda çemkirerek sona geçer. bi de çemkirebilir yani.

(bkz: günlük hayatta elektrikli testere kullanma arzusu)