şükela:  tümü | bugün
  • temsa, otokar, bmc gibi türk otomotiv şirketlerinin durumudur.

    kendi markalarında otobüs, kamyon dizayn edip üreten bu firmalar neden otomobil üretemiyor? motor diyecek olursanız bu firmalar da dahil dünyada birçok otomobil üreticisi kendi motorunu üretmiyor direkt alıyor. tasarım derseniz kamyon otobüs tasarlayan niye otomobil tasarlayamasın.

    özellikle günümüzde yerli araba goygoyunun döndüğünü düşünürsek bu sorunun cevabını gerçekten merak ediyorum. bilgili arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.
  • daha da ileriye gidersek "zırhlı askeri araç üretip otomobil üretememek" diye de adlandırılabilecek durum. gerçekten ilginç.
  • biz otomobil üretemiyor değiliz, otomobil üretebiliyoruz. ama bir otomobil firması ile bir kamyon/otobüs firmasının fizıbıl olma şansı benzer değildir. yerli kamyon/otobüs firmalarının üretim kapasiteleri bir otomobil firması ile kıyaslanamaz. otomobillerdeki rekabet orada yok çünkü. bir otomobil firması sadece yurt içine satış yaparak hayatta kalamaz. yurt dışına da ciddi miktarda satış yapması gerekir. oradaki yatırım ile buradaki yatırım bir değil yani. birinde günce yüzlerce model basılırken diğeri neredeyse el yapımı sayılacak yöntemlerle adet bazında üretilir. dolayısıyla bir otomobili 30 bin liraya satabilirken otobüsü 400 bin liraya satabiliyorsunuz. otomobilde en önemli kriterler güvenli, kaliteli ve ucuz olmasıdır. otobüsü ise x belediyesi gelir 50 tane alır gider. senelerce kullanır. konfor vs. aramaz. bu sebeplerden kamyon/otobüs üretmek otomobil üretmekten daha kolay diyebiliriz. kimse kamyonda tok kapı sesi aramaz.