şükela:  tümü | bugün
  • hayatı yollarda geçen biri için söylenebilecek söz öbeği.
    alternatifi için(bkz: pencereden hayata bakmak).
  • orhan pamukun yeni hayat romaninin kahramaninin yaptigi.
  • aynı sokaktan geçen farklı insanlara bakmaya alternatif bi yaklaşım.ancak burda sözü edilen insanlara sokaktan geri dönme ihtimallerinde olduğu gibi tekrar rastlamak % 0.1 lik bi ihtimal olsa gerek
  • turneye çıkarken başa gelmesi kaçınılmaz hadise.
  • kendi içerisinde bir yüzleşme trajedisi...
    yıllardır yüzleşmekden sıkılmadığım, kendimi en çok kendim hissettiğim anlara tekabül hadise...
  • yaşamak ile denk bir şey. gördüklerinizi yorumlayışınız nasıl yaşadığınızı anlatır.
  • otobusun gectigi yerlere gore bakis acisinin degisecegi durum.
  • ancak otobüsün mola yaptığı yerlerde tuvalete veya sigaraya içmeye inmeyip köpüklü sularla yıkanan camdan hayatı görebilme olasılığı.******
  • hayata en huzurlu baktigin ortamdir. otobus yolculugu bitene kadar butun sorumluluklarindan siyrilirsin, ne sinavlar ne yapilacaklar, yolculuk bitene kadar o koltukta gecirecegin sorumsuz, mecburi sorumsuz -ki bu durum en buyuk sorumluluklarini bile goz ardi edebilmene yarar- zaman diliminde pencereden disari yeni hayatlara bakarsin, koy evlerine, calisanlara, otobuse el sallayanlara. hayatta aldigin bir moladir yolculuk, yolculukta aldigin molalarsa dozasimi ihtimaline karsi alinmis onlemlerdir. bir de otobuste uyuyanlar vardir ki horul horul kendi capimda acirim
  • bir tren camindan dunyayi gordum haline uzuldum sozlerini animsatan baslik. mantigini cok zekice buldugum cumle. ozellikle bahsi gecen otobus penceresi uzun yolda giden bir otobuse ait ise ve gece yolculugu yapiliyorsa, kiside otobuste asla uyuyamayanlardansa dalinmasi muhtemel dusuncelerin, yasanilacak flashbacklerin, kurgulanacak duslerin hepsinin otobusun penceresinden disari bakarken bilincsizce yapilacagi gercegini cok guzel ifade eden ozdeyis tadinda bisi hatta.
    cumleyi kurani tebrik ederim.