şükela:  tümü | bugün
  • otobüsle avrupa turu mu ? o da ne ? diyenlere.
    otobüsle avrupa turuna çıkmayı düşünenlerin kafasına takılan en büyük soru sanırım bu ? bu sorunun cevaplarını da
    seyahati de gerçekleştirebileceğiniz deneyimle sabitlenmiş rüya acenta avrupa rüyası inceleyenlerin hiç şüphesiz
    aklına takılan en büyük konu yolculuk şeklinin otobüs ile olmasıdır ben de dahil.
    ben ki şehirlerarası otobüs yolculuğuna bayılan biri olarak “yapabilir miyim?” diye düşündüm. birkaç değil bir sürü
    şehir kolay mı :)
    gidenlerle iletişime geçtim hemen neticede bir şeyi en iyi bilen onu deneyimleyendir. ve duyduklarım içimdeki
    gezgini daha da heyecanlandırdı. evet biraz yorucu oluyormuş ama dayanılmayacak gibi değilmiş ve otobüs bir süre
    sonra “ev” oluyormuş adeta.
    peki otobüs içindeyken neler yapalımda konforumuz artsın?
    ilk olarak sürekli aşağı vaziyette duracak olan ayaklarımızdan başlayalım. diz eklemi bükülü kaldığı için bacaklara
    giden dolaşım kesintiye uğrayacak ve yer çekimi etkisi ile kan aşağıda göllenecek sonuç olarak ayaklarımız şişecek.
    bizise çözüm olarak kan dolaşımını arttırmalı ve biriken kanın kalbe geri dönmesini sağlamalıyız.kan akışkanlığının
    artması için sıvı alınmalı, alkol ve kahve türü içecek kullanımından kaçınılmalı, bacaklara masaj yapılmalı, ayaklar
    sıklıkla çevrilerek, kasıp germe hareketleriyle kan dolaşımına katkı sağlanmalıyız.
    yolculuk sırasında sıkı çoraplar giymemek, bacakları çok sıkan dar pantolon giymemek, bacak bacak üzerine
    atmamak hayati önem taşımaktadır. işte bunun yanında bahsedeceğimiz en güzel şey sanırım bir defa seyahate çıkarak
    kıtanın neredeyse tamamını gezebileceğiniz her gün başka bir ülke de uyanabileceğiniz seyahat türüdür.
    eyfel de uyanmak ta barselona da denize girmek te , roma da kolezyum da soluklanmak ta size kalmış .
    bu seyahatin en güzel yanı sanırım biriktireceğiniz dostluklar olacak. velhasıl kelam gidin gidin de bu güzel anıları siz
    de biriktirin ki siz de gelince benim gibi avrupa rüyası ile çıkmış olduğum bu güzel seyahat gibi sizin de
    yazacaklarınız olsun.
  • yıllar yılları kovalıyordu ve ben üniversite yıllarımdan beri gerçekleştirmek istediğim seyahat hayalimi ertelemek durumunda kalıyordum. gerek maddi gerek manevi sebeplerden ötürü gerçekleştiremediğim bu planlarımın rastgele önüme çıkan bir formla temellerini atmış bulundum. rüya formumu doldurduktan sonra tek yapmam gereken can dostumu yanıma almak olacaktı. nitekim kader bizden yanaydı ve bütün olasılıkları zorlayarak bu yolculuğa çıkma fırsatını şansa bırakmadık. ilk etapta kafamızda bazı soru işaretleri oluştu elbet zorlanır mıyız?, yorulur muyuz?, her şey güvenli mi? otobüsle avrupa turu yapmak ne kadar mantıklı olur? vs. derken bunların cevabını bulabilmek için (bkz: avrupa rüyası) ekibinin ofisinde bulduk kendimizi. üsküdar'da sizi seyahate çıkarmak için dekore edilmiş iştahınızı arşa çıkaran bir ofis. profesyonel bir ekip kurumsal bir çalışma ortamı ama en sevdiğim, çalışan herkes samimi ve kafamızdaki tüm sorulara üşenmeden yorulmadan uzun uzun cevap verdiler. kurucuları genç ve 5 yıl önceki heyecanlarıyla hareket ettiklerini hissettiriyorlar kesinlikle. tüm sorularımız cevabını alabilmemiz üzerine geriye kalan tek şey imzaları atmaktı ve her şey içimize sinerek bu aşamayı da hallettik. sonunda beklenen gün geldi ve yolculuğumuz başladı. her ülke, her şehir o kadar anlamlı ve keyifliydi ki hepsinin ayrı ayrı büyülerine kaptırdık kendimizi. prag, budapeşte, viyana, amsterdam, floransa, roma, venedik, brugge ve diğerleri.. resmen her şehre ait anılar biriktirdik. budapeşte’de bulunduğumuz türk gecesinin bana ve yolculuk arkadaşlarıma verdiği mutluluk, viyana’da gidilen operanın sanat kokusu ve eşsiz sokaklarındaki heyecanlı kayboluşumuz ,amsterdam’ın kendine has insanları ve gecesinin hareketliliği, prag’ın kendimi eski filmlerde hissettiğim tarihi dokusu, brugge’ün efsanevi çikolataları, venedik’in kanallarındaki gondol gezileri ve gondolların geçişini izlerken piknik yapmalarımız ve daha niceleri. istesem avrupa’yı bu denli yaşayarak gezme şansı elde edemezdim. bu süreci bu kadar mükemmel yapan ise otobüsün içerisindeki güzel insanlardı. herkes birbirleriyle o kadar uyum içerisindeydi ki aynı evde yaşayan 53 kişi gibiydik. yeri geldi yediklerimizi, içtiklerimizi paylaştık yeri geldi halay çekip horon teptik ve yeri geldi ışıkları kapayıp rüya içindeki rüyalarımıza daldık. sonuç olarak yaşadığımız her an gerçek mi gerçekti ve güzel heyecanlarla başlayıp mutlu anılarla sonlandı. tüm bu biriktirilen anıları ve dostlukları hayat defterimize kattığı için öncelikle hasan ali ve salih beylere ve tüm ekibine teşekkürlerimi bir borç bilirim. 2018 için yeni paketler açıklamışlar. sanırım aynı ekip iskandinav rüyası'na katılacaz :) siz de düşünürseniz kesinlikle tavsiye ederim avrupa rüyası
  • daha önce bu turu yapmış biri olarak interbus'ın bu konuda oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim. ekstra 1 euro bile harcamadan koca avrupa kıtasını otobüsle gezmiştik. gün geçtikçe özlenen bir organizasyon. her gün yeni bir ülkede uyanıyor muhteşem arkadaşlıklar kurabiliyorsunuz.

buradan sitelerini ve turlarını inceleyebilirsiniz : otobüsle avrupa turu

ne demiş şair, kuş ölür sen uçuşu hatırla.
  • son zamanlarda sıkça karşıma reklamları ve tanıtım filmleri çıkan yolculuk şekli. sinema filmi gibi çekmişler valla canım çekmedi desem yalan olur. bakınız kız arkadaşımın avrupa rüyası turuna katılıp da usanmadan anlattıkları da cabası. kız tek başına otobüsle avrupa turuna katıldı, orada bir dünya arkadaş edinmiş, pabucumuzu dama atacak lazım değil. her gün otobüs tayfasından elemanlarla whatsapp kulisi yapıyor. bir de avrupadan topladığı magnet, kartpostal, harita vs. gözümün içine soktu. arkadaşlıktan silebilirim, çok kıskandım çünkü. yine instagramda denk geldim geçtiğimiz haftasonuda etkinlik düzenlemişler (bkz: gezgin zirvesi) diye.
  • (bkz: flixbus)
  • zaten schengen sinirlari icindeyseniz, yani vize probleminiz yoksa flixbus ile sasirtici derecede ucuz seyahat edebilirsiniz.

otobuste wifi olur, usb olur dolayisiyla telefonunuzu filan sarj edebilirsiniz. genel olarak temizdir..

bazen bir kac dakika, bazen 10-15 dakika molalar verirler bazi terminallerde.

yani cok yorulmadan, can sikintisi cekmeden seyahat edersiniz.
  • gezecekseniz aklınıza ilk bu yöntem gelsin arkadaş. geçen yıl avrupa rüyası ile otobüsle avrupa turu yaptım.

avrupa kıtasını tek seferde gezdik. yol boyunca gördüğüm yerler, otobüs içindeki eğlenceler harikaydı. ucuz alışveriş yapıp uygun yerlerde lezzetli yemekler yedik, rehberimiz sağolsun. siz, siz olun profesyonel rehberli turlara katılın. bir de yanınızda arkadaşınız da varsa tadından yenmez.

gezme mikrobu fena bir şey baştan diyeyim, tutulmayın :)