330 entry daha
  • benim şansıma mı denk geliyor bilmiyorum fakat metroda marmaray'da vs ayakta kaldığımda ve birşeyden rahatsız olduğumda illaki bir erkek bunu farkedip bana yer veriyor. yurdum insanlarını seviyorum. hepinizin içinde bir centilmenlik var aslında ama nedense her zaman göstermiyorsunuz.
  • her zaman göstermiyo musunuz? ben kadın erkek eşitliğinden yanayım ilk kapan oturur. diyelim ki sıkışma oldu rahatsız durumlar oldu o zaman yer verilebilir.
  • otobüste ayaktaki yaşlılara yer vermeyen kızların hakkında pek de konuşmaması gereken erkek modelidir.

15 yaşından beridir toplu taşıma kullanırım, kızların çok büyük bir kesimi araçlarda yaşlılara yer vermez. hatta 30 yaş üstü kadınların neredeyse tamamı yer vermez. ya 40 yaşında adam kalkar yer verir, ya da varsa anlayışlı bir kız.

şahsen; hamile, engelli ya da +60 değilse kadınlara yer vermem, eşitlik ilkesi gereği. hele de yaşıtım kızlara.

edit: imla.
  • ekstrem durumlar dışında yer vermesini gerektiren hiçbir kural yok. bir kadın da kibarlık olsun diye kalkıp bir erkeğe yer vermiyor nihayetinde.

ama şöyle ki yer verdiklerinde kibarlıkları için teşekkür ediyorum ve gerek olmadığını söylüyorum. ikinci ısrarlarında oturuyorum. oturmayınca da kabalık etmiş olabilirim endişesi oluşuyor.
  • otobüste kız da erkek de yaşlılara yer vermelidir, gerisi umrumda değil.
  • benimdir.
    hayır anlamıyorum ki neden yer vereyim?

hadi erkek hanzo (centilmen) yerini veriyor. arkadaş birde o yere oturan kadın var.
    kendisine engelli, yaşlı muamelesi yapan adama "lan ben ayakta gitmekten aciz miyim?" demiyor.
  • gazi, yaşlı, hamile, çocuklu, engelli birey ya da çok kalabalık olmadığı müddetçe (taciz riski) hayatta yer vermem. kusura bakmayın.
  • vermesin yahu neden kadına yer vermesi gerekiyormuş? centilmenlikten, saygıdan tek anladığımız bu zaten. yer verilmesini en çok hak eden hamile veya küçük çocuklu kadınlardır bana göre. özellikle işe gidiş, işten çıkış saatlerinde ekstra kalabalık yaratıp bir de yer verilmesini bekleyen yaşlılardan bahsetmek bile istemiyorum.
  • vakti zamanında üniversiteye ilk başladığım yıllar hem şehirde hemde kampüste yeni olunca sık sık şehre iniyorduk otobüslerle..ben 18 19 yaşıma kadar binmediğim otobüse neredeyse 1 günde binmiştim.bu gidiş gelişlerde önümüzde dikilen kızlara anadolu'nun bağrından kopmuş gelmiş delikanlılar olarak saygıda kusur etmiyor yerimizi veriyor çaktırmadan da kolluyorduk etraftan..bir gün yine kızın birine önümdeki bir arkadaş yer vermek için kalkınca kızın arkadaki arkadaşına bak işte;
    böyle bir iki salak bulup yanlarında 1 2 dk dikilince hemen yer veriyorlar, dediğini duyunca o gün bugündür yaşça benden en az 20 yaş büyük olmayan hiç bir kadına yer vermedim sanırım bir daha da asla yer vermeyi düşünmeyeceğim eğer hatun kişi ciddi ciddi otobüsün içerisinde zor durumda kalacak gibi değilse..
  • normal erkektir. kalabalık ve sıkışık bir araçta kadının taciz tehlikesi yaşama durumu olmadığı veya fiziksel olarak sıkıntılı bir durumda olmadığı sürece neden versin ki zaten?

bu ne cahil, ne görgüsüz bir başlıktır arkadaş. taş devrinde mi yaşıyoruz hala kadın ezik, aciz veya kendi ayakları üstünde duramayan bir varlıkmış gibi centilmenlik adı altında kadını ezmenin ne manası var?
755 entry daha
hesabın var mı? giriş yap