şükela:  tümü | bugün
 • hayati oneme sahiptir ozellikle en on koltukta oturuyorsaniz.
 • metro söz konusu ise hayati önem taşıyan eylemdir..
 • bugun itibariyle kamil koç otobüslerindr şahit olduğum uygulama. yıllardır takarım. bugün host, benim haricimdeki bütün yolculara emniyet kemeri takmaları konusunda uyardı. nasıl kı uçağa binince takıyorsun her taşıtta takmalısın. bu senin için. eziklik de değil ayrıca.sonra otobüs kaza yaptığında camdan fırlayıp sağa sola savrulan insanlar görüyoruz işte onlar hep emniyet kemeri takmamaktan.
 • istanbul-eskişehir arası ismail ayaz ile seyahat ederken ilk kez gördüğüm ve çevreye örnek olmak için hemen hayata geçirdiğim uygulama. yan koltuktakilerin taciz eden bakışlarına maruz kalmama rağmen taviz vermeyip 5-6 saatlik yol boyunca aracın hareket ettiği her saniye kemerimi hiç çıkarmadım. anlayana...
 • bundan sanirim 7-8 sene onceydi... arkadaslarla otobusle fethiye'den ankara'ya donuyoruz. yaz aylari, sabahin cok erken saatleri, gun yeni agarmis, hava piril piril, otobus ankara'ya yaklasmakta... hemen onumuzde de ayni firmanin ikinci bir otobusu var, belli ki o da guneyden bir yerden geliyor, pespese gidiyoruz.

  birden gozumuzun onunde hemen onumuzdeki otobus dumduz yolda saga dogru yoldan cikip, yoldan 5-10 metre asagida kalan tarlaya takla atarak devrildi, bas asagi bir sekilde durdu. (sofor uyudu buyuk ihtimalle, cunku yolda en ufak bir sorun yok ve dumduz.) bir anda her yer toz toprak kaplandi, sise girmis gibi olduk, goz gozu gormez oldu. bizim otobus de hemen yardim icin durdu. bir iki dakika sonra gorus acilinca ortaya cikan manzara korkunc. otobusun takla atmasi esnasinda camdan firlayan insanlar... yarisi otobusun altinda kalan insanlar... otobusun icinde savrulanlar... (2 kisinin durumu agir demislerdi, umarim sonra atlatmislardir.)

  iste o gun bugundur her sehirler arasi otobuste mutlaka kemer takarim, tum yakinlarima da 10 kere tembih ederim.
 • mümkün olduğu kadar herkese taktırtmak için çaba sarf edilmesi gereken kuraldır çünkü takla atan bir otobüste kemer takmamış 100 kiloluk birisi üzerinize düşebilir
 • metro suitlerde bu ozellik basindan beri var , koltuklar genis oldugu icin rahatlikla kemer takilabiliyor.
 • şu an bulunduğum otobüste sanırım bir tek ben takıyorum.

  ölmekten çok korkuyorum, yaşlılığım hiç çekilmez.

  bundan yıllar önce bir otobüs yolculuğunda 2 turist vardı. otobüse biner binmez kemerleri takmışlardı. çok hoşuma gitmişti, o zamana kadar ne ben takardım ne de böyle birini görmüştüm. batının ahlaksızlığını hemen içselleştirip o günden sonra artık kemer kullanıyorum. tabi bir de sık sık yaşanan kazaların da etkisi var.
 • emniyet kemeri kullanımının alışkanlık haline gelebilmesi için ilk başta "ön koltukta takılır" zihniyetinden kurtulmak gerekiyor. bunun önü arkası yanı düzü yok. kemer varsa tak.
  otobüslerdeki kemerler de sadece belden takıldığı için takılı olup olmadığını bile hissetmezsiniz. rahatsızlık vermeyen, varlığı yokluğu ayırt edilemeyen bu güvenlik önlemini insanlar niye hala daha inatla uygulamazlar anlamak güç.

  çekinmeden takın efendim. başkalarının bakışlarına ya da sizin hakkınızda düşüneceklerine aldırış etmeyin. zira kaza halinde cenazesi kaldırılacak, sakat kalacak veya 3 ay kol bacak kırık gezecek olan siz değilsiniz.
 • kişinin yararına olacak hareket.

  takın, etrafınızdaki bir kaç kişinin de ardınızdan taktığını göreceksiniz. örnek olun.