şükela:  tümü | bugün
  • aslında düzeltmek lazım "otobüste hasta genç bir erkeğe yer verilme ihtimali" diye. ama karakter sınırı malum.

.zaman zaman düşünüyorum, çok düşük çıkıyor. özellikle bugün iş çıkışında son derece rahatsız bir halde metrobüse bindiğimde tekrar düşündüm bunu.

ayakta durmakta zorluk çekiyordum bugün. hatta mecidiyeköyden karşıya taksiyle geçmeyi düşündüm fakat trafik sebebiyle metrobüsü tercih ettim. ama öyle bir kafadayım ki "biner otururum biraz dinlenirim" düşüncesi kesinlikle aklımda yok.

orta kapının ön tarafında direğe tutunmaya çalışırken birdenbire sordum kendime. "lan şu an "çok rahatsızım, müsade ederseniz oturabilir miyim?" desem neler olur?" diye. 27 yaşında normal kiloda ve boyda bir insanım. yani otobüste en son yer verilecek profildeyim.

kafamda canlandırdım. solumdaki üniversiteli kıza sorsam, kafadan tecavüzcü gözüyle yaklaşacak. memleketin haline bakınca normal. etrftaki insanların şüpheci bakışlarından bahsetmiyorum bile.

karşımdaki teyzeyi aklımdan bile geçirmedim. oturan gençler ve ayaktaki diğer yaşlılar dururken "saygısız bir puşt" olurdum çünkü.

çaprazımda oturan benle akran elemana baktım. bu soruyu ona yöneltsem, muhtemelen, en çok empatiyi o yapardı. hatta yer verirdi belki de.

ama soruyu sorarkenki o zorlanma her şeyin özeti gibi. sen istemediğin sürece kimsenin sana yer vermeyeceği aşikar. çünkü toplumun algısına göre bir erkek ayakta duramayacak kadar yorgun olamaz. orada ölüp gidecek olsan anca. ya kendini tedirgin hissederek isteyeceksin, ya da sıkacaksın dişini gideceğin yere kadar.
  • yazarın yaşı ve erkek olmasından mütevellit mümkün olmayacak hadisedir.

yalnız o değilde roman okuyormuşum gibi hissettim kendimi. acaba bu aralar çok mu okudum.
  • elim kirik iken basima gelen ilginc olay. hakikaten sasirmistim. olayi daha ilginc kilan yani ise durumumu sordu. kisa bi muhabbetten sonra gecmis olsun diledi.

tabi adam bana yavsamista olabilir aslinda.
  • mümkün olmayan durumdur. ne kolu bacağı alçılı adamlar gördüm yer verilmemiş hey gidi hey.