• haklı lavuktur. gerekirse dizlerle set yapılır ama o koltuk gereğinden fazla indirttirilmez. elbetteki bahsi geçen koltuk yatırma olayı edeplice yapılırsa sorun olmaz. ama ''bu benim hakkım. koltuk nereye kadar yatabiliyorsa indiririm sana ne?'' insanları en uygun şekilde yok edilmelidir. nasıl lan o koltukla sen s.kimin üstüne kadar yatabiliyor olsan indircek misin?

- aga televizyonumu sürekli son ses tutuyorum.
    - ...
    - öyle tutunca hem insanlardan ''bugün çocuğun doğum günü var. kusra bakmayın biraz fazla ses çıkarsa'' diye müsade almak zorunda kalmıyorum. hem de ''bu gece de bu lavuk bizi uyutmıcak galiba'' gibi düşüncelere olanak vermiyorum.
    - evet
  • yok yere gerginlik çıkaran sinirli tipleri bir kenara bırakırsak, muhtemelen görgüsüz, şımarık ve bencil insanlarca yaftalanan vatandaş.

oturmak uzun vadede sanıldığı kadar rahat bir eylem olmadığından ve insanın en rahat oturma pozisyonu kişiden kişiye değişeceğinden otobüs koltuklarının açısı ayarlanabilir olarak tasarlanmıştır. yani o koltuklar sen 5-10 cm eğimi ayarlayıp rahat oturasın diye ayarlanabilmektedir, koltuğu "yatırarak" saçlarını arkandakinin ağzına sokup güneşlen diye değil. bu sebeple "madem ki yatabiliyor, dibine kadar yatırabilirim." insanlarının sağduyu ve medeniyet açısından sabahları boğaz vapurunda millet ayakta kalırken ayakkabıları çıkarıp kıçını devirerek kanepelerde uyuyan kırolardan (ki muhtemelen bu arkadaşların babalarından, amcalarından bahsediyoruz) pek bir farkları yoktur. ne de olsa orada yatılmasa kanepe yerine tekli koltuklar koyarlardı değil mi?

bu arada o "yatabildiği için yatması gereken" koltukların arkasında bir de açılıp kapanabilen tepsi bulunmaktadır. arkandaki adam da pekala "madem ki tepsi var, meşrubatımı, kahvemi, yiyeceğimi, telefonumu koyabilirim." diyebilir. gördün mü şimdi yaman çelişkiyi? o koltuk üç beş cmden fazla yattığında, hele ki yol da biraz sarsıntılıysa o tepsinin üzerinde herhangi bir cisim katiyen dengede duramamaktadır. koltuktan sorumlu mühendisin herhalde en büyük dilemması bu olsa gerek.
  • koltuğunuzu insan gibi izin alarak yatırmak yerine haşırt diye sonuna kadar indirip burnuna sokarsanız; bir de lavuk diye hitap ederseniz, sizi koltuk şekline sokması çok mümkün olan kişidir. ayrıca bu olaydan ekstra rahatsızlık duyanlar genelde o boşluğa sığamayan iri kıyım-kalıplı arkadaşlar olduklarından sürprizlerle kaşılaşmanız çok olasıdır.

--x tarafından otobüs hareket eder etmez koltuk tamamen arkaya yatırılır--
    y-pardon koltuğunuzu biraz öne alabilir misiniz?
    x-almam. almıyorum. almayacam.
    y-ya kardeşim biraz çek, ikimiz de rahat edelim.
    x-sikerim sükerim sokarım. heyt lan lavuk! koltuk bu yatırırım. siktir oradan ben ad...
    (küt)
    y(muavine)-hocam bakar mısın? plastik su bardağımı buruşturdum da, ön koltuğa düştü. onu bi çöpe atalım.
  • bu adama lavuk diyen kısa boyludur. halden anlamıyordur. tamam benim o koltuğu yatırma hakkım var diyorsun da, sen yatırdığında arkada dizlerini milim oynatamayan bir adam var. aynı otobüs, aynı bilet, aynı haklar. niye sen rahatsın da o adam değil? seçme olanağı olmayan bir özelliği yüzünden mi?

bu adama lavuk diyenler konser vb. bir etkinlikte önüne uzun birisi geldiğinde hiç çekinmeden söylenirler aynı zamanda.
  • boyu 1.90 dan büyük olan dertli insanın otobüs macerası
  • sırf koltuğunu yatirabildigi kadar yatıran andavala denk gelmemek için artık hep en önden koltuk alan lavuktur.
  • az-cok her yatırana kılsa gercekten de lavuktur lakin muhtemelen benim gibi otobüste koltugunu her yatırana degil, sonuna kadar yatıranlara kızan kisidir.

koltuk benim degil mi? yatırırım kimse de uyaramaz diye dusunenlerle karsilastiginda olaylar su sekilde de seyredebilir;

koltugunu hunharca ve tek kelime etmeden sonuna dek yatıran kisi (varan istanbul-izmir 97 veya 98) tarafımdan kibarca uyarıldıktan sonra;
    - bu koltuk bu kadar yatabildigine gore bende yatırırım
    tarzında bir cevap alınır. sol el koltugun bas nahiyesini tutarak sag el on koltugun ayar cubugunu cekerek kendisi yatıyorken koltugu kaldirilir. kendisi de noooluyo ya diye diklendiginde
    - bu koltuk bu kadar kalkabiliyorsa bende kaldiririm denir. yanıbasimizda biten muavine durumu izah ederek ama benim koltugumu yatirmama izin verilmiyor diye bu sefer zalimden magdura donmus ses tonuyla beni sikayet eder. muavinin oturdugu ondeki koltuk, benim arkamda oturan kisiden izin alarak kendi koltugumu yatırabildigim olcude yatırılır. kalan yolculuk paralel paralel huzur icinde eda edilir.
    (bkz: based on a true story)
  • koltuk yatıyor diye dünya sikinde olmayan, hele hele tekli koltuk aldıysa parasının hakkını almak için o koltuğu dümdüz olana kadar açan ve kendisinden daha lavuk olan hıyara laf eden kişi.
  • aklıma "madem koltuk yatıran lavuk oluyor o zaman koltuk yatırma olayını neden yapmışlar" sorusunu getirten başlık. ya arkadaş koltuk yatırma olayı neden yapılmış? bu ilkokul sorusunun cevabını herkes bilir. ben koltuğumu mu yasladım? sen de koltuğunu yasla kardeşim. ha tabii şuna ben de kızarım birden bire koltuğu tamamen iten insan tipi. nazikçe koltuğu yavaş yavaş iten insana benim diyebilecek hiçbir sözüm yoktur çünkü koltuk yatırma bunun için var otobüslerde. koltuk yatırma yasaklanana kadar o koltuk yatırılmaya devam edecek.
  • oturduğu koltuğa arkadan dizlerini dayayan saygıdeğer yolcuya da kızan lavuktur.

sadece rahatsız edilmeden, sınırları etki altına alınmadan ve sınırlarını aşmadan yolculuk yapmak ister. ama dizlerle, koltukla, koku ya da sesle her daim işgal kuvvetlerinin taciz ateşi altındadır. otobüs firmalarının hayvan taşımacılığına el atmasından en büyük zararı bu lavuk görmüştür.
hesabın var mı? giriş yap