şükela:  tümü | bugün
  • londra'da bir trendeyim, son durakta ineceğim. 50 kişilik vagonda bir hatun, bir ben yan yana kaldık.
    daha 3 durak var. koltuklar dar. devamlı bir kol teması söz konusu. gerginllik hat safhada.
    adım gibi eminim hatun rahatsız oluyor ama bana tecavüzcü damgası vurmamak için de yerinden kalkmıyor.
    ben de hatunun (allah'ın gücüne gitmesin) tipsizliğini yüzüne vurmamak için kalkmıyorum.
    son durağa geldik. aynı anda kapıya yöneldik, "after you darling" dedim, "thank you love" diyip gülümseyerek yürüdü gitti.
    küçükçekmece banliyöde düşünsenize aynı muhabbeti:
    -önden sen buyur tatlım.
    -gerizekaaalı.
  • otobüsü bilmem de geçen gün üst düzey bir toplantıda 50 kişinin falan olduğu bir ortamda yanıma bir kadın vermişler oval masa oturma düzeninde.. onun yanında bir erkek onun yanında bir kadın daha sırayla. neyse yanımdaki kadının yanındaki erkek gelmedi toplantıya. kadın bir süre daha bekleyip kalkıp yan koltuğa geçti isimlikleri de değiştirdi hızlıca. kendimi çok kötü hissettim. sanki tacizci gibi.. aslında onun kararına da saygım var ama ne bileyim ya kötü oldum işte. sanki sebebi benmişim (benim bir hareketim, yanlışım) gibi..
  • bir erkek olarak, uyuklarken sikimi okşamaya çalışan bi adama denk gelip kafa göz girişmişliğim olduğu için hak verdiğim kızdır. lan erkeğe bile ford yapmaya çalışan, otururken omuzuna yaslayan herifler var. lacileri çekmiş mis gibi parfüm kokarken bile kalkıp başka yere oturabilir. tercih meselesidir. sizin beğendiğiniz parfüm midesini bulandırmış olabilir. belki bir diyalog başlatmanızdan korkan iletişim sorunları olan bir kız olabilir. türlü deneyimlerden sonra savunma sistemi geliştirir bünye. mesela ben koridor tarafa oturacaksam yanına oturacağım insanı değil potansiyel olarak yanımda dikilecek insanlara göre aksiyon alıyorum. sherlock holmes gibi gözümün önünden geçeceğimiz duraklar, potansiyel alkolikler ve otobüsün doluluk oranı geçyor. bir pazartesi günü, jilet gibi takım ceketi çekmiş sessiz sakin işe giderken hayvanın teki kafama doğru, hatta refleksle eğildiğimden ensemden içeri doğru bodoslama kustuğu için paranoyak oldum.
  • kolundan tutup zorla kalktığı yere oturtacağım kızdır. şaka lan şaka. koltuğu koklarım hemen osurup kaçtı mı acaba diye.
  • türk kızıdır.
    prensestir tabi...
  • sırf bu düşünce yüzünden mis gibi rahat bir cam kenarı boşaldığında kalkmama mani olan kadındır. eşya oluyor misal elimde yahut rahat olmuyor koridor tarafında oturmak, cam kenarı boşaldığında geçersem yanımdaki beyefendi kendini kötü hisseder, sapık muamelesi yapıyorum zanneder, erkek diye kaçıyorum falan sanar diye mecbur oturuyorum. he amaaan lan banane diyerek şıp diye cam kenarına damladığım da olmuyor değil.
  • bakın beyler, belki sevgili ekşici erkekler çok naziktir, hiç böyle şeylere kalkışmamış karşılaşmamış olabilirler ama böyle bi gerçek var ki kadınların en sık taciz edildikleri yerler toplu taşıma araçları.

ayaktaysanız ve otobüs tıklım tıklımsa oranıza buranıza ellenmesi kaçınılmaz zaten, eskaza yer boşaldı gidip oturdunuz oh be dersiniz yanınıza bir erkek oturduğunda da durum çok değişmiyor. ya bacaklarını açıp sıkıştırıyor ya elini yana koyup bacaklarınıza elliyor ya da kolunu kolunuza yaslıyor.

şimdi bu durumda bizim seçeneklerimiz

1. ya çek şu elini sokacam şimdi götüne desem o zaman "çok naziksen taksiye bin" tipi saldırıya uğrarsın
    2. kenara kenara sıkışırsın adamdan uzaklaşayım diye adam da fırsattan istifade yayıldıkça yayılır.
    3. artık allah'a emanet 5 dk yolum kaldı susayım da olay çıkmasın dersin, adam "demek hoşuna gitti" olarak algılar yüz bulur inince bile takip etme cesaretini gösterir.
    4. bu durumda en makul çözüm yer boşalınca kalkıp başka yere geçmektir o zamanda beyfendilerimiz rencide oluyomuş, bak sen.

şunu da belirtmeliyim ki o kadar çok yaşanıyor ki bu olaylar artık kolu koluna değse eyvah denecek derecede paranoklaşıyo kadın milleti, onu paranoyaklaştıranlar utansın.
  • kategoriktir.
    1-dini gerekçeciler.
    2-biri bizi yanyana görürse,arkadaş, sevgili vs sanmasıncılar.
    3-gıcık olsun diye yapanlar.
    4-dikkat çekmek için yapanlar.
    5-yanındaki kişiye; ben senin dengin değilim,mesajı verdiğini sananlar.
    6-ben namusluyumcular.
    7-böyle yapınca;kendi bilinçaltına,'' peşinden koşulan ama kimseye yüz vermeye kadın'' havasına girciler.
    8-amaçsız bir refleks olarak yapanlar.
    9-her yer boşken,ben hala senin yanında oturuyorsam,acaba sen bunu istismar edip,benim hakkımda kötü şeyler düşünüyor olabilir misinciler.
    10-tanıdık biri görürse,rezil olurumcular.
    11-sırf yanında oturduğu,tanımadığı erkeği rencide edeceğini bile bile bundan zevk alarak yapanlar.
    12-niye yaptığını bilmeyenler
    13-ben özelim,diye kel alaka bir düşünce geliştirip,aniden kalkanlar.
    14-iyi niyetli olup,acaba oturmaya devam edersem,yanımdaki bu tanımadığım adama bir mesaj mı vermiş oluyorum,iyisi mi ben kalkayım diyen naifler.
    15-biz ailemizden,kültürümüzden böyle gördük diyip yapanlar.

genelde bu kategorilerden birine giren kızlardır.
  • başıma gelirse hiç umrumda olmayacağım hareket. ısterse amuda kalsın kendi bilir ben oturmama bakarım.
  • kendi ailemizin kadınları yapınca namuslu, tanımadığımız kadınlar yapınca kezbandır. bu kanun gibidir.