• sırtlarında eşek ölüsü gibi çantalarla ayakta bir saat bel kırmak, otobüsün, metronun, dolmuşun vb.'nin ivmesi ile sağdan sola savrulmak istemeyen gençliktir. yaşlıların oturması mevzusuna da gelince, abi 50 yaşındasın gayet ayakta durabiliyorsun aq 20 kilo çantanın altında 50 kilo kızım ölüyorum, anla işte.
  • doğrusunu yapan gençliktir.

efendim o yaşa gelip de dandik bir araba alamamış loserlara ayakta gitmek müstahaktır. belli ki gençken yatmışsın, şimdi ayakta gidip bunu telafi edeceksin. zaten bir halta yaradığın yok, yaşamanıza izin verdiğimize şükretmelisiniz.

bunların genç ve orta yaşlı versiyonu da her sabah kartal'dan metroya binen ve ayrılık çeşmesi'nde inip marmaray ile karşı yakaya geçen güruhtur. belli ki üç kuruş maaş için onca yol giden bir kölesin, adam gibi bir maaş alsan arabanla salına salına giderdin çünkü. yahu illa kölelik yapacaksan evine yakın bir yerde yap ya da kölelik yaptığın yere yakın otur da biz de rahat rahat gidelim şu metroda. size de yazık bize de.
  • afedersiniz biyolojik anneme bile yer vermem

başımda gelip yer beklemeyin, kolunuzu bacağınızı göbeğinizi kafama koluma bacağıma sürmeyin, cık cık cık sesleri çıkarmayın, üçüncü şahıslar ile bizimde annemiz var yarın bir gün sizde yaşlanacaksınız muhabbetlerine girmeyin

otobüs durağına kadar gelip otobüse binip gezmelere giden bir zahmet ayakta gidiversin rahmetli anneannem bacak ağrısından evde bile yerinden kalkamazdı yemezler yaşlılığı hastalığı

hamileler, engelliler , gerçekten yaşlı ve hasta olup oturanları mahçup etmemek için yüzlerine bile bakmadan bir kenara geçenler hariç sözlerim!
  • metro ve otobüste hamilelere yer vermeyen, onların yerini gasp eden orospu çocuklarını, eşim ve başkaları için ( sakat,çok yaşlı,hamile ) bile uyarıp yer istemekten gına geldi.

etrafıma bakıyorum, benden yaş olarak 10 yaş vb. genç sapasağlam görünen 1 düzine insan var ise yer vermekten vazgeçiyorum. bu güne kadar başımda dikilip hiç cık cık yapana rastlamadım. efsane olduğuna inanıyorum.
  • tek tük olsalar neyse, aralarında anlaşmış gibi sırf ipnelik olsun diye toplu biniyor bunlar. hangi birinize yer verelim lan.

psikolojik baskının yoğunluğuna göre dahil olduğum ya da olamadığım gençlik.
  • öyle ggençlik mi olur amk genç saygılıdır ve güçlüdür
  • çünkü neden veriyim?
  • bana mı denk geliyor bilmiyorum ama ben gençlerin gayet de yer verdiğini gözlemliyorum.

bazen de bazı yaşlılar, yer vermek isteyen gençlere "sen otur çocuğum, ben gezmeye çıkmıştım, sen yorgun argın işten geliyorsun" falan diyorlar.

ama genelde bana denk geliyor galiba ki bu konu için protesto yapılmış:

http://i.hizliresim.com/o0knq0.jpg
  • çoğu gün en az 12 saat şantiyede çalışıp yorgunluktan ölerek otobüse binen bir genç olarak bir parçası olmadığım, olmak zorunda olduğumu düşünmediğim gençliktir. kusura bakmayın ama sevgi saygı iyilik böyle ezberlerle olmaz. ayakta duramayacak yaşlı, hamile, yorgun birini görürsem elbette yer veririm, ama her 40+ kişiye yer verme mecburiyetim olduğuna inanmıyorum. bunun kuralı olmaz. oturmasam da olur diyebildiğim noktada veririm, yoksa otururum, kimseye açıklama ya da özür borcum da olamaz.

edit: imla
  • toplu taşımaya ilk durakta binip yer bekleyen yaşlılarımız, lütfen 5-10 dakika bekleyip bir sonraki boş otobüse binin. ben bir genç olarak öyle yapıyorum.
hesabın var mı? giriş yap