şükela:  tümü | bugün
 • yuksek sesle herhangi bir john waters filmi anlatiyorlarsa kinanmalari gereken genclerdir.
 • yasli ve artik dumurlasmis bir teyzeye gore benim ve amerikali bir arkadasimin girdigi kategori. sabahin 9unda rumeli hisarustunden taksim otobusune bindigimizden beri ingilizce konusmamiza bir anlam verememis, dedigimizin hecesini anlamadigindan once korkup, kendisinden bahsettigimizi sanip, kompleks edinip tam taksim meydaninda otobusun son duraginda yanimiza yaklasmis, ve once turkce konusup konusmadigimizi sorup arkasindan da "ne kadar buyuk bir milletiz ki surda siz saatlerce kimseyi dusunmeden bagira bagira konustugunuz halde hic kimse hicbir sey demiyor" diyerek ayarini vermistir. arkadasim noluyor diye bana bakarken ben tam ona donup birsey yok diyecekken teyzenin asil bombasinin sinyalleri gelmistir: "bizi avrupa birligine almayin daha ama biz ne kadar buyuguz ki siz surda car car konusuyorsunuz ve biz sessiz kaliyoruz". bu arada otobuste bulunan diger yolcular yavas yavas kikirdamaya baslamis ve bazilari teyzeye "birak teyze onlar genc kanlari kayniyor, konussunlar" demeyi uygun bulmuslardir. otobusten inerken daha fazla kahkahalarimi tutamayan ben, yurdum insaninin ne kadar bilinmeyenden korktugunun ve de ne kadar her alakasiz seyi birbirine alakadar etmeyi sevdigini arkadasimi anlattigimda onun tepkisi ise "ne ilginc" olmustur. evet ne kadar ilginc, yurdumun teyzesi yabanci sinegi bile avrupa birligine girmemizi engellemekte parmagi olan saygisiz, kaba, aptal ve de dusuncesiz birsey olarak goruyor. ondan sonra da bize avrupa birligine girmeye uygun bireye saygili ve anlayisli bir kafaya sahip oldugunu iddia ediyor. evet arkadaslar cok ilginc...

  dipnot: bu arada sabah sabah car car konustugumuzu sanan diger sozlukculer icin aciklayayim, arkadasimlar bangladeshli ailesinin tutuculugundan bahsediyorduk, pek bagira bagira konusulacak bir durum degildi, hem zaten kahve icmemis bir amerikalinin ne kadar bagirabilecegini dusunebiliriz ki?
 • otobüste yüksek sesle konuşan terbiyesizler grubunun alt kümelerinden biri olan gençlerdir.bunun orta yaşlı kadın, mahalle delikanlısı, çocuklu aile, yaşlı amca vs versiyonları yok mudur? vardır.

  bir de bunları tespit edenler vardır, hatta onları tespit edenleri tespit edenlerde vardır.velhasıl ilginç dünyadır bu tespit dünyası.uzay gibi valla..
 • konuşmaları dinlendiğinde "allahım ben de bu kadar salak mıydım" diye düşünmeden edemez insan. bir nevi insanı felsefeye iten gençlerdir.
 • derken bu gençlerden biri dışında yolda hepsinin inmesiyle dramatik bir görüntü ortaya çıkar...

  o birisi, ayazdaki bekçi pipisi gibi araçta tek başına kalmıştır... az önce sürü psikolojisi içinde milletin içinde canavar kesilen velet, şimdi sinik, silik ve başı öne eğik bir biçimde öyle dışarı bakmaktadır... az önceki hayduttan eser kalmamış, ürkek bir bebek gibi masum ve mahcuptur... içinden çevredekilere sanki "ben aslında o kadar terbiyesiz bir herif değilimdir, arkadaş çevrem kötü işte naapiim" demektedir...

  otobüsten indiğinde de, giden aracın içindeki tüm yolculara orta parmağanı çıkarıp "sieea lan mına koduklarım" diye pis pis gülecektir... şerrefsiz
 • bunların zamanında terbiye mi vardı adabu muaşeret derslerimi vardı canım. öte yandan otobüste yüksek sesle konuşmak terbiye dahilinde efendi kelimelerden oluşuyorsa problem değil ama öyle anuna koyim hassektir filan diye laflar yüksek ses şeklinde konuşma arasında geçiyorsa ayıptır. yapmayın gençler olmuyor. peki bu şekilde davrananlar için ne yapmalı hiç delikanlı dizilerindeki gibi davranmanın manası yok bırakınız bu muhebbette böyle olsun bir durakta bu gençler mutlaka ineceklerdir. yani bütün otobüs benimle birlikte bu gençleri döveriz filan diye düşleme kesinlikle ayırmaya çalışacaklardır veya ayırmıycaklardır sen de onlarla beraber şöfer tarafından atılacaksındır. ağaşıda sopa mı yersin yoksa sopa mı atarsın orası sana kalmış bir olay. her olaydan bir ders çıkarmak lazım. kesin böyle bir olaydanda ders çıkar istersen dene.
 • bir de sunlar vardi,
  (bkz: otobuste yuksek sesle muzik dinleyen insan)
  (bkz: yuksek sesle walkman dinleyenler)
  (bkz: yuksek sesle walkman dinleyenleri uyaranlar)
  gibi.
  bu tespit dunyasi hakikaten ayri bir âlem.
 • beyza'ya (b) telefon edip kendisinin ve beraberindekilerin meramını zaten gür olan sesiyle, kendisine en uzak mevziide bulan yolcunun bile duyabileceği şekilde yüksek bir perdeden anlatan tipin (t) örnek olarak verilebileceği mefhum. (a: olaya dinleyici olarak katılan, dinlerken düşünen adam)
  t- beyzaaaaaa!!! nerdesin yeeeaa!
  b- bıdı da bıdı
  t- ay makyaj yapıyom diyo yeaaa!
  b- bıdı da bıdı
  t- e banyo yaptın bariiee! aferin sanaaaa! hemen çıkıyosun, çarşıya gidiyosun, bizi bekliyosun!
  a (iç ses)- ohhh beyza banyodan çıkmış, misler gibidir şimdi ohhhh... bu da misss gibi aslında be, ohhhh...
 • insanin bunu yapmadigi an buyudugu andir. bundan rahatsizlik duydugu an ise yaslandigi an.