• tam yanınızda duruyorsa, o iğrenç dıp tıs tıs sesi kaç desibel çıkarsa çıksın, ruhunuzda gecenin sessizliğinde damlayan şerefsiz muslukla eşdeğer tahribat yaratan insanda olabilir, ki ben motor sesinde işlemeli mendilimle halay çekmeyi yeğlerim.
  • otobuste yuksek sesle muhabbet eden, otobuste bagıra cagıra cep telefonuyla konuşan, otobuste maksimum çabayla ağzını şapırdatarak sakız cigneyen, otobusu sollayan istisnasız her araca kufur eden vs. insanları dinlemek zorunda olmadıgının bilincinde olan ve kendisine rahatsızlık veren her turlu sese uygun cözümler yaratmıs insandır. onlardan biriyle karşılaşırsanız korkmayınız. hatta müzik hoşunuza gittiyse çekinmeyiniz, kulaklıgın tekini isteyiniz.
  • çoluğun çoçuğun topunu kesen, kıl, andropoz emekli kıvamında davranmak istemem ama dinlediği kulaklıktan taşan ve son ses duyulan cıptıstıs sesleriyle beni deli eden insandır. elbette kendi halinde makul seslerde dinleyen sikimde olabilemez ama karşı cinse mesaj kaygısıyla vermişse volümü son ayar, amını eşek siksin diyeceğim insandır.
  • yeri geldiğinde otobüste ayakta duran kişileri dansettiren insandır. (bkz: otobuste yaşanan dumur olaylar) evet gerçekten. fi tarihinde otobüste gidiyorum. kardan dolayı trafik kitlenmiş halde. wanna be startin somethin dinlediğim sırada yakınımda dikilen iki kız "aaa bu şey değil mi?" deyip, sıkıntının da etkisiyle ufaktan dansetmeye başladılar. (bkz: bu da böyle bir hanımdır)
  • genellikle rock müzik dinleyen tiplerdir
    aylar sonra edit: zamanın ötesinden hayli çığlık geldi. tepkileri normal karşılıyorum ama deyin ki bana yanlış konuşuyorum
  • tam yanina dikilmek suretiyle yuksek sesle muzik dinleyip, dinledigi sarkiyi-turkuyu pic etme isteği duyulasi varliklardir.

ucuz yollu cozumu ise son derece basittir; philips she9600. kulaklariniz patlasada duymuyorlar ne dinlediginizi (amca ve teyzeler uzerinde test edilmistir).
  • otobüslerdeki "ihtiyaç anında camı kırınız" yazısı altındaki çekiç bu dangalozlar türedikten sonra daha bir işlevsel hale gelmiştir gözümde.

dışarıya ses vermeyenlerinden kullananları tenzih ederim.
  • az sonra parçalara ayrılmasından korktuğu yılların körüklü otobüsünün motorundan gelen acayip sesleri bastırmaya çalışıyor olabilir.
  • yolculuk esnasında -başkalarını rahatsız edecek şekilde- yüksek sesle müzik dinlemek görgüsüzlüktür. gayet medeni şekilde kendisini uyaranlara ise "o zaman şoföre/vatmana/makiniste söyleyelim de motoru da kapatsın, oradan daha çok gürültü geliyor" demek ise en basitinden terbiyesizliktir. yeni nesil nereye gidiyor böyle?

bir kere, motordan çıkan gürültü sabit olmasa da çok az değiştiğinden kulak bu gürültüye çabuk alışır. çok yüksek desibelde olmadıkça otobüs motoru veya trenden çıkan ses kimseyi rahatsız etmez diye düşünüyorum. ancak, sürekli ritmi değişen ve oturduğunuz yerin dört tarafından kulağınızı saran herbiri farklı anlayışa yönelik müzik sesi, rahatsız edici olabilir. akla yatkın bir seviyede tut müzik sesini; kimse sana kapat demiyor ki. seni uyaran insan (psikolojik olarak) rahatsız mı ki rahatsız olmamasına karşın seni bu yönde uyarsın?

ayrıca, ben otobüste filan müzik dinliyor olsam, insanlar ne dinlediğimi işitecek diye ödüm kopar. kendimi ele vermekten korkarım çünkü. müzik ruha hitap eden bir enstrümansa (ki ilkokul sıralarında ruhun gıdası olduğunu öğrenmiştik); kendiyle başbaşa kaldığı böyle bir anı başkalarının kulağına açanlardan hoşlanmam.

kitap okumak da aynı değil mi? kitabın kapağını herkesin görebileceği şekilde tutmak nasıl bir maharettir ya. ben olsam saklayacak yer ararım. iki tarafı açık bir oturaktaysam ve kitabı saklama şansım yoksa, hiç okumam.
  • istanbul trafiginin sesinden ve dolmusun ya da otobusun 7000cc'lik hoaarggh motorunun sesinden rahatsiz olmayip benim kic kadar kulakligimdan cikan sese kafayi takan insanin uzaktan kuzeni olar. tanirim, iyi bi insandir.
hesabın var mı? giriş yap