şükela:  tümü | bugün soru sor
  • doganin kendi kendini temizlemesi olayi
  • saros körfezi hakkında yazılan her yazıda dünyada bu özelliğe sahip 2-3 (değişiyor yazıya göre) körfezden biri olduğu söylenir. saros yerlileri de bunu herkese söylemekten gurur duyarlar. ancak kimse diğer körfezlerin adını sanını bilmez.
  • okyanus, deniz,göl ve akarsuların kendikendini temizlemesi olayı. milyarlarca yıldır sular kendi kendini temizliyor. bu şekilde dünyadaki canlı yaşamının, eko sistemini yaratıyorlar. dünyamızdaki nefes aldığımız, oksijenin kaynağı sulardaki yaşıyan mavi yeşil algler. mavi yeşil algler olmasa dünyadaki bizim de dahil olduğumuz aerop yaşam, yanı oksijen soluyan yaşam mümkün olmazdı.
    bu gün sanayinin gelişmesi ile sular kirleniyor. akarsu ve denizler bizim kanalizasyon sistemimiz değil. eğer bu tempo ile suları kirletmeye devam edersek. suların otoepürasyon kapasitesi yeterli olmayacak. dünya oksijen sisteminin ana bileşenini kaybederse gezegenimiz de yaşamak mümkün olmayacak.
    buna inanmak zor ama ergene havzası bunun canlı örneği öylesi bir kimyasal kirlenmeyle karşı karşıya ki suyu kapkara katran akıyor. kurbağa dahil hiç bir canlı varlık suyunda yaşayamıyor. bu suyla sulanan bitkiler ölüyor.
    eğer dünyamızdaki canlılığın devamını istiyorsak çevremizi koruyalım. özellikle sularımızı.