• otolara** konan piknik tüpü gazı. lpg.
  • kaza anında arabanın içinde nitrobulundurmak kadar tehlikeli olabilecek durumu meydana getirten, fiyatı nedeniyle rağbet gören yakıt.
  • dünyada otogaz kullanım miktarlarında, türkiye güney kore'nin arkasından ikincidir. ardındansa sırasıyla polonya, japonya, avusturalya, rusya, italya, meksika, tayland, abd diye gidiyor.
  • ötv ile birlikte fiyatı 2 tl olan yakıt.
  • ilk kez demirören grubu tarafından ülkemize getirilmiştir...
  • şu sıralar 2.62den satılan yakıt türü. son zamanlarda fiyatı sürekli değişmektedir. 2.48 den bir anda 2.58 e fırlar sonra 2.52 ye indirilir ama kısa süre sonra bi bakarsın 2.62 olmuş. birileri ileri geri oynayıp duruyor bari dışarı boşalsalar da olan halka olmasa. zaten girdiği kadar girdi bu kadarı kafi.
  • dünyanın en pahalı benzini ülkenizde satılıyorsa, araç artık sizin için zaruri bir ihtiyaçsa, değerlendirebileceğiniz yakıt türüdür.

dizel araçların fiyatına göre benzinli araç alıp, lpg dönüşümü bu durumda çözüm olabilir.

sıfır araç alırken faturada:

%50 ötv (özel tüketim vergisi)
    %18 kdv
    mtv

vergilerini görürsünüz. araca verdiğiniz paranın yarısı devletimize gider. zaten vergisi düşük diye tercih ettiğimiz motor hacimleri de bu yüzden genelde minimaldir.

malum sıfır araç aldınız. ülkenizde terör belası, darbe teşebbüsleri var. aracınızın üzerinden tank bile geçebilir diye düşünerek kasko yaptırırsınız. e tabi trafik sigortası, ve otoyol ücretleri var. ileride egzos ve araç muayanesi de olacak.

gidip otogaz dönüşümü yapmak gerekecek. yine ruhsata işletme vs prosedürler. bir de saçma montaj yapan bir yere gittiyseniz hayırlı olsun. kendimden biliyorum bulunduğum ilde en iyi otogaz dönüşümü yapan bölgeden sorumlu firmaya gittim çırak seviyesinde eleman arabamı murdar etti.

hasılı bu memlekette arabaya binmek bile çok zor.
  • arabasına lpg taktıran köylüdür. benzin 5 tl olsa ne olur gelirimiz en az %500 arttı 15 sene önceye göre.
  • (bkz: lpg)

yukarıda (bkz: #27333087) 2.60'li değerler verilmiş 2012 yilina ait. o zamanlar da fiyatı coşkunmuş.

güncelleme yapacak olursak:

ankara shell 15 agustos 2016 fiyatı 1.99 tl
    ankara shell 18 ekim 2017 fiyatı 3.34 tl

lpg sistemi olmayan araçlarda montaj maliyeti ve benzin-lpg tuketim farkini goz önünde bulundurursak yilda yapilacak 10 15bin kmler icin benzin daha mantıklı olacak böyle giderse.
  • 2022 yılı içerisinde kullanılması iyice mantıksız hale gelmeye başladı.
    benzin 30 liradan 18 lira seviyelerine inerken, otogaz yerinde sayıyor. anlamak güç
hesabın var mı? giriş yap