şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu yilbasi itibariyle almanya, hollanda gibi agit ulkeleri ile yapildigi soylenilegelen bir anlasmaymis. buna gore bu avrupa ulkelerinde yasayip durumu kotu olup devletten yardim aldigi halde turkiye'de mulk sahibi olanlarin bulunduklari ulkede aldiklari devlet yardimlari kesilecek diyorlar.

  not: bence gayet de yerinde bir karar. yurtdisinda devletin sirtindan kazanilarak turkiye de krallar gibi yasam kurmanin yani hirsizligin onune gecebilecek potansiyeli vardir. biz esekmiyiz de tonla vergi oduyoruz.
 • gayrimenkul bilgilerinin paylaşılmayacağı sadece bankalar, finans , sigorta ve yatırım şirketlerinde bulunan bilgilerin paylaşılacağı sistemdir.

  malum kişi yakında bu konuda " gurbetçi vatandaşlarıma sesleniyorum; nakitleri bankalardan çekin , arsa alın ,o kadar bina yaptık daire alın. alın verin ekonomiye can verin." şeklinde tavsiyeler vermeye başlayacaktır.
 • günün en güzel haberine vesile olan anlaşmadır.

  şüphesiz bu anlaşma en çok avrupa birliğinden tomarla para getirip burada mal mülk edinen sonra avrupaya dönüp "bak benim param yok vergi veremem" diyen bir de üstüne sosyal yardım alan gurbetçilerimizi üzecektir.

  henüz bu konuda detaylı bir bilgi bulamadım sadece gazetelerde kısıtlı bilgiler var. ancak amerika bu sistemi yıllardır uyguluyor abd-türkiye işleyişine bakarak ab boyutu hakkında tahminde bulunabiliriz.

  abd küresel vergilendirmeyi ilk olarak uygulayan ülke. birçok ülke ile bu konuda anlaşması mevcut. bu anlaşmalar ilgili ülkenin sizin hakkınızda banka ve tapu dairesinde oluşturduğu bilgilere dolaylı/dolaysız yollardan erişim olanağı sunuyor. şu anda eğer abd'de vergi mükellefiyseniz türk bankalarından açacağınız her hesap için ayrı bir form doldurmanız isteniyor. bunun yanı sıra önceki yılın vergi beyannamesinde ülke dışında belli bir miktarın üstündeki tüm varlıklarınızı ve gelirlerinizi bildirmeniz isteniyor eğer abd vergi dairesi * ve türkiye'den gelen bilgiler birbirini tutmaz ise başın büyük belada dostum

  ab ile olan anlaşma gereği de sanırım artık ab vergi mükellefleri türkiye'de olan varlıkları için vergilendirilecektirler. türk bankaları bundan sonra size hesap açarken "ab'de vergi mükellefi misiniz?" diye sorabilir. çift taraflı vergi muafiyeti gereği iki tarafa da vergi ödemek zorunda olmasanız bile devlet yardımlarından faydalanma, geliri düşük gösterme gibi çakallıkların tarihe karışacağını görebiliriz. tabi iki ülkede de mükellefseniz.

  bu başlığı görmeden ayrı bir başlık açmıştım konu hakkında. sanırım buraya yapıştırmam daha iyi oldu. allah affetsin *
 • ilk ceza haberlerinin gelmeye başladığı anlaşmadır.

  oktay yaman'ın twiti
 • yok öyle 3 kuruşa 5 köfte şimdi görürüm almanya'da çalışıp antalyada villa almayı
 • her şeyinizi bilmekle alakalı bir durum değil . diyorsun ki

  - sosyal devlet, sosyal devlet, param yok bana yardım et.
  + yok mu harbiden
  - harbiden yok.
  + sadece bu ülkede mi yok.
  - hayır hiçbir yerde yok
  + emin misin, imzalı beyan verir misin?
  - veririm. al buyur sen yeter ki ver parayı.

  sonra bilgi paylaşılıp ortaya çıkınca, her şeyimizi bilmek istiyorlar.
  sen zaten kendin yalan beyanda bulunmuşsun. ifşa edilmek istemiyorsan param yok diye yalan söylemeseydin.

  geçiyoruz.
 • kişisel bilgilerin paylaşılmasıyla alakası bile olmayan bir durumdur.

  o sosyal yardımı almak isteyen kişinin birikmiş parasının, malının mülkünün olmadığını beyan etmesi gerekiyor. yani o bilgiyi sen zaten vermiş oluyorsun. yapılan şey yaptığın beyanın doğru olup olmadığını kontrol etmektir sadece.

  bu durumla ilgili olarak bilinmesini istemediğin birtakım mal varlıkların varsa sosyal yardım almak için başvuruda da bulunmayacaksın demektir.