şükela:  tümü | bugün
 • belirli bir olguya karşın insanoğlunun geçmişteki tecrübeleri ve eğilimleri ışığında geliştirdiği, önyargıları yaratan düşünce. kişiden kişye değişmekte fakat izlenen yol aynı olmaktadır. bir nevi bilinçaltında oluştuğundan farkedilemeyebilir; oldukça tehlikelidir.
 • daha çok kişilerin beyninden atamadığı olumsuz düşüncelerdir. bunlara özellikle de değeriz olduğuna, dünyada hiç bir işe yaramadığına dair inançlar örnek verilebilir. akıllarında sadece bu düşünceler vardır ve tekrarlayıp dururlar. bu düşünceler insanın hayatına egemen olabilmekte ve kişiyi işlevsiz kılan bazı psikiyatrik hastalıkların belirtisi olabilmektedir.
 • bilissel terapinin merkezinde yatar. durumlar karsisinda otomatik dusunceler olusur, ancak bunlarin cogunlukla farkinda olunmaz. bilissel terapi, otomatik dusuncelere dair farkindaligin artirilmasini ve bunlarin test edilmesini esas alir. bu yolla, varsayimlara,kurallara ve temel inanclara da ulasilmasi ve bunlarin fonksiyonel olmayanlarinin degistirilmesi hedeflenir.

  temel soru "aklimdan ne geciyor?"dur.

  ornegin, yolda bir arkadasinizi goruyorsunuz, yaninizdan gecip gidiyor. tam o anda aklinizdan ne geciyor?

  - beni gormedi.
  - beni gormezden geldi.

  duygunuz ve tepkiniz otomatik dusuncenize gore ortaya cikacaktir. bir durumda tek bir otomatik dusunce de olmayabilir. bunlara duygular da eslik eder ve surec icinde otomatik dusuncelere ek olarak o anda hissedilen duygu da belirlenerek bunlarin gerceklikleri test edilir, zira bir duygu ya da dusunceyi ortaya cikaran asla bir durum degil, bu duruma dair kisinin algisidir.

  super olaydir; ustunde calisip, fark ettikce kendini hayatina ve beynine sonunda tam olarak hakim olmus gibi hissetmek mumkundur.
 • düşünce dediğimiz şeyin halihazırda otomatik işleyen bir yapıya sahip olduğu göz önüne alındığında psikolojik deli gibi bir şey oluyor bu..
 • (bkz: ara inanç) (bkz: temel inanç) (bkz: şema terapi)
 • 3 tipi vardır. tip 1 en sık olup aleyhte kanıtlar daha sik olmasına rağmen kişinin inandığı şeylerdir ornegin bir dersten kalınca tum derslerden kalacağım demek ya da beni bir saattir aramiyorsa hiç onemsemiyor demek
 • tip 2 otomatik düşünce doğru olabilir ama yapılan çıkarım hatalidir . örneğin hic arkadaşım yok demek ki çok sıkıcı yim . en zeki değilim o yüzden saygi duymuyorlar. x kadar başarılı değilim hiçbir işe yaramiyorum .olmam gereken konumda değilim tamamen kaybetmiş bir adamım
 • tip 3 otomatik düşünce doğru olabilir ancak işlevselliğe bir katkısı olmadigi gibi bozmaktadir da.ornegin kiloluyum diye sevilmiyorum. asla bir sevgilim olmayacak. asla sınavı kazanamayacagim.
 • tip 3 otomatik düşünceden benim anladığım kişinin kafaya taktığı şey doğru olsa da oyle düşünmenin bir faydası olmadigidir. ama tabi en sık tip 1 in görüldüğünü de unutmamak lazım