şükela:  tümü | bugün soru sor
 • günümüzde taksi kullanımında yurtdışında normalleşmiş olan bu uygulamanın ülkemizde olmaması gerçekten büyük bir utanç. hem ekonominin kayıt altına alınması hem de güvenlik gibi sebeplerle çoktan yapılmış olması gerekirken her şeye düzenleme, zamcık-fiyat güncellemesi- getiren hükümetin bu konuda hiçbir adım atmaması oldukça garip.

  şu anki uygulamada fiş istediğiniz zaman, şoför aracı uygun bir yere çekecek de eliyle fiş/fatura dolduracak da bir de bunları keyfi yerindeyse yapacak diye bekliyorsunuz. bazı durumlarda trafiğin akışını bile bozan bir sürece dönüşüyor bu işlemler.

  fiş üzerinde tarih/saat, gidilen mesafe, araç plakası, şoförün adı, taksimetre tutarı gibi genel bilgiler yanında, binilen ve inilen noktaların coğrafi konumu, rota bilgisi gibi güvenliği arttırıcı bilgiler de konulabilir.

  ekleme: 2. mesajda kağıt bitmesi durumuyla ilgili bir tespit yapılmış. taksimetreyi içerisinde fiş kesecek kağıt yokken başlatamayacak bir düzenek/kod/sistem geliştirmek oldukça kolay. mürekkep yerine de ısıyla yazan sistem geliştirilebilir sonuçta içten yanmalı bir motora bağlı sistem olacak, boşa giden ısının çok çok aşırı küçük bir kısmı da burada kullanılabilir.
 • artık fiş istediğim halde fiş vermeyen taksileri istanbul vergi dairesi'ne şikayet etmeye başladım. madem öyle, şoförleri bunu istemeye yöneltmek gerekmekte.
 • dünyada pek çok ülkede olan bir uygulama.

  bugünki uber - sarı taksi meselesinde mutlaka gündeme getirilmesi gereken meselelerden biri.

  tüm taksimetreler otomatik fiş kessin, taksi sahipleri de gerçekten ödemeleri gereken vergiyi ödesin o zaman.

  adam gündüzcüye ayrı, gececiye ayrı kiraya veriyor, her ay plaka başı on binlerce lira kar ediyor, sonra da götürü usülü diye asgari ücret kadar vergi veriyor, öyle mi?

  taksimetre fişi otomatik kesecek o zaman ki bu sarı taksicilerin "biz de vergi veriyoruz" ağlamaları bir işe yarasın.
 • olması gereken uygulamadır. ancak yer mi bunu anadolu çocuğu taksici? muhakkak ona da bir çözüm yolu bulur.
 • bu konuyla ilgili fikri mülkiyeti şahsıma ait yenilikçi ve maliyetsiz bir çözüme sahibim. 2016 senesinde fikri tescillettim. büyük ağa babalar tarafından uygundur lafını almak çok zor, çünkü zamanında bunlar vergi vermez diye milyonlarca liraya plaka sattılar bir nevi vergiyi garanti altına aldılar, şimdi bu hatadan dönülemediği için bu tür uygulamalarda görmezden geliniyor