şükela:  tümü | bugün
 • otomatik odeme yapilmasi icin verilen talimat.. (bkz: otomatik odeme)
 • apartmanlardaki merdiven otomatiğinin ödenmesi için verilen emir.
 • bankaya otomatik veya mekanik olarak para yatırmadığınıza kimsenin kaale almadığı talimattır. üstelik kimse size paranız yetmediği için şu ayın faturasını ödeyemediniz diye bir uyarıda da bulunmaz, sonraki aylarda paranız varsa faturalarınızı otomatik otomatik ödemeye devam eder. ne zaman telefonunuz ya da elektriğiniz kesilir, o zaman bir aksilik olduğunu anlar, bankadan sayfa sayfa döküm çıkartır, aksiliğin kaynağını görür, niye size haber verilmediğini sorduğunuzda da kendi kendinizin takip etmek zorunda olduğunu, bankanın bundan sorumlu olmadığını öğrenirsiniz. yani aslında kısmen otomatik ödeme talimatıdır. bunun çözümü, otomatik ödeme talimatını bankaya değil de bir kişiye vermek olabilir, (örnek: a: bundan sonra ayın üçünde telefon faturalarımı sen ödeyeceksin. b: peki.) o zaman en azından faturalar yatmadığı zaman haberinizin olma olasılığı daha yüksektir.
 • bankalarin cok sevdigi bir$eydir.

  diyelim ki telefon faturanizin a bankasindaki hesabinizdan otomatik olarak odenmesi icin talimat verdiniz. tabiatiyla, hesapta faturayi odeyebilecek kadar para bulunmasi gerekiyor. peki bankanin o parayi alip oraya koymakla eline ne gecmektedir?

  efendim bankanin bu emanetcilikten sagladigi fayda $udur,

  farz edelim faturanizin son odeme tarihi 30 haziran. izleyeceginiz prosedur nedir? 30 haziran tarihinden once, muhtemelen birkac gun, hatta bir iki hafta once, parayi hesaptan ceker, gider turk telekom'a yatirirsiniz. oysa otomatik odeme talimati vermi$ olsaniz, banka parayi 30 haziran tarihine kadar kasasinda tutacak, yani nakit ciki$i gercekle$meyecekti; bu banka icin iyi bir$eydir. bunun yaninda soz konusu hesap hareketi muhtemelen 30 haziran gecesi saat 23:00 sularinda gercekle$ecekti; yani bu tarih ve saate kadar banka para uzerinde diledigi i$lemi yapabilecekti.

  kisaca, banka'nin perspektifinden bakildiginda, nakdinizin bankada kalmasi en guzel bir$eydir.

  (bkz: money creation/@jack o lantern)
  (bkz: munzam karsilik)

  bunlarin yaninda, unutulmamalidir ki dunya uzerinde hic bir banka, hesabinizda milyon dolar da olsa, otomatik odeme talimatindan once fatura edilmi$ borcu odemez.

  bu durumu da $u $ekilde orneklendirelim,

  diyelim ki ocak ayinda yeni bir eve ta$inmi$tiniz ve ta$indiginiz bu yeni dairenin su faturasi icin otomatik odeme talimati verdiniz. her $ey iyi gidiyor, faturalariniz tikir tikir odeniyor derken nisan ayinin orasinda bir carsamba ak$ami su saatinizin muhurlendigini fark edip oha falan oldunuz. "neden hep terslikler beni buluyor ya rab! oysa talimatlarin en otomatigini vermemi$ miydim?" diye soylene soylene gidip goru$tugunuz yetkili de size ocak ayindan kalmi$, faiziyle beraber 50 yeni turk lirasina yakla$mi$ bir borcun mujdesini pek ala verebilir. cunku ocak ayinda vermi$ oldugunuz otomatik odeme talimati, zaten ocak ayinda (talimattan once) kesilmi$ olan faturayi kapsamamaktaydi.

  $ahsen otomatik odeme talimatini fazla gerekli gormuyorum; ayni i$lemi gunu geldiginde internet bankaciligi ile de gercekle$tirebilirsiniz zira.
 • çok kötü bir dalgaymış gibi lanse etmek yanlıştır. esasında güzel bir uygulamadır. hesabında ortalama bir para olursa tüm faturalarınızı (elektrik, doğalgaz, telefon, su, internet vs.) ay sonunda ödenmiş olarak görürsünüz. kontrol etme seçeneğiniz de boldur ayrıca. nete girer takibini yaparsınız, basittir. herhangi bir aksilikte ise arar sorarsınız "n'oluyor arkadaş?" diye. bu kadar.
 • bankaların genellikle uymakta çuvalladığı talimat. bazı aylar şirketin 4 telefon hattından 3 tanesini öder. kalan 1 hattı nedense ödemez. murphy yasaları gereği o hat faxa bağlıdır. çok acil fax göndermeniz gerektiğinden, faxa başka bir telefon hattını çekiştire çekiştire takmanız gerekir. işinizi gördükten sonra, herşeyi eski haline getirirken, alnınızdan ter boşanarak harcayacağınız yarım saati, elinizde nakit parayla en yakın banka şubesine yürüyerek geçirebilirsiniz. böylece hem sıkıcı ofisten yarım saat uzaklaşmış olursunuz hem de hattınızın kesilmeyeceğini bilir mutlu mutlu faxlarınızı çekersiniz.
 • fatura başına ücret alarak, artık bankalara domalık bir şekilde yaşadığımızın kanıtı olmuş talimat. kanırt bizi banka. sikin sağ olsun kapitalizm.
 • hizmet veren bir sektörden çok mafyaya benzemeye başlayan bir sektör olan bankacılık sektörünün son bombası. senelerce otomatik ödeme talimatı verin şöyle yapalım, böyle yapalım gibisinden başımızın etini yiyip durdular. gün geldi ve o talimatlardan para almaya başladılar. zaten ödeme yaptığınız kurumdan para alıyorsunuz üstüne birde ödemeyi yapandan para almak nereden çıktı? korkarım yakın gelecekte bankaya gidip faiz oranlarını sormak bile paralı olacak.
 • ayrı zamanda gelen ayrı ayrı faturaları ödemek için ayrı ayrı mesai ve emek harcamaktansa verilmesi mantıklı olan talimattır.
  ha sikerler sikmezler onu ben bilmem.