• fatura başına ücret alarak, artık bankalara domalık bir şekilde yaşadığımızın kanıtı olmuş talimat. kanırt bizi banka. sikin sağ olsun kapitalizm.
  • anladığım kadarıyla otomatik ödeme talimatlarından artık ücret alınıyormuş. ulan otomatik ödeme talimatı vermezsek senede 60 tl kesiyor zaten bankalar. hatta kampanyaları var "2 faturanızı otomatik ödeyelim, hesap kesim ücreti ödemeyin". fatura başına 2.5 tl alsalar, zaten senede 60 tl yapar.

iki ihtimalde de bizi sikecekseniz o zaman ne sikime kampanya yapıyorsunuz? tecavüz kaçınılmazsa zevk almaya bakalım diye mi?
  • bankalar bu talimatı müşterilerine kabul ettirmek konusunda neden bu kadar ısrarcılar gerçekten anlamıyorum...ne zaman bankaya işimiz düşse olayı bir şekilde otomatik ödeme talimatı vermeye getiriyorlar...şimdiye kadar hepsini bir şekilde atlattık ama bir gün feci dayayacaklar gibi geliyor asdfsa...yalnız yaşayan, fatura yatırmaya zamanı olmayan kimseler için çok güzel bir uygulama bu, işlevsiz olduğunu düşündüğümden eleştirmiyorum...benim eleştirim bazı bankacıların bunu zorunluymuş gibi gösterme çabalarına...mesela bugün mevduat hesabıma para yatırırken bankacı bir hanım yeni hesap cüzdanlarımız çıktı, sizinkini de değiştirmemi ister misiniz diye sordu ben de hemen olur tabi dedim...kendisinin bana verdiği karşılık ''bunun için iki tane otomatik ödeme talimatı vermeniz gerekiyor'' oldu...nasıl yani deyip bir süre dumur oldum ama ben öğrenciyim falan dedim de bedelsiz aldım yenisini...

kredi çekerken onlarca sayfanın, yüzlerce şartın şurtun arasında otomatik ödeme talimatını bir şekilde sinsice kabul ettiriyorlar da bu şekilde direkt söylemeleri garibime gitmedi değil...ben bu olayı şuna benzetiyorum, hani bilgisayara bir program indirirken istemediğimiz halde bir sürü eklentiyi de kabul etmiş ve indirmiş oluruz, internet tarayıcımızın anası bellenir ya, bu iş de aynen onun gibi...bankamızdan hizmet almak istiyorsan o otomatik ödeme talimatı verilecek ulen falan diyecekler yakında...olur mu olur yani...

bankaların bu işten sağladığı kar nedir, ortada nasıl bir çıkar ilişkisi dönüyor hiç bilmiyorum ama bu kadar ısrarcı olduklarına göre pasta büyük olsa gerek...
  • 2006 yılından beri faturalarımı ödeyen sistem.
    herhangi bir sorunla da karşılaşmadım. artı son iki senedir de kampanya nedeniyle toplam fatura tutarının %2'sini puan olarak kartıma yüklüyorlar. senelik 100 tl falan iade alıyorum.
    talimat verdiğin faturayı elle ödemek gereksizliğine girersen fatura da sana girer güzel kardeşim.
    banka senin adına tahsilat yapar bir liste olarak şirkete bildirir. sen elden ödeme yaptığın zaman paranı tahsilat yapan kuruma haybeye vermiş olursun, paranla para kazandırırsın.
    banka hatası ile ödenmediği durumlarda sorumlu da siz değilsiniz.
    sırf kötülemek için milleti yanlış yönlendirmeyin amk.

not: kredi kartından verilen otomatik ödeme daha mantıklıdır.. tabi ekstre borcunun hepsini ödüyorsanız.
  • uyarı : otomatik ödeme verdiğiniz faturayı bırakın otomatik ödesin*, tarzanlık yapıp elle ödemeye kalkmayın çünkü bu amına koduğumun salakları fatura ödenmiş mi? ödenmemiş mi? herhangi bir kontrol yapmadan ödeme yapılmış faturayı 2. kez ödeyebiliyorlar. size de paranın peşine düşmek kalıyor.

ekeme : henüz bu gün farkettim, ttnet adsl faturamı 16 sında elle ödedim 20 sin de iş bankası otomatik ödemeyle aynı fatura ücretini tekrar ödemiş, artık neye göre ödemiş kime göre ödemiş bilemiyorum. lan olum sen ödeme yapılınca bir makbuz no falan dönmüyor mu sana ? ben senden yarın öbür gün döküm istesem ne yapacan ?
  • bankalarin cok sevdigi bir$eydir.

diyelim ki telefon faturanizin a bankasindaki hesabinizdan otomatik olarak odenmesi icin talimat verdiniz. tabiatiyla, hesapta faturayi odeyebilecek kadar para bulunmasi gerekiyor. peki bankanin o parayi alip oraya koymakla eline ne gecmektedir?

efendim bankanin bu emanetcilikten sagladigi fayda $udur,

farz edelim faturanizin son odeme tarihi 30 haziran. izleyeceginiz prosedur nedir? 30 haziran tarihinden once, muhtemelen birkac gun, hatta bir iki hafta once, parayi hesaptan ceker, gider turk telekom'a yatirirsiniz. oysa otomatik odeme talimati vermi$ olsaniz, banka parayi 30 haziran tarihine kadar kasasinda tutacak, yani nakit ciki$i gercekle$meyecekti; bu banka icin iyi bir$eydir. bunun yaninda soz konusu hesap hareketi muhtemelen 30 haziran gecesi saat 23:00 sularinda gercekle$ecekti; yani bu tarih ve saate kadar banka para uzerinde diledigi i$lemi yapabilecekti.

kisaca, banka'nin perspektifinden bakildiginda, nakdinizin bankada kalmasi en guzel bir$eydir.

(bkz: money creation/@jack o lantern)
    (bkz: munzam karsilik)

bunlarin yaninda, unutulmamalidir ki dunya uzerinde hic bir banka, hesabinizda milyon dolar da olsa, otomatik odeme talimatindan once fatura edilmi$ borcu odemez.

bu durumu da $u $ekilde orneklendirelim,

diyelim ki ocak ayinda yeni bir eve ta$inmi$tiniz ve ta$indiginiz bu yeni dairenin su faturasi icin otomatik odeme talimati verdiniz. her $ey iyi gidiyor, faturalariniz tikir tikir odeniyor derken nisan ayinin orasinda bir carsamba ak$ami su saatinizin muhurlendigini fark edip oha falan oldunuz. "neden hep terslikler beni buluyor ya rab! oysa talimatlarin en otomatigini vermemi$ miydim?" diye soylene soylene gidip goru$tugunuz yetkili de size ocak ayindan kalmi$, faiziyle beraber 50 yeni turk lirasina yakla$mi$ bir borcun mujdesini pek ala verebilir. cunku ocak ayinda vermi$ oldugunuz otomatik odeme talimati, zaten ocak ayinda (talimattan once) kesilmi$ olan faturayi kapsamamaktaydi.

$ahsen otomatik odeme talimatini fazla gerekli gormuyorum; ayni i$lemi gunu geldiginde internet bankaciligi ile de gercekle$tirebilirsiniz zira.
  • dün bir tanesini iptal ettirdim. önce türk telekom u arayıp hangi banka üzerinden verildiğini öğrendik. hattın ilk sahibi vefat etmiş oğlu kullanıyor. otomatik ödeme talimatı veren de vefat etmiş. verdiği hesap da çok daha önce kapatılmış. ama biz tekrar talimat veremiyoruz ve hat faturalar ödenmediğinden kapatılıyor. bankaya gidip durumu izah ediyorum ve otomatik ödeme talimatının 99 yılında verildiğini öğreniyorum. galiba türkiye'nin bireysel olarak verilmiş olan ilk ödeme talimatlarından birini iptal ettirdim.
    der baeder meinkhof komplex filminde dikkatimi çeken nokta teröristler otomatik ödemeyle fatura ödemez olmuştu. almanya'da bankacılığın bireysel müşteri açısından da ne kadar geliştiğini gösteriyor. biz de ise hala insanlar faturaları için sıraya giriyor. yaşlı teyzeler ptt önlerinde. bu kadar mı zor?
  • hizmet veren bir sektörden çok mafyaya benzemeye başlayan bir sektör olan bankacılık sektörünün son bombası. senelerce otomatik ödeme talimatı verin şöyle yapalım, böyle yapalım gibisinden başımızın etini yiyip durdular. gün geldi ve o talimatlardan para almaya başladılar. zaten ödeme yaptığınız kurumdan para alıyorsunuz üstüne birde ödemeyi yapandan para almak nereden çıktı? korkarım yakın gelecekte bankaya gidip faiz oranlarını sormak bile paralı olacak.
  • bankaların genellikle uymakta çuvalladığı talimat. bazı aylar şirketin 4 telefon hattından 3 tanesini öder. kalan 1 hattı nedense ödemez. murphy yasaları gereği o hat faxa bağlıdır. çok acil fax göndermeniz gerektiğinden, faxa başka bir telefon hattını çekiştire çekiştire takmanız gerekir. işinizi gördükten sonra, herşeyi eski haline getirirken, alnınızdan ter boşanarak harcayacağınız yarım saati, elinizde nakit parayla en yakın banka şubesine yürüyerek geçirebilirsiniz. böylece hem sıkıcı ofisten yarım saat uzaklaşmış olursunuz hem de hattınızın kesilmeyeceğini bilir mutlu mutlu faxlarınızı çekersiniz.
  • bi bankadan gsm hattınız için otomatik ödeme talimatı verip daha sonra gsm hattında operatör değişikliği yaptığınızda iptal oluyor talimat. ama yine de talimatınız sistemde görünmeye devam ediyor. daha sonra başka bir bankadan talimat vermeye çalıştığınızda önceden vermiş olduğunuz talimat nedeniyle yeni talimatınız yapılamıyor. işte bu noktada eğer önceki bankayı bilmiyorsanız yeniden talimat verme şansınız ortadan kalkıyor. zira hiçbir sistem, talimatı hangi bankadan verdiğinizi göremiyor. kilitlenip kalıyorsunuz.
hesabın var mı? giriş yap