şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gunumuz yuksek teknoloji ucaklarinin hemen hepsinde bulunan, girilen koordinatlar arasi ucu$u, desteksiz yapabilen fasilite. (bkz: ukte)
 • hız ve yüksekliği sabitlemek için gaz ayarlarını otomatik olarak yapan, headingi sabitleyebilen veya uçuş planını takip edebilen sistem. pilotlar sanıldığının aksine ellerine dümeni alıp uçağı kullanmazlar, sadece kalkış ve iniş sırasında veya acil durumlarda manual uçuşa geçerler onun dışında uçağı otomatik pilot idare eder, pilotun yaptığı otomatik pilota gerekli emirleri vermektir, iniş ve kalkış sırasında ise kontrol pilottadır.
 • (bkz: auto pilot)
 • vibratörün kadinlar arasındaki sifreli adi
  (bkz: vibrator)
 • mode control panel* denilen panelden her türlü ayarlarının yapılabildiği,genellikle fmc tarafından kontrol edilen sistem.
 • otopilot da denilen sistem. gemi, yat sınıflarında da kullanılır. bu konuda autohelm en bilinen üretici firmadır.
 • otomatik pilotaj sistemlerinde birkaç farklı yöntem kullanılabilir. bunlardan biri ve en eskisi, çok hassas bir jiroskop*la yönetilen eylemsizlikle güdüm sistemidir. jiroskop, uçağın yaptığı en hassas hareketleri bile büyük bir isabetle algılar ve onu önceden ayarlanmış rotasına geri sokar. bu göründüğü kadar kolay bir iş değildir, çünkü yeni nesil uçaklarda uçağın rotasının verimli şekilde ayarlanmasında üç ana yön kumandasının (yunuslama (elevatör), sapma (dümen (rudder)), dönme (eleron)) dışında gaz kolu (throttle), spoiler'lar, hava freni gibi diğer kumandalar da kullanılmalıdır. bunun için uçağın çok hızlı karar verebilen bir otomatik pilot bilgisayarına ihtiyacı vardır.

  bunun dışında, yönü gps'e veya vor istasyonlarına göre belirleyen, yüksekliğiyse ve hızıysa radar altimetre ve pitot tüpü verilerine göre tayin eden otomatik pilot türleri de vardır. bir uçakta birden fazla otomatik pilot sistemi olabilir.

  ayrıca bir uçakta aynı otomatik pilot sistemi farklı modlarda kullanılabilir. meselâ,
  (bkz: autothrottle)
 • 2008 yılında, uzun zamandır arkadaş olan deneyimli müzisyenler; cem başak, orkun bagatur, nazım özyabaşlıgil ve jan peridar tarafından kuruldu. yaklaşık bir buçuk senedir stüdyoda beste çalışmalarına odaklanarak, çıkartacakları albümleri için çalışmaktadırlar. bu süre zarfında, 2008 yazında 3 başarılı konser vermiş olan grup yazın yaklaşması ile birlikte verecekleri konserler için çalışmalarını hızlandırmış ve bununla birlikte albüm çalışmalarına da devam etmektedir.

  otomatik pilot'un ürettiği müzik, canlı performans odaklı, güçlü modern rock sound'ları etrafında dönen bir tarz içermektedir. müziklerinin son derece önemli bir parçası olan sözlerin genel içeriği ise; modern hayat içerisinde kimliklerini, değerlerini kaybetmiş veya kaybetmekte olan şehir insanının, içinde bulunduğu çıkmaz, depresif psikolojik durum ve de yer yer kişisel sorgulamalarıda içinde barındıran bir genel eleştiri olarak kısaca özetlenebilir.

  grup üyeleri :

  cem başak > vokal, elektrik gitar.
  nazım özyabaşlıgil > elektrik gitar.
  jan peridar > elektrik bass, geri vokal.
  orkun bagatur > davul

  not: grup ilk konserini 22 nisan 2009 çarşamba günü studio live da verecek.