şükela:  tümü | bugün
 • hemen hemen herkesten duyduğum söz eninde sonunda 10 sene geçse de şanzıman sorun çıkartıyor, otomatik vites kullanmak keyifli ama sonuç hep hüsran.
 • 5-6 bin tl'den başlayan onarım maliyeti çıkarıcak durumdur.

  sensör arızası, yazılımsal arıza olması için dua etmek gerekir.
 • almansa çıkarsa da ufak tefek sorunlar çıkarır.
 • şanzıman tarzına göre değişiyor. cvt en sorunsuzu, dsg'ler kuru ve ıslak kavrama olarak ikiye ayrılıyor. kuru kavrama çok sık sorun çıkarıyor, ıslak kavrama daha sorunsuz.

  edit: en sorunsuzu tork konvertörlü tam otomatik dendi, doğrudur sanırım.
 • manuel vitesli şanzımanlar da arıza çıkartır. arıza çıkartmayan araba yoktur.
 • öncelikli edit : öncelikle aracınıza ait kullanım kitapçığında ki kısa süreli duraklamalarda otomatik vites kullanımı bölümünü ezberleyin, her model şanzıman için aynı yöntem kullanılmıyor

  tam otomatik ise düzgün kullanılırsa problem çıkarmaz, her ışıkta n ye alırsan, geri geri giderken veya parkederken araç durmadan r den d ye alırsan veya yine hareket halinde d den r ye alırsan, yokuşta park ederken d de iken el frenini çekmeyip p ye alıp aracı şanzumana bırakırsan başın belada demektir, gerçekte otomatik vitesli araç kullanmayı bilen kişi sayısı çok az olduğu için ikinci el otomatik bir aracı ancak bildiğim kişiden alırım ya da düz alırım. hondacivicspor

  edit: dsg gibi çift kavramalı şanzımanlarda boştayken n ye alınır, tam otomatik tork konvertörlü şanzımanlarda n ye alınmaz.
 • başlıkta da belirtildiği üzere yarı-otomatik addedilen şanzımanlarda sıklıkla çıkan sorunlardır.
 • şanzıman konusunu maalesef kimse bilmiyor ve sağdan soldan duyduğu şeyi tekrar ediyor.

  yarı otomatik şanzımanları manuel’e alıp manyak gibi bi ileri bi geri yapıp zorladıktan sonra yeeaaaaaa şanzıman bozuuuk dsg kötüğğ. diyen bir yığın adam tanıyorum. bi sorun bakalım şanzımanı nasıl kullanıyorlar?

  manuel de de aynısı. adam gaz vermeden kalkıyor kavramayı ayarlamıyor manuel de perte çıkıyor. farkeden bişey yok.
 • otomatik vites araç kullananların yarısının manuel vites tecrübesi olmamasindan, araba motoru-sanzimani-debriyaji gibi şu küçücük 3luden bile haberdar olmuyorlar. birakin yürüyen teferruatini, su 3'lunun nasil çalıştığını bilmiyor, direk otomatik araba alirim keyfime bakarim diyor.

  e bunlarin eline eline biraz naif ama bir o kadar da güzel olan sanziman türü dsg şanzımanı verirseniz (ornek teşkil etmesi açısından, hepsini bozar bu tipler orası ayri), normaldir 40.000'de sıfır şanzıman toplanmasi.

  otomatik araç evet otomatik ancak hiç düşünmeden takarim d'ye giderim, alırım p'ye dururum ile olmuyor.

  en azindan durdugunuz zaman n'ye alip, el frenini cekip, daha sonra p'ye alin.

  özellikle ileri-geri araba dondurecekken r ve d konumunun ortasinda n varsa, d'den direk n'ye rahat çekildiği ve araba boşa geçtiği için insanlar hissetmiyor ama arac durmadan r'ye de takmış oluyorsunuz hemen ardindan. araç tamamen durmadan vites konumu değiştirmeyin.

  araç düzgün ısınmadan, özellikle kış zamanı ani gaza abanmayin. bi durun içerisindeki yağ kivama gelsin, isinsin, dişlilerin üzerindeki yağın akışkanlığı yerinde olsun.

  şu üçüne dikkat edilse, hiçbir şey olmaz. degistirirsin debriyajını düzenli, zaten şanzıman yağı da değişir o sırada 80-100bin. basar gidersin.