şükela:  tümü | bugün
  • 2005 model mercedesimle hiç yaşamadığım sorun..
  • ışıklarda n ye al, kalkarken böyle yap, yok dururken böyle yap, çok zorlama, aman yavaş yavaş sür arabayı...vs

ulan ben mi arabanın sahibiyim, araba mı benim sahibim? ben her boku düşüneceksem, her konuda iki yaşındaki bebeğe davranır gibi davranacaksam niye otomatik aldım ki? oldu olacak akşam eve gelince de arabayı yatak odama alıp, ninni okuyum veya psikolog ile görüştürüyüm de psikolojisi bozulmasın.

birader siz böyle her şeyi ince ince düşünecekseniz gidin manuel bir araba alın binin. ben konforum için alıyorum bu mereti, her haltı kafama takacaksam, sürekli narin olacaksam konfor bunun neresinde.

arkadaşlar ben 2400 motor honda accord (2004) ve 2.0 tdı audi a6 (2014) sahibi oldum otomatik olarak. garibim accordu ciğerini sökercesine kullandım, bir ara 380.000 km ibaresi vardı ama önceki sahibi km orijinal değil demişti. adam akıllı bakım filan hak getire. ucuz araba diye ciddiye bile almıyorduk. sanayiye yolumuz düşerse periyodik bakım. arabanın şanzımandan tek bir problem olmadı. geçenlerde sattığım adam aradı; abi allah razı olsun baya temiz bakmışsın, araba çok iyi diye:)

a6 nın allah var bakımını düzgün yaptırıyoruz accorda göre. ama öyle pimpirikli adam kuralları filan yok. 5 senede tek bir arıza olmadı. bu saatten sonrada olsa da koymaz. çünkü ben 5 senede bir dakika bile konforumdan zerre feda etmemişim. yok kalkarken takla atayım yok dururken amuda kalkayım veya el frenindeyken önce hatim indirip sonra iki rekat şükür namazı kılayım gibi zahmetler filan yapmadım. canım nasıl istiyorsa arabayı öyle sürdüm.

bir şeye çok dikkat ederseniz, o korktuğunuz şey olur. rahat olun, düşünmeyin. ben hayatta daima buna inanırım. benim yakın çevrem de genelde böyle ufak işlere takmayan, böyle şeyleri hayatının birinci önceliği yapmayan insanlar olduğu için, etrafımda da hiç böyle arızalar duymadım.

bir tavsiye de şu. arabaya maddi olarak ucu ucuna biniyorsan parçası ucuz bir arabaya bineceksin. bindiğin arabanın muhtemel arızasının maddi tutarı cebinde olacak veya sana koymayacak bir tutar olacak. araba seçimini ona göre yapmak lazım. ben kendi adıma hep öyle yaptım. yoksa 24 saat arabanın başına bir iş gelmesin diye düşünüp durursun.
  • düz vitesli arabalarda hiç şanzıman sorunu yaşanmıyor sanırım.
  • hiçbir sik bilmeyenlerin açtığı ve damladığı başlık. arada arkadaşlar cvt şöyledir, tam otomatik böyledir, çift kavrama olanlar o sizin dediğiniz yazarak doğrusunu anlatmaya çalışıyor ama, artık bu milletin de sözlüğün de koy gitsin valla. he sorun çıkıyor he düz sürün siz.

tanım: sürmeyi bilmeyen birinin manuel şanzımana yapacakları yanında bir hiç olan şanzımanların kırk yılın başı çıkardığı sorun.
  • 2008 öncesi alacaksanız tavsiyem tork konvertörlü şanzımanlardır. genelde 2008 öncesi robotik şanzımanlar (yani otomatikleştirilmiş manuel şanzıman, debriyajı ve vites artırıp-azaltmayı sağlayan kolu bir motor ve beyin tarafından kontrol ediliyor) teknolojideki eksiklikler yüzünden hata çıkarabiliyor. ancak çok katıldığım bir söz var “hatalı şanzıman yoktur, hatalı kullanıcı vardır”. kısacası adam akıllı kullanırsanız pek bir şey olmaz. yani anlatmak istediğim şey 2008 öncesi robotik şanzımanlar hatayı pek kaldıramayan şanzımanlardır. bu sebeple genelde 2008 öncesi tork konvertörlü şanzımanlar üretilmiştir hatayı kaldırabilen yavaş fakat dayanıklı şanzımanlardır. günümüze bakarsanız pek tork konvertörü kalmadı artık teknoloji çok farklı boyuta geldiğinden her şanzıman sorunsuz neredeyse.
  • "tam otomatik ise düzgün kullanılırsa problem çıkarmaz, her ışıkta n ye alırsan, geri geri giderken veya park ederken araç durmadan r den d ye alırsan veya yine hareket halinde d den r ye alırsan, yokuşta park ederken d de iken el frenini çekmeyip p ye alıp aracı şanzumana bırakırsan başın belada demektir."

bu kadar şeyi yapacaksam ne skime otomatik vitesli araba aldım diye yazmadan geçmeyeyim dedim.
  • gariban tesellisi bunlar, ben 100 bin km bindikten sonra şanzumanda sorun çıkcakta ohoo ohoo ölme eşeğim ölme.
  • wv serilerinde çokça duyulan şikayet
  • zf sanzimanli araba al ve arkana yaslan korkma, istesende bozamazsin dedigim durum. lambada n ye alalim mi almayalim mi sorunsalina gelirsek tam tork konverterli de n ye aliyorum, cünkü araba dururken bile sanziman kavriyor ve arabayi ileriye dogru hareket ettirmeye calisiyor ama dsg de n ye almiyorum, cünkü araba lambada durdugunu anliyor ve hic ileri hareket etmiyor, yani kavramayi kesiyor.
    not: otomatik zf sanzimanli 180 bin km bmw ve 72 bin km dsg li golf
  • son 3 aracım otomatikti. şuanki 250.000 km’de ve şanzıman hariç her yetinde ufak tefek sorunlar var. şimdi satıp alacağım araç, marka model be olursa olsun, sıfır veya ikinci el mutlaka otomatik vites olacak.

sanki manuel vites bozulmuyor.