• motor freni yapamadığı arabada güvende hissetmiyordur.
  • itiraf ediyorum: fasfakirim.
    hatta otomatiği geçtim manuel vitesli aracımı da satıyorum. artık sadece kendi vitesimi tutacağım nasipse.
  • düz vites alan adam bir şey demem kendi tercihidir ama ben bedava verseler bile düz vites araba almam ve kullanmam.

malesef yukarda bir arkadaşın bahsettiği gibi ucuz arabalardaki otomatik vites sistemleri kaliteli değil. ya çabuk bozuluyorlar ya da çok hantallaştırıyorlar arabaları.

lüks arabalardaki çift kavrama şanzımanlar ise her alanda düz vitesi geçiyorlar.
  • motorun devri ile, yere aktarılan güç arasında lastik gibi uzayan kaymalar sevmeyen, seyir halinde bulunmak istediği devri kendi tercih etmek isteyen, ani güç gereksinimi olduğu takdirde, 1 ila 3 saniye arasında sürebilen değişken vites düşürme gecikmelerine hiç bi tahammülü bulunmayan, frene bastığında -kısa bir süre dahi olsa- motor devrinin düşürülmesine muğlak ve değişken miktarda fren kuvveti harcamayı sevmeyen, insandır.

aynı insanlar, el frenininin elektriklisini, traction control'ün asabisini, debriyajın yükseğini de sevmezler zaten. biri otomobile taşıt veya yürüyen ev olarak bakmak, öbürü bütünleştiğin mekanik bir at olarak bakmaktır.. büyükşehir koşullarında yürüyen ev konformistliği daha akılcı olabilir, bu, herkesin öyle bakmak zorunda olduğu manasına gelmez.. zira işine tabanwayla, gezmesine metroyla gidip, sırf otomobil kullanmak için kullanan insanlar da hala vardır.. az da olsa...
  • sıfır manuel araç : 90 bin tl
    otomatik : 96 bin tl

manuel yakıt tüketimi : 6.4 litre
    otomatik yakıt tüketimi : 7.1 litre

her 100 km de 0.7 litre fazla yakıt demek.96 bin tl lik aracını kaça satabileceksin sonra?
    100.000 km de he ne kadar benzin farkı ödersin bir hesapla bakalım ve ikisini topla. ama tabi ki otomatik candır.
  • alışkanlıktan ötürü almaktadır. ilk direksiyon başına geçmem yaklaşık 12-13 yaşlarımda olmuştu, murat 131 şahin model bir arabamız vardı. onunla başladım, sonra da zaten otomatik vitesli araba süremedim. çok garip oluyor. artık refleksleşti sanırım. düşünmeden vites atmaya kalkıyorum. tabii, kullanırken zevki de var.
  • kardesimdir.duz vitesin keyfi baskaymis, ara gaz verecekmis , isiklarda en onden pata pata yardiracakmis.halbuki trafigin insani delirten turden olan bi sehirde yasiyorken duz vites almak sacmalik ama anlatamiyoruz.
  • tamamen keyif işidir, maddiyatla pek alakalı olmadığını düşünüyorum.
    not: yarım debriyaj.
hesabın var mı? giriş yap