şükela:  tümü | bugün
  • piyasasi hergun co$tukca co$an, kriz mriz dinlemeyen "bu arabalar, turkiye gibi yoklukla mucadele eden bir ulkede, nasil oluyorda bu fiyatlara alici bulabiliyor" diye du$unduren piyasa, deger bicimi.
    (bkz: araba pazari)
    (bkz: bir ukte gordum sanki)
  • piyasa ekonomisi, arabalarin cevreye verdigi zarari hesaba katmadigi icin (cevre dedigimiz sey sonsuz ne de olsa tuket tuketebildigin kadar, oyle degil mi) oldukca dusuk olan fiyatlardir. herkes araba alsin herkes fosil yakit kullansin, yollar daha hizli eskisin, hava kirliligi olsun, ses kirliligi olsun, lastikler erisin bogazimiza kacsin, dis acik buyusun vs vs vs.. yehuuuv !
  • turkiye'de ucmus durumda. bilmiyorum farkinda misiniz ama yarim milyon tl 'ye normal bir markanin biraz luks bir jip'i satiliyor ustelik bu fiyatin yarisi vergi ve bu arabalar yurt disinda 60-70bin dolarlara satiliyorlar. siradan audi ya da honda marka arabalar 50bin tl den falan basliyor. cok sasirdim. turkiye'den tatilini bitirip donen bir arkadasim bahsetti inanamadim ve kendim kontrol ettim. hala soktayim . en sonra tatile gittigimde ustelik insanlarin hep yeni arabalara bindigini gordum. durumun bu kadar vahim oldugunu bilmiyordum. en yakin arkadaslarim turkiye'nin en iyi sirketlerinde calisiyorlar ve aldiklari maaslar 6-7bin lira kadar. durum boyle iken genel toplumun bu kadar pahali arabalara nasil bindiklerine akil erdiremiyorum. umarim hepsi banka kredisi degildir. eger oyle ise elbet birgun birilerine patlar bu durum. gerci kime patlayacak yine halka patlar ama artik uzulmuyorum. bu kadar cilginca bir tuketim toplumu haline gelmeden once bunlari dusunselerdi. adim basi acilan avm'ler, dakikasinda verilen kredi kartlari, degerinin 10 fazlasina taksitle satilan evler, maasinin kat kat fazlasi pahali arabalara binmeler, yirtik ayakkabi giyerken binlerce liralik cep telefonlari kullanmalar bu isin sadece gorunen yuzu.umarim dusunduklerim kisa surede olmaz. ama dedigim gibi eskiden cok uzuluyordum simdi artik bende akillandim . hataya bu kadar dusunmeden dusenler cezasinin da kendileri cekmeliler ki akillari baslarina gelsin.
  • vergi yüküne alışmış halkım için koymayan durum. ne de olsa kredi var çeker parça parça öderler(!). babam gibi 30 yıllık devlet memuru, kredi çekmeden anca bir araba alabiliyorsa ki bu araba da 23 bin tl'lik dacia logan ise bu durumda bir şeyler aramak lazım. kredi çeken de en fazla passat falan alabiliyor. benzin vergi, araba vergi alıştık sanırım buna. sesimiz çıkmıyor bizi alenen domaltan devlete.
  • abd'de 1000 dolara ikinci el honda civic'leri kapıp anında yollara düşebiliyorken türkiye'de hayali bile kurulamamasının sebebi. yok ucuz olsaydı n'olurdu, yollar taşardı, trafik kitlenirdi... pahalı olmasını haklı çıkaracak sebepler bunlar mı yani? o halde çözülemeyen sorunların tek çözümü olarak her şeyin fiyatını artırın olsun bitsin, di mi? sistematik olarak geri bırakılmış bir toplumun aklından da anca bu çıkardı zaten.

ne kadar zavallı hale düşmüş bu millet, inanamıyorum.
  • türkiye için konuşursak dünyanın en pahalı benzininin satıldığı ülkeye yakışır ölçüdedir. öyle ya onlarca gereksiz vergiyi ödemezsek, verginin vergisini ödemezsek, nasıl dolar tepedekilerin cepleri? nasıl karşılanır kişisel gemiciklerin, mısır fabrikalarının, keyfi kullanılan bakanlık jet giderlerinin masrafları?
  • maalesef arabalar benzinle, devlet vergi gelirleriyle çalışmaktadır. sağlık hizmeti, yol hizmeti almak istiyorsak, fakirlerin cemaatler yerine devlet tarafından doyurulmasını istiyorsak, bunları yapmak için vergi gerekiyor. dinsel kurallarla da korunması uygun görülen sosyal adalet, muasır medeniyetlerde zenginden daha fazla vergi alma poliçesiyle gerçeklenmektedir*. ancak, bizde bu sistem çok iyi işlemediğindendir ki, gelirden vergi alınmasında sıkıntı yaşanmaktadır. bir çözüm olarak benzin kullanan, telefon, bilgisayar veya jip sahibi olanların zengin olanların zengin olduğu ve bu harcamaların vergilendirilmesi yoluna gidilmiştir.

geçen seçimde vergi adaleti konusunda hiçbir vaat duymadığımıza göre gudik vergilerin muassır medeniyetler seviyesine inmesi bu iktidar döneminde ya da sonraki iktidar döneminde gerçekleşmeyecektir. ampule de altı oka da üç hilale de yalnız kartala* da orak çekice de bassanız birşey değişmeyecek bu bağlamda.

ha, vergi adaletinin kuzey avrupa demokrasisi tadına ulaşması durumunda ise an itibariyle ötv gaktv guktv nedeniyle fiyatları fahiş olan jipler, çevreci nedenlerle tekrar fahiş olacaklar. zira, kaputun altından gelen sesi elde etmek için deli emisyon yapılmakta, bu da sisteme çevre kirliliği ve hastalık -yani daha çok devlet hizmeti ihtiyacı- olarak gelmektedir. benzeri bir nedenle, arabanın geri dönüşümü için de bir masraf alınacak (japonya'da yaşayan bir arkadaşımın yalancısıyım), büyük araba sahip olma maliyeti artacak.

uzun lafın kısası, dubai olmadığımız sürece jip işinin oluru bu. jip işinin oluru gibi görünen ülkelerin** de orta vadede kavimlerinhelaki.com vakası olmayacağının bir garantisi yok.
  • genelde uçar gider.
    nedeni halk arasındaki yanlış bir inanış
    (bkz: otomobil uçar gider)

bir diğer neden ise;
    ülkemizde dolaylı vergi, dolaysız vergiden çok yetişir...
  • türkiyede otomobil fiyatları gayet normaldir. benzin de ona keza. biz, bu ülkede ferah halinde yaşayan vatandaşlarız. bizim bu yüksek hayat standartlarına ulaşmamızı sağlayan devletimize arabamızın normal fiyatı kadar da vergi ödesek koyar mı? bu memleket şu an o kadar iyi şartlardaki, 3 yıldır başındaki hükümeti oyları arttırarak seçiyor. iktidar partisinin %50 oyla başta olduğu kaç gelişmiş ülke var? işte biz böyle çok paramız olduğu için arabayı pahalıya alıyoruz, anlayın artık şunu yaa...