şükela:  tümü | bugün
  • son zamanlarda gözlemlediğim bir durum. bundan 9-10 sene önce her gelen yeni modelde vay anasını satayım bunu nasıl akıl etmişler, bunu nasıl tasarlamışlar, bu sistem nasıl çalışıyor acaba diye şaşırır kalırdım, şimdi bakıyorum en lüks arabadaki sistemle orta sınıf bir passat, bir megane neredeyse donanım olarak birbirlerine yakın oldu. malzeme kalitesi demiyorum, içerideki malzemelere dokununca oluşan kalite hissiyatı tabi ki apayrıdır, teknolojik sistemlerden bahsediyorum.

en son 2017 model 7 serisi bir bmw inceledim detaylı şekilde, ki bu araç individual, adam ne özellik varsa ekletmiş yani. sağa bakıyorum beni heyecanlandıran bir şey yok, sola bakıyorum yok. malzeme kalitesi desen seri üretim kaygısından iç malzemelerde o eski doluluk yok. yani yok oğlu yok. f10 kasa bir 5 serisiyle ister istemez kıyasa gittim ve tek bir fark buldum. parfüm! evet parfüm! aradan geçen 7 sene model farkı, aradaki sınıf farkı ve gelişen teknolojiye karşılık torpido gözüne monte edilmiş, klima tuşlarından istenilen an içeri hava kanallarından püskürtülen bir parfüm! ha unutmadan bir de kumandayla park olayı var ki, bu da büyük bir devrim niteliğinde gelişme olsa da yine de bana yeterli gelmiyor bir markanın en lüks otomobilinde. yeni e serisine bakıyorum keza öyle önceki kasadan tek fark yine kumandayla park. artık yeni çıkan arabalar motor olarak farklı oluyor, düşük kapasite yüksek verim tamam bunu seviyoruz ama içerideki teknoloji ilerlemiyor sanki artık. bakalım ileride yeni bir şeyler gelecek mi, göreceğiz.
  • şoförsüz arabalar geliyor, daha ne olsun?
  • 2 yaşındaki bir çocuğun yürümesine duyulan şaşkınlığın, 25 yaşında, 1.65 boyundaki bir insanın smaç basabilmesine duyulan şaşkınlıktan fazla olması durumuna benzetilebilecek, bir 'alışmışlık' duygusu üzerinden açıklanabilecek tespit.

her dönemi kendi şartları içerisinde değerlendirmek gerekir. şu günlerde bir bmw e39 kasaya (1996- 2003 5 serisi) ilk defa binen bir insan, gerçek bir şaşırma duygusu yaşayacaktır. bu şaşırma duygusunun kaynağı ise, 'adamlar ta ne zamanlardan neler düşünmüş!' düşüncesidir. günümüzde ise artık teknolojiye karşı oluşan bir 'beklenti' var.

20 sene öncesinde 'uçan araba' dediğimiz ütopya bile şu an için fazlasıyla banal kalıyor. bunun sebebi ise bir 'ulaşmışlık' duygusundan dolayı, teknoloji olarak adlandırılan gelişmişlik seviyesinin 'şaşırtan' bir olgu olmaktan çıkıp, 'beklenti, ihtiyaç karşılayan' bir olgu haline dönüşmesidir. sandığım üzere 21. yy. teknolojisinin de en önemli ayırıcı özelliği budur.

teknoloji, artık 'geleceğe ait' bir olgu olmaktan çıkıp, günümüz icerisinde, bir kaç gün içerisinde hayatımıza doğrudan etki edebilen, etmesi beklenen, hayatımızı vaad ettiği şekilde kolaylaştırabilen bir olgu halindedir. 20. yy. teknolojisinde varolan, teknolojinin varoluş amacına ters düşen bu 'şaşırtma' özelliği, yerini kendisine daha çok yakışan, 'görevini yapıyor olma' durumuna bırakmıştır zannımca. yine 21. yy teknolojisinin belirgin bir özelliği olan 'minimalizm' havası da, bu tespiti destekleyen bir ögedir.

günümüzde ise hala bu 'şaşırtma' duygusunu yaşatabilen olaylar var elbette. herkesin de bildiği üzere 'tesla', daha spesifik olarak da 'elon musk', bu özlenen duyguyu tam olarak verebiliyor benim düşünceme göre. insanı daha da heyecanlandıran, mutlu eden olgu ise, artık üretilen bir teknolojiye değil, geleceğe dair planlara şaşırabiliyor olmak. bunun üzerine artık 'vizyon' üzerinden bir dönemdeyiz denebilir.
  • bu hissiyatın yaşanmasının bir sebebi de markaların son yıllarda maliyetleri oldukça aşağı çekmek adına yaptıkları tasarım dili yada tasarım yüzü nanesi. firmalar ürettikleri araçların sınıfları farklı olsa bile aynı iç ve dış tasarımları kullanıyor, değişen tek şey malzeme kalitesi ve boyutlar haliyle aldığın araç sana özelmiş hissiyatı yaşatmaktan uzak sıkıcı bir şeye dönüşüyor.
  • otomobil oligopolü yüzünden daha da çekeceğimiz durum, hala benzinle giden, debriyaj gibi 1950 model araçta bile olan teknolojiler var; şu an elektrikli modeller popüler oldu ise bunun sebebi artık bu oligopolün görmezden gelemeyeceği çevre hissiyatı yüzünden oluşan toplumsal baskıdır, yoksa 1960'larda da elektrikli araçlar yapılmış.

sonuç itibari ile 1980 lerde şimdiki yıllar için uçan araba hayali çok uçuk değildi, teknolojiyi para kazanmak yerine insanlık için kullansalardı, şimdi uçan arabaları kanıksamış olurduk.
  • artık statik tasarım diye bir şey çıkardılar tüm markalarda aynı, yani mercedes den örnek verirsek yolda gördüğünüz bir c serisi ile s serisi birbirine çok benziyor. ya da bmw 3 serisi 7 serisi yakından ayırt ediliyor. iç donanım olarakta birbirlerine yakın olmasa da yakın sayılır ince detaylar hariç.

eskiden bir mercedes s serisini 100 m uzaktan seçerdiniz şimdi bir anlamı kalmadı.
  • gözle görülür şekilde fark edilen efsane olay.

kaç yıl oldu hala direksiyon var debriyaj sistemi var vites kolu var. hangi çağda yaşıyoruz ya? koyun şu amk arabalarına klavyedeki gibi ileri geri sağ sol tuşlarını kolay kolay kullanalım.
  • hâlâ ortalama 400 kg * yük taşımak için, en az 1.100 kg ağırlığında otomobil üretilmesinden belli değil mi?

isaac asimov bir kitabında mühendislerin ütopyasının hiç bir hareketli parçası olmayan makine yapmak olduğundan bahseder.

yıllar önceki tabut gibi video playerlerin yerini cep telefonundaki bit kadar çipin küçük bir kısmı ve yazılım almış durumdadır.

zibiyon tane parçadan oluşan otomobiller de hafifleyecek, sadeleşecek ve ucuzlayacaktır.

petrolün kaymağını yiyen batı ülkeleri hala çok karlı olan hidrokarbon kaynakları tükenmeden verimsiz, fantezi projelerle uğraşıp halkı oyalamaktadır.

bu konudaki en radikal adımları * * çinin atacağını tahmin etmekteyim.
  • katıldığım tespit. 10 sene önce çıkan arabayla 2018 yılında çıkan araba arasında yol tutuş, fren mesafesi, sağlamlık, yakıt ekonomisi, güç gibi konularda en fazla yüzde beş fark var. tip olarak bile baya benziyorlar, ciddi fark olan tek konu ise multimedya sistemleri ve ön konsol tasarımı. örneğin bendeki 2006 dizel focus, yakıt ekonomisi, hız, yol tutuş ve fren mesafesi gibi konularda 2017 focus'la neredeyse aynı hatta mekanik yol tutuş olarak 2017 golf'den üstündür bile muhtemelen.