şükela:  tümü | bugün
  • son model arabaya binmese ölecek ve son çıkan telefonu kullanmasa ölecek hastalıklarından muzdarip olanları üzecek ama türk lirasının değer kaybını önleyebilecek çözümlerden biri.

ülkede haddinden fazla otomobil ve akıllı telefon var zaten. otomobil ve akıllı telefon ithalatı türkiye'nin ithalatında ciddi yer tutuyor. tabi bu ürünler dövizle alındığı için ülkeden döviz çıkışına sebep oluyor. bu ithalat kalemlerinin yasaklanması halinde dövizde ciddi bir düşüş olabileceği gibi belki biraz da üretmeyi öğreniriz. sokaklarda küba misali eski arabaları görürürüz ama olsun.
  • yasakçı zihniyetten ziyade üretici topluma geçsek?
  • yasaklayarak bir şeyleri önleyebileceğini sanmak hatadır. aslında konuyu açan yazarı anlıyor ve hak da veriyorum ama çözüm olmayacaktır.
  • ithalat yasaklanmamali. urun gelecek, biz inceleyecegiz ve daha iyisini yapacagiz. ithalati yasaklamak teknolojik gelisimin onunu tikar.
  • fiat linea ya 100 bine bineriz artik.
  • konuyu açan yazarı ve onu anlayıp hak da verenleri anlamıyorum da hak da vermiyorum. ticareti engelleyerek bir yere varacağını zannetmek nasıl bir akıl işidir! hadi hepsini bir kenara koydum, sen bunu yapınca karşılıksız kalacağını nasıl düşünürsün? bu ürünleri ithal ettiğin ülkeler senden mal almaya devam edecek öyle mi?
  • yediğin tavuğun yemi mısırdan, yediğin sığırın yemi yoncaya; sofrandaki mercimekten, kuru fasulyeye; yediğin ekmeğin üretidiği buğdayın tohumundan, o buğdaya atılan ilaca, gübreye, ona harcanan mazota kadar her şeyin ithal olduktan sonra bırak arabayla telefonun da ithal oluversin, hiç olmazsa namın yürür.

ülkede üretimin i'si kalmamış. tavuk, sığır, koyun-keçi yetiştiremiyoruz. ithal hayvanlar olmasa piyasaya kırmızı et arzı anında tıkanacakken emin olun telefon araba konusu bu kadar öncelikli değil.

o malum yerli(!) şeker pancarının bile tohumu almanya ve israil'den geliyor ekseriyetle. diyarbakır karpuzunun tohumu meksika menşeili. herhangi bir süpermarketten alacağınız rastgele bir bakliyat türk markası olsa dahi yurt dışından dökme olarak ithal edilip, sadece türkiye'de paketleniyor. şaka gibi geliyor belki ama şu an ucuz iş gücü hariç neredeyse hiçbir şey üretemiyoruz.
  • ortalama bir değer buldum.
    2016 yılından.
    1 yılda yaklaşık 600 bin ithal araç satılmış. bu tüm araçların %70i oluyor.
    değerleri de ortalama 10+15 bin dolar desek
    hadi 20 bin dolar olsun.
    yaklaşık 12 milyar dolar eder.
    3 milyar dolar da telefon olsun.
    önerin toplam 15 milyar dolar eder.
    hadi 25 milyar dolar olsun.

2017 yılı ithalat toplamı: 235 milyar dolar.
    yani senin öneri ancak yüzde 10nu karşıladı.

ithalatı yasaklamadan önce 7 bin yıllık tarım ülkesi neden buğday saman ithal eder diye sormak lazım sanırım.
    ya da kriz bu kadar bariz ortadayken kıçı kırık bir törene neden 2 milyar dolar harcanır?
    ya da her hafta cumaya gidicem diye dene bilmem kaç yüz milyon dolar heba edilir?
  • alınacak bu gibi kararlar karaborsada telefonların ve araçların inanılmaz fiyatlara satılması ile sonuçlanır haliyle olan yine halka olur.