şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kafa kafaya çarpışmalarda motor bloğunun zarar görmemesi arkadan motorlu araçların en önemli avantajlarından biridir. örneğin kafa kafaya çarpışan bir fiat egea sahibine hem kaporta hem motor masrafı girerken, kazanın karşı tarafı olan lamborghini sahibi bu büyük kazadan sadece kaporta masrafıyla yırtacaktır. selametle...
 • arkadan geçirmelerde nasıl olacak diye merak ettiğim avantajdır.
 • soğutmak için yanlara f16 gibi hava girişleri açmak gerekir.
 • -aktarma organı az ve hafif bir arkadan çekişli araca sahip olmak.

  -daha geniş bagaj hacmi.

  -çekiş tekerleği yakın olduğundan ve şafta gerek olmadığından motoru diklemesine değil de yanlamasına koyabilmenin getirdiği yer avantajı.
 • motorun arkada olmasından kasıt ferrari, lamborghini gibi modeller ise yanlış bilgidir. bu modellerde motor arkada gibi görünse de tam olarak ağırlık merkezinin ortasındadır (mid-engine layout). bunun avantajı ise ağırlığın ön ve arka akslar arasında %50-%50 dağılması ile özellikle yüksek hızda viraj dönüşlerinde oversteer ve understeer sorununun büyük ölçüde çözülmesidir. tabi yine aracın daha dengeli olması her anlamda (hızlanma, durma, ani fren, vs.) ekstra avantaj sağlıyor. dezavantajı ise 2 adet koltuk. *

  arkadan motorludan kasıt eğer eski carrera'lar ise avantajı sadece eğlencedir. hızlanma, isteyerek yapılan oversteer (yanlama) gibi aksiyonlar çok daha eğlenceli hale gelir.

  yok eski vw beetle'dan bahsediyorsak yok öyle bir avantaj.
 • virajda aracin arkasinin kurtulup (cekic etkisi) firil firil dönmenize sebep olmasidir.

  bedavaya lunapark. refuje vurana kadar...
 • arkadan motorlu örneğimiz porsche 911 olsun... (orijinal modelden bu yana tüm yol versiyonu 911’ler arkadan motorludur..) statik halde ağırlık dağılımı %40 ön %60 arka civarlarındadır.. frene basildiginda öne doğru gerceklesen ağırlık transferi ile dagilim 55-45 ya da 60-40 gibi dengeli haldedir.. bu da sizin 4 tekerleğinizin de etkili fren yapabilmesi saglar..

  diger örnegimiz önden motorlu vw golf olsun.. statik halde agirlik dagilimi %60 ön %40 civarinda.. fren aninda olan agirlik transferi ile birlikte denge %75 on %25 arka gibi olur.. arac ne kadar iyi fren sistemine sahip olursa olsun agirligin cogu ondedir ve agirligi 4 tekerlege de dengeli dagilmis bir arkadan motorlu arac kadar kisa mesafede durmasi mumkun degildir..

  ayrica arkada agirlik olmasi viraj cikislarinda muthis yol tutus sunar.. ama önü hafif otomobili viraja sokmak kolay degildir.. otomobil kullanmayi bilmenin haricinde agirlik transferini iyi kullanmayi gerektirir.
 • evet kafa kafaya çarpışmalarda bir avantaj sağlayacaktır. ama arkadan çarpıldığında da dezavantajlı olacaktır ve dünyada arkadan çarpma en çok görülen kaza şekli. hay allahım ilk aklınıza geleni "kimsenin aklına gelmeyen bilimsel gerçek" sanmayın artık.
 • insani zengin gostermesi, zira bu tur araclarin tamami bir kac milyon tlden baslayan fiyatlarla satisa sunuluyor.
 • arkada olan motor ya vosvos yada spor araba daha ne avantaj arıyorsun