şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu durumu artık milletçe kabul etmeliyiz. bir takım dalaverelerle yerli bir otomobil üretememişiz (bkz: devrim) sürekli yabancı bir firmanın lisansı altında montaj fabrikaları kurulup gözümüz boyanmış.

  petrolümüz yoksa bile hiç yoktan otomobili içeride yapalım diyen de olmamış. sanki 5-10 seneye bu furya biter uçan arabalar çıkar diye. aynı kafa ile 19. yüzyılda demiryollarının yapım ve işletmesini de yabancı firmalara vermişiz.

  güneşimiz bol ve rüzgarımız kuvvetli bu sefer elektrikli üretelim diyoruz ama seçim malzemesinden öteye gidemiyor. karsan gibi firmalarımız var bari taksi ve dolmuşları içeride yapalım hybrid olsun çevreye en az zararı olsun diyen de yok.

  dolar almış beşini gitmiş. en dandik otomobil olan golf bile 200 binleri bulmuş. 80 küsur insan sağa sola neyle gidecek? nasıl alışveriş yapacak? yakınlarını nasıl görecek?

  lafı uzatmadan söyleyeyim artık. türkiye'de otomotiv sektöründe her kim varsa hepsi bize otomobili çok görüyor. devlet de özel de öyle bakıyor. hayvan gibi vergiyi sırtımıza bindiriyorlar. satışlardaki düşüş ortada. eski püskü otomobillerle sanayiye mahkum olup ustasını zengin ediyoruz. bu düzenin ben taa a...
 • üretim ekonomisine geçip kendi elektrikli otomobillerimizi üretmedikçe rahat rahat otomobil almak hayaldir. eğer önümüzdeki 50 yıl iyi değerlendirilirse 50 yıl sonra otomobilde bu seviyeye ulaşılabilir. 50 yıl içinde ölecekler artık öteki tarafta.
 • (bkz: derindere motorlu araçlar)
  (bkz: dma)

  türkiye elektrikli araba üretiyor ama devlet destek olmuyor bunun yerine saab firmasına para verdi.
 • alamancıların çok söylediği bir hede. almayandaki alamanlar, türklerde bmw görünce çok kıskanıyorlarmış.