• son dönemlerde bunların sayısı ankara'da da bir hayli arttı. işin garip yanı bunların sadece parfüm değil yanında bonus olarak da saat falan satmaları. açık konuşmak gerekirse ben saat ve parfüm dışında başka bir şey sattıklarını görmedim, satabilecekleri en mantıklı ürünler de bunlar aslında.

bunlar sadece kaldırımda yürürken değil; arabanın içinde birini beklerken, kalabalık bir buluşma yerinde yine aynı şekilde birisini beklerken, avmlerin açık otoparklarında arabanızı park ederken, hatta ve hatta arabanızı servise bıraktığınız bir yetkili servisin kapısında bile sizi bulabilirler. bazen de ankara için kalabalık olan bahçelievler, tunalı gibi yerlere tezgah açıyorlar kısa süreli. benim gördüklerim genelde zeki tiplerdi sanırım çünkü hiçbirisi sadece kimliğini veya ehliyetine göstermedi bana. saçma sapan bir atü veya havaalanı kartı gösterererek dolandırıcı olmadıklarını söyledi.

parfümleri bilmiyorum ama bir saat manyağı olduğumdan bu zamana kadar bunların gösterdikleri bir tane saatin bile gerçek olmadığını söyleyebilirim. aslında parfüm hastalığı da var ama detaylı incelemediğimden dolayı bunlar hakkında yorum yapamıyorum. tabi detaylı incelemek istesem hemen itelemeye çalışacaklar, bu yüzden hiç detaylı incelemeye kasmadım. bunlar bir de zeki inanamazsınız, anlık çözüm üretmekte adamlar uzman. genelde hatta 90% albea, linea gibi arabalarla size yanaşan bu tipler bir de pratik zeka inanamazsınız.

geçenlerde arkadaş para çekecek arabanın içinde bekliyorum, trafik de cehennem zor durmuşuz. arabanın teki yanaştı yanıma, arkada bildiğin millet bunu bekliyor. bastı kornaya duymadım başta, bir daha bastı döndüm baktım adres falan sorcak sandım çünkü arkasındakiler bildiğin bunu bekliyor. hızlıca yine elinde parfüm ve saat olduğunu, piyasaya göre çok uygun fiyatlara vereceğini falan söyledi. tabi ben bu hikayeyi bildiğimden yanımda nakit olmadığını ve arkadaşı beklediğimi söyledim. adam demez mi karttan arabaya benzin koyalım bana uyar falan, ben de dedim yok ihtiyacım yok bilmem ne çünkü adam artık laftan anlamıyor. bunlar zaten nakit falan da aramıyor genelde nakit yerine arabamda benzin yok, kaldım buralardan gibisinden laflar ediyorlar ki ısrarla bunların benzinlerine baktığımda dipte oluyor. adamlar artık nasıl profesyonel çalışıyorlarsa tüm şartları göz önünde bulunduruyorlar. tam türk kafası, yemin ederim şu aklı başka bir şey için yorsalar belki köşeyi dönecekler.
  • bugüne kadar üç ayrı şehirde karşılaştığım, ne hikmetse bir bagaj dolusu parfümle hep "hava alanında çalışıyoruz, kabin görevlisiyiz, yurt dışından aldık, akşam da geldiğimiz şehre dönüyoruz. bunlar da orijinal, satıp gidicez" tipleri. memlekete dönücem otobüs bileti yok tiplerinin bir versiyonu sanırım, zira memlekete döneceğini söyleyen adam bir aydır köşedeki ışıklarda, hala dönemedi.
  • az önce sabiha gökçen'in girişinde beklerken bir gri linea yanaştı. daha yanasirken anladım parfüm satacağını. git git yaptım anlamadı. açtım cami "parfüm istemiyorum havalimani personeli arkadaşım" dedim cami kapattım. bastı gitti.

kendilerinin farkındaysanız pek ısrarcı olamayan kimseler.
  • geçen hafta ankara söğütözü vatan bilgisayar otoparkında rastladığım kişi.
    arabama doğru giderken yanıma gelen beyaz renault clio sürücüsü genç arkadaşla aramızda geçen diyalog:

- merhaba (kibarca parfüm ve kimlik uzatıp) havaalanında çalışıyorum bla bla...
    + yahu sizden kaldı mı hâlâ, yıllardır görmedim (gülümseyerek).
    - abi sen kaç yaşındasın?
    + 43
    - hiç göstermiyorsun abi.
    + teşekkürler.

antalya'dan hanutçunun harman olduğu yerden geldim ben, yer miyim bunları.
  • -pardon bir şey sorabilir miyim?
    -tabi buyrun.
    -kardeşim yanlış anlama satıcı değilim havaalanı çalışanıyım...

bıktım arkadaşım sizin gibilerden. az önce
    de ankamall otoparkında karşılaştım airpods pazarlıyor. almayacam diyorum abi sıfır bu ürün depoya gitmesin bize yardımcı ol vs. zırvalayıp duruyor. başta çok kibar yaklaşan zibidiler sonradan almazsan alma şöyle böyle diye homurdanıyor bir de. havaalanı çalışanıyım lafını duyunca siktiri çekeceksin böylelerine sokayım sizin parfümünüze bonus saatinize kulaklığınıza
  • 5dk. bankamatikten para çekmeye çıkayım dedim, dolandırılıyordum.

aracı yanınıza çeker ve sürekli konuşur.güya havaalaninda çalışır yada ne bileyim parfümleri boynere iade edecektir, edememiştir vs.böyle durumlarda naçizane tavsiyem hiç muhattap olmadan uzaklaşmanız.oldu ki muhabbet ilerledi, ozaman da çok sevdiğiniz bir parfüm varsa 10 tl gibi bişey verebileceğinizi söylemeniz.çünkü zaten dolum parfüm 15-20 tl civarı.en azından paranız olmadığından dem vurup 10 tl ye çakma parfüm sahibi olabilirsiniz (geçen sene 20 tlye 120ml. diesel fuel for life almıştım, gayet de memnum kaldım.kokusu kısa sürede geçiyordu ama fiyat/performans olarak gayet yeterliydi.)

eğer dolandırıcı giderken size sitem ediyorsa içiniz rahat olsun.kazık yemediniz.

plakayı alıp polisi arayabilirsiniz...
  • tüyap da metrobüs geçitinin altinda arabadaki kişi elindeki kutulari, yol kenarındaki bir abimize gösteriyordu aralarında geçen muhabbeti üç aşağı, beş yukarı hepiniz tahmin edersiniz. evet ben de doğru tahmin ettim ama olaya şakkadanak müdahale etmek istemedim. arabanın dışındaki adam uzaklaşmaya çalıştıkça,seslenip geri dönmesini sağlıyordu köftehor. bu böyle iki, üç dakika kadar sürdü. bizim kurban seçilen kişi elini cebine atıp parasını yoklamaya başlayınca hemen daldım mevzuya bundan sonrası tam olarak şöyle gelisti.

ben: ya süleyman abi nerdesin seni bekliyor mahmut abiler iki saattir geç kaldık hadisine abi.
    kurbanımız: hangi suleyman
    b:abi şaka mı yapıyon geç kaldik
    k: hee ya tamam hadi gidelim

tabi, süleyman abi baya bir teşekkür etti falan ayrıldık. zaten o da yememiş ama birden adamı basından salamamış ama yine de çok sağol dedi ve uzaklaştı sülüman abim.
    bu da böyle bir süper kahramanlık anım.
  • havaalanı dolandırıcısı diyorum ben bunlara. yıllar geçtikçe şekil değiştiriyorlar. eskiden daha apaçi tiplerdi. dolayısıyla güven vermiyorlardı. sonra daha düzgün tipler olmaya başladılar ama yol kenarında elinde duty free poşeti ile yine de inandırıcılıktan uzaktılar. sonra bari araba ile insanları taciz edelim demiş olacaklar ki , eski model arabalar -böyle broadway olsun, spring olsun, palio olsun o tip- ile bu işi yaptılar. son dönemde ise, çoğunlukla sıfır jetta,leon,golf gibi arabalarla bu dolandırıcılığı yapıyorlar. tok kapı sesi önemli tabi.

kendilerini ya thy çalışanı olarak, ya duty free çalışanı olarak tanıtıyorlar. arabalarında dikiz aynasına asılı thy logolu süs görürsünüz.

ha bir de, artık tek kişi değiller. arabayı biri kullanırken yan koltuktaki kişi konuşuyor.

bakalım sırada nasıl bir şekille dolandırıcılığa devam edecekler.
  • puşttur .ne yazık ki ben de oyuna gelen saftirikolardanım. türk hava yolları personeliymiş, şöyleymiş böyleymiş bir konuşuyor, bundan sonra bir hafta kimse konuşmasa boşluk hissetmezsin. ilgilenmiyorum diyorsun, resmen seni suçlar gibi ne düşündünüz bilmiyorum ki 50 lirayla siz de batmazsınız ben de zengin olmam, kaçırmayın yardımcı olun, benzin param çıksın falan saçmalayıp duruyor. ben bir ara bir şeyler söylemeye çalışırken ağzımın içine lafların tıkıldığını hissettim. neyse en son zittir olup gitmesini o kadar çok istedim ki, iki şişe sahte parfüme 50 lira bayıldım. olay akasya acıbadem avm civarında gerçekleşti.
    ve babam...
    galiba bana yıllardır böyle kızmamıştı. ben niye muhatap olmuşum da o adamı yanıma yaklaştırmışım. aslında haklı. bu kısımları her ne kadar kendisine anlatmamış olsam da, ben camı sonuna kadar açıp yarı belime kadar sarktım. bir de kolumu uzattım parfümü sıksın da koklayayım diye. ya o parfüm bayıltıcı zehir olsaydı. ay imdat çok uçtum galiba.
    bile bile tongaya düştüm, gıcık oldum kendime, neyse plakasını aldım, plaka gerçek midir, ya da ne işe yarar bilemiyorum, dursun burda hatıra olarak. beyaz sedan volkswagen, 34 aj 8749.
  • şerefsiz it oğlu itler.
    yemem normalde lan!
    türk hava yolları kimliği yaptırmış adam olm gözüme gözüme soktu...
    ömrümün keklenişi olarak bu da dursun burda.

yer: ankara one tower avm
hesabın var mı? giriş yap