şükela:  tümü | bugün
 • bence en mantıklı olanı spor araçlar hariç olmak üzere insanlara üç ya da beş sene içinde bir kez düşük vergilendirme ile yeni araba alma hakkı verilmesidir.

  toplu taşımanın bok gibi olduğu ülkemizde araba bir ihtiyaçtır.

  gelen mesajlar üzerine edit: alınan aracın bu süre içerisinde bir başkasına satışına izin verilmeyecek ya da eğer araç satılır ise ele geçen paradan normal şartlar altında uygulanan vergi oranında kesimde bulunulacak.
 • zaten şu an trafik kaldırmıyor , bir de ötv’nin sıfırlanması ya da oran indiriminde ülkede stokta bile araç kalmaz hadi onu da geç araç aldığına pişman olursun trafikten.

  edit ; şuan -şu an
 • volkswagen grubunun türkiyeye fabrika yatırımı yapması bile tazecik bir haber iken böyle ihtimallerin olması sevindirici de olsa çok zor, hurda teşviğinin uzatılması ancak bir ihtimal
 • cari açık varken olmayacak karardır. adamlar çin mektuplarına vergi getirdiler.

  edit: bütçe açığı olacaktır doğrusu. özelden uyaran komodin necmi teşekkürler.

  edit 2: aldığım yoğun mesajlar üzerine cari açığın da yanlış olmadığını belirtmeliyim. özelden uyaran bütün arkadaşlara teşekkürler.
 • kaldırılmasını beklemek saflıktır fakat düzenlemeye gidilecek gibi geliyor. en çok satılan araç motor hacminin 1.6'ya kadar olduğunu düşünürsek bu yönde ötv indirimi ya da ötv oranlarının 1.6'dan 2.0'a kadar çekilmesi beklenebilir. bana kalırsa 2 litreden sonra her 1 litre için ayrı dilimlendirmeler yapılacak ve eski vergi sistemine göre daha düşük oranlar olacaktır gibime geliyor.

  bunun dışında bir aralar egsoz gaz salımına göre vergilendirme getirelecekti fakat vazgeçildi.
 • (bkz: olmamış olaylar hakkında olmuş gibi başlık açmak)
  “kaldırılması gerekliliği” şeklinde açılması gereken başlıktır.
 • bir an önce bu konuda çözüm üretilmeli,
  bugünlerde oto sanayilerde aşırı bir yoğunluk var.
  hangi dükkana gitseniz 2 gün sonra gel diyor.
  hatta arıza çetrefilli ise bir bahane ile sizi başlarından savıyorlar.
  kolay arızalarla ilgilenip hemen para alma derdinler.
  2. eldeki yığılmanın çok kötü bir sonucuda
 • belli bir fiyat altındaki arabalara konulması gereken değişikliktir.

  zira ülkedeki gelir dağılımı eşitsizliğinden ötürü ekonomik kriz sadece alt ve orta sınıfı vuruyor. lüks araç satışları, lüks tüketim aynı hız devam edebiliyor.

  dolayısıyla, siyasetten bağımsız bakıyorum, adil bir vergi düzeni için ve sosyal adalet ve kalkınma açısından üst sınıf araçlarda vergileri azaltmamak ama orta ve alt sınıf için azaltmak ekonomik olarak amaca ulaşmayı ve hazinenin olumlu etkilenmesini sağlar. fakat ötv'yi toptan kaldırmak sadece zenginlerin daha da israf yapmasına katkı sağlar, orta ve alt sınıfı ise çok daha düşük düzeyde tüketim yapabilmeye teşvik eder.
 • devlet cari açığı yüksek diye yurt dışına para gitmesini istemiyor. onun için böyle bir şey yakın vadede mümkün değil. keşke mümkün olsa ama maalesef.
 • bence her aileye, bakın bireye değil her aileye 1 kez ötv'siz araç alma şansı verilmeli, o da 5 yıl içinde satacaksa ötv ödemek kaydıyla olmalı ya da kendisi gibi ötv'siz araç alma hakkına sahip birine satılmalı.

  motor hacmi de maksimum 1,6 olarak belirlenmeli. segment olarak da maksimum c sınıfı olmalı.

  tüm bu şartlarda bir aile bir kez ötv'siz araç alabilmeli.

  kalan durumlarda da ötv konusuna biraz daha iyileştirme yapılıp devam edilebilir. gönül ister ki o da kalksın ama yaş tabi o işler.