şükela:  tümü | bugün
  • tampon ne işe yarar? sorusuna bazı seçenekli sorular üstünden gidelim.

1- çarpmanın şiddetini soğurması mı? eğer öyleyse neden tamponda darbe emici bir süspansiyon yok?
    2- sıkışık otoparklarda önceki ve arkadaki aracı tampon temasıyla ittirip kaktırmak mı? eğer öyleyse tamponların boyanmasına ne gerek var?
    3- kof ve içi boş dekoratif bir nesne mi? o kısmın dolu olması neye yarayacak ki? farklı bir tasarımla tamamen tamponsuz da üretilebilirdi araçlar.

özetle araçlarda tamponun artık iyiden iyiye amaçsız bir konuma sürüklendiğini düşünüyorum. amaçsız şeyler de yok olmaya mahkumdur. tamponsuz tasarımların önü daha açık bana göre.

tampon şu olmadığı sürece yok olacak:
    https://goo.gl/images/nysy4j
  • darbe emicilik şeklinde cevap bulabilecek bir soru.

süspansiyon yoktur ama darbeyi emici malzemeler bulunur içinde.
    tamponun içindeki tampon demiri esnekliği yüksek bir alaşım olur ve önünde de strofor gibi darbe emici malzeme bulunur.

şahsın gösterdiği o tampon kendisine girmesin diye çalışıyor adamlar ama bu düşünceli arkadaşa yaranamıyorlar
  • 40 lira maliyeti olan fiberglass maddeyi 1250 liraya satarak keriz silkelemek.
  • ön tampon olmazsa arabanda;

1 - radyatör'e yazık olur. biri dokunsa ufacık delindi.
    2- motorun içi halka açık teşhir alanı olacağı için, kedi köpek ailesine de ev sahipliği yapacaktır. daha rahat girip çıkacaklar arabanın içine. allah korusun telef olma ihtimalleri yüksek.
    3 - yaya'ya çarptığın zaman tampon, sac'a göre daha insancıl davranır. ölüm riski daha az olur.
    4- sac'a gelen hasarın zararı, plastik tampon'dan daha farklı ve maliyetli olur. işçiliği de uğraştırır.

kısacası, tampon bir darbe emici değil sadece, aynı zamanda koruyucudur da.
  • en az 5 beygir katar.

(bkz: aerodinamik yasaları)
  • (bkz: aerodinamik)
  • açılın ben mühendisim.

efenim tamponlar, kaza anında darbe sönümleme görevini üstlenirler. karoserin daha az hasar almasını sağlarlar. asıl görevleri budur. daha farklı görevleri de vardır ancak bunlar çok daha teknik kısmı. aerodinamik unsurlar vs.

kırılma toklukları yüksektir. genelde kompozitlerden, plastiklerden ve metallerden imal edilirler.

tabii ki yayalar için de güvenlik unsurlarıdır tamponlar. size araba çarptığında, radyatör borusunun bir yerinize girmesini istemezsiniz değil mi ? yastık görevi görürler yayalar için.

kozmetik olarak da kullanışlıdırlar. o tamponu söktüğünüzde gözüken iç iskeletin çirkin görüntüsünü kamufle eder.
  • en ufak temasta yamulup, kırılıp, diş atarak yetkili servislere ve oto tamircilerine para kazandırmak için vardır sanırım. az orta sınıf bir araba tamponu 2-3 bin tl olmuş.

kazalarda da işe yarıyor bu arada, kesin bilgi.
    fi tarihinde pederin arabayla çelik tamponlu eski bir araca düşük hızda arkadan çarpmıştım da benim tampon 20 cm içeri göçerken diğerinde çizik bile yoktu.
  • araca tampon olmadan gelecek bir darbe direk şaseye de gelebilir, hatta içerideki bazı parçalara. aracın nispeten az bir darbe ile şasenin yamulmasını önler, çünkü şase yerinden oynarsa tamiri daha zordur, iyi onarılmazsa araçta dengesizliğe neden olur.
    ayrıca araçlarda hasara bakılırken (2.el alımlarda) tampon boyası, değişmesi, hasarı ..vs.. kaale alınmaz, yani plastik parçaların hasarı aracın değerini düşürmez. onlar aslında aracın sabit bir parçası değildir yani, sadece korumadır.