şükela:  tümü | bugün
 • her otomobil markasının sitesinde ve otomobil gazetecilerinin çektiği inceleme videolarında, vergili fiyatlarla birlikte, yer alması gerektiğini düşündüğüm fiyatlardır. bunun, insanlarda farkındalık oluşturması açısından önemli olduğunu düşünüyorum. bunu tabii ki doğan kabak gibi köprü inceleme videosu ve vergilerden kaçınılarak alınmış otomobil inceleme videosu çekenlerden değil; bu konuya duyarlı, otomobilleri gerçekten seven; otopark.com, autoclub, yalın gülmez, benzin tv gibi kanallardan bekliyorum açıkçası. bunu yapmak çok zor bir şey değil.

  şu anda bildiğim kadarıyla volkswagen, audi, mercedes, volvo gibi markalar bunu zaten yapıyor sitelerinde. ancak ben bunu bmw, toyota, honda, renault, dacia, hyundai, fiat gibi markalardan da bekliyorum.

  tabii ki vergisiz fiyatları da paylaşmak, insanların bir anda vergilere karşı ayaklanmasına, "otomobil almıyoruzz" demesine sebep olmayacaktır. ancak en azından, otomobil tercihi yaparken insanların ödeyecekleri vergileri de dikkat alması; daha bilinçli bir tercih yapmalarını sağlayacaktır diye düşünüyorum.

  polo örneğine bakalım mesela; comfortline donanımlı polo 1.0 tsi 95 ps dsg'nin vergili fiyatı 217 bin 100 tl. aynı aracın highline donanımlısı ise 315 bin 500 tl. şimdi vergisiz fiyatlara bakılmadığı zaman aradaki devasa fiyat farkından dolayı highline'ın comfortline'a göre çok daha iyi olduğunu düşünebiliriz. ki tabii daha donanımlı olduğu için daha iyidir mutlaka. peki aradaki devasa fiyat farkının sebebi gerçekten donanımlar mı? tabii ki değil. comfortline almaya karar verdiğinizde ödeyeceğiniz ötv 61 bin tl iken, highline da ise bu ötv 118 bin tl. aynı arabanın bir tık donanımlısını alıyorsunuz sadece, ancak ödeyeceğiniz vergi iki katına çıkıyor. yani aslında daha iyi bir arabaya değil, daha vergili bir arabaya binmiş oluyorsunuz. iki donanımın vergisiz fiyat farkı ise sadece 26 bin tl oysa ki.

  işte bu örnekteki gibi vergisiz fiyatların ve ödenecek vergilerin de tüketicilerle ayrıca paylaşılması, en azından otomobil alacak kişinin; "hmm bu donanım için gerçekten bu kadar vergi vermeli miyim?" diye sorabilmesini ve daha doğru bir tercih yapmasını sağlayacaktır, o yüzden önemli. direkt olarak "200 bin tl'lik polo mu 300 bin tl'lik polo mu?" sorusu kişiyi daha yanlış sonuçlara götürebilir. "ucuz etin yahnisi yenmez" anlayışı bu durumda işlemez, çünkü bu durumda pahalı et çok daha iyi değil sadece daha vergili bir et. yani yahnide pek bir değişiklik olmayacak.
 • 25 mayıs 2021 saat: 01:22 itibariyle;

  seat yeni ateca
  net fiyatı: 177.590 tl
  anahtar teslim fiyatı: 379.000 tl

  seat leon
  net fiyatı: 142.971 tl
  anahtar teslim fiyatı: 305.000 tl

  seat yeni taracco
  net fiyatı: 241.620 tl
  anahtar teslim fiyatı: 515.000 tl
 • ekim'de 110 bine falan kampanyali clio 5 almistim. normali 120 bin falandi. gelişi 65 mi 67 bin mi o civariydi. 27 bin falan ötv odedim. proformadan oyle hatirliyorum. ustu de obur vergilermiş iste... clio 5 su an 160 bin falan...
 • açma açma, kapat kapat direk yanmış ciğer röntgeni var.
  kahır mektubu var.
  sigara yaktırır, uzaklara daldırır, uyku kaçırır.
 • cadillac escalade usa
  cadillac escalade tr

  birinde usa vergileri dahil, diğeri tr vergileri dahil.
  biri normal mühendisin bir yıllık maaşı, diğeri normal mühendisin elli yıllık maaşı.

  araba aynı araba, mühendis aynı mühendis. 49 yıl ülke farkı.
 • siz kim köpek yaaa. ? araba maraba ?
  şahin’e devam oğlum ! adamlar dıj mipraşk larla savaşıyor amk . boşverin seat cadillac falan !
  bi sms atın 10 tl ateşleyin ,
  vergi verin
  iphone alın amk 35 ay para biriktirin .
  haaa biriktiremiyorsanız bankadan kredi çekin !
  siz kim köpek yaaaaa !!
hesabın var mı? giriş yap