şükela:  tümü | bugün soru sor
 • madem öyle tezimden bir bölümü buraya kopyalayalım:

  --- spoiler ---

  türkiye’de otomotiv endüstrisinin temelleri 1950’li yıllarda atılmış 1960’larda gelişmiş ve 1970’li yıllarda ise montaj fabrikalarının kurulup çoğalmasıyla belli bir katma değere ve yeterlilik oranına sahip olmuştur.
  birinci 5 yıllık kalkınma planında yer alan “otomotiv sanayinin endüstrileşmedeki itici gücünden yararlanma” ilkesine uygun olarak hazırlanmış olan montaj sanayi talimatı, otomotiv sanayi’nin ülkemizde ki gelişimine oldukça katkıda bulunmuştur.
  1968 ve 1969 yıllarında bursa organize sanayi bölgesi’nde kurulmuş olan tofaş ve oyak – renault fabrikaları ise türkiye’deki otomotiv endüstrisinin temel yapı taşları olmuş ve bu endüstrinin ülkede gelişip büyümesinde yardımcı olmuşlardır. daha sonra birçok fabrikanın montaj sanayisi ülkemize kurulmuş ve o günden bugüne otomotiv endüstrisi türkiye için önemli sektörlerden birisi olmuştur.

  taşıt aracı üreten 15 firmanın kapasitesi 1.1 milyon adet/yıl olarak belirlenmiştir, çalışan sayısı ise 36000 kişidir. firmaların üretim tesisleri, istanbul, bursa, kocaeli, sakarya’dan oluşan marmara bölgesinde bulunurken, ankara, eskişehir, izmir, adana ve aksaray’da birer tesis bulunmaktadır. 15 şirketin 3’ünde yabancı sermaye %100 iken, ağır ticari araç üreten 4 şirkette yabancı sermaye ortaklığı bulunmamaktadır.

  --- spoiler ---

  kaynak: dutya - u.ü. müh.mim.fak. çevre müh. öğrencisi - bitirme projesi

  not: demek ki neymiş hakikaten türkiyedeki büyük otomobil üreticileri montaj yapıyormuş ben demiyorum devlet diyor.

  (bkz: otomotiv endüstrisini montaj hattı sanmak)
 • haber şu:

  http://www.hurriyet.com.tr/…mi/17590251.asp?gid=381

  türkiye'de otomotiv sektörünün durumunu göstermesi açısından önemli bir haber olarak görüyorum. herkes, kim kimi nasıl kazıklıyormuş, serbest piyasa nasıl alaşağı ediliyormuş görsün.bir de bunlar türkiye'nin en zengin ailelerinin sahip olduğu en prestijli şirketler.

  alj otomotiv,
  anadolu araçlar ticaret,
  baylas otomotiv,
  çelik motor ticaret,
  doğuş otomotiv servis ve ticaret,
  ford otomotiv sanayi,
  hyundai,
  mais motorlu araçlar,
  mercedes benz türk,
  mermerler otomotiv,
  nissan otomotiv,
  peugeot otomotiv,
  temsa global,
  tofaş türk otomobil
  toyota

  peki ne yapmışlar bu adamlar:

  - ötv indiriminden 3 gün sonra 19 mart 2009’da 13 firmanın katıldığı ve bulunan elektronik posta çerçevesinde tüm markaların kısa vadede zam yapmayı planladıklarını açıkladıkları ve tamamına yakınının da fiyat artışına gitti.

  - haziran 2009’da ötv’de değişim üzerine 3 firmanın iletişimde olmaları, 2006 yılında 4 büyük teşebbüsün euro kurundaki artışı fiyatlara yansıtıp yansıtmamaya yönelik görüşmeleri ve ardından fiyatlarını aynı gün artırdılar.

  - 2008’de de euro kurundaki değişim üzerine 15 firmanın katılımıyla iki ayrı toplantıda fiyat artışı olup olmayacağı tartışıldı ve bu görüşmeler sebebiyle ceza verildi.
 • hükümetin seçim masraflarını çıkartmak için bankacılıktan sonra el attığı ikinci sektör. masraflar çıktı, bir de kar ettiler, süper.
 • akp'nin ender iyi icraatlarindan biri. 5 daireli apartmanda yonetim kurulu toplantisinda bile kavga cikarken, 15 tane otomotiv sirketi birlesip fiyat artiriyorlar. yuh arkadas. dusunebiliyor musunuz turkcell, vodafone, avea'nin boyle bir sey yapip ayni anda fiyat artirdigini. rekabet sadece sirket sayisini cogaltarak degil devletin denetleyici kurullari kurup isletmesiyle ancak isler hale geliyor.
 • dünyada 3 kutuplu bir yapisi vardir.

  üretim stratejileri,tasarim,rekabet,yönetim,pazarlama,finans etc tarzi alanlari amerika kutuplu

  teknik,motor,teknoloji kisimlari almanya kutuplu

  kalite,kalite yönetimi,verimlilik gibi alanlarsa japonya kutupludur.

  belli basli sektör firmalari ise
  amerika icin-general motors,ford,chrysler
  almanya icin-daimler,bmw,volkswagen group
  japonya icin-toyota,nissan,mitsubishi,mazda
 • 40 bin liraya sattığı arabaya 12 dolar maliyetli bluetooth sistemini eklemesini 2012 yılında reklam konusu yapan sektör.

  ayrıca aynı sektör, 10 dolar maliyetli cd playeri konsola entegre ettiğinde sıfır fiyata 5 bin lira ekleyebiliyor.

  bu sick.ko sektör farzı misal bilgisayar sektörü ile aynı "kafada" gelişse idi şuan uçan arabalara biniyorduk.
 • 1990 yilinda luks sattigi bazi ozellikleri yil 2012 de hala bazi modellere koymamakta.

  bu derece orospu çocugu sektör az var.

  üstelik son yillarda cidden vasatlaşti. dizaynlar bok gibi. orta sinifta tercih edilecek model sayisi gittikçe azaliyor.
 • (bkz: #29998828)
 • oldukça bağnaz bir sektördür. 1900lü yılların başından beri zoraki değişimler ve gelişmeler ile bugüne gelmiştir. bu sektöre göre herşey paradır herşey üretimi arttırma mantığı üzerine kurulmuştur. gerçek anlamda bir ar-ge'den söz edemezsiniz. bilgisayar sektörü ile karşılaştırırsak oldukça yavaş ilerlediğini daha iyi görürüz. eğer otomotiv sektörünün kafası ile ilerleseydi bilgisayar sektörü şu an interneti bırakın, bilmem kaç bin devir dönen işlemci fanını öven reklamlar ile bilgisayar satmaya çalışıyor olurlardı. bir elektronikçi için oldukça basit sayılabilecek bir park sensörü bile standart değil, müzik sistemleri içerisinde usb girişi var mp3 çalıyor diye ekstra para istiyorlar. bunları bırakın halen daha arka camları elektrikli değil bazı sınıf otomobillerinin. 'euro ncap' olmasa bugün arabalarda güvenlik bile olamazdı. herşey dayatmalarla yaptırılıyor bu sektöre. gerçeğini söylemek gerekirse arabalardaki güvenlik geliştirmeleri yine gerçek hayattan uzak euro ncap standartlarına göre 5 yıldız alacak şekilde düzenleniyor.

  neden bu kadar kızıyorsun bu sektöre derseniz benim çocukluğumda hayal ettiğim 2012 bu değil. hala daha 1975 model bir 12tx'te olduğu gibi "gaaarrrçççç" diye çektiğimiz bir park freni standart. çok mu zor yeni astra'larda ki gibi "tıkıısss" diye çekilen bir düğmeli park freni koymak?

  not: volvo'yu ayrı tutarım bütün bunlardan. volvo kötü arkadaşları olan iyi bir çocuktur.

  edit ilave: insansız otomobil geliştirilmesinde önemli yol kateden firmaya bakın hele; google'ı göreceksiniz.
  büdüt: tesla aşığı oldum
 • karlılık oranları oldukça düşen sektör.

  yıllık üretim adetleri hedefin altında, bir de karlılık oranları düşük iken, yürümekte çok zorlanıyor. adım adım ilerliyor adeta, bir yerde kriz patlak verdiğinde ilk vurulan sektörlerden biri oluyor.

  yenilik üretmiyorsanız, ar-ge denen kavramdan uzaksanız, sektörde tutunmak iyice zorlaştı. çoğu şey pamuk ipliğine bağlı.

  bakın samsung galaxy s3 kaç adet satmış:

  http://www.teknolojifaresi.com/…c-milyon-satti.html

  ve bu telefon da seri üretim elemanı. içindeki tekonolojiyle el kadar telefonu ne kadara satıyorlar bakın:

  http://www.bimeks.com.tr/…laxy-siii-titan-grey.aspx

  bundan 100'ü aşkın yıl önce bulunan içten yanmalı motor gibi yepyeni bir teknolojik devrime ihtiyacı var bu sektörün. belki de bu fuel cell car olabilir:

  http://www.extremetech.com/…the-market-from-hyundai

  http://otomobil.milliyet.com.tr/…633243/default.htm