şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bence belirli bir segment'e kaldırılmalı tabiki de üst segmente değil * yani arabaya gerçekten ihtiyacı olan insanlar var ve yani sırf bu illet yüzünden alamıyorlar, evet ben de karşıyım lüks tüketime ama bazen ihtiyaç oluyor.
 • kaldırılmasını bilmem ama indirilmesi gerekli kesinlikle. ferrari alan adamı da parası çok diye bu adaletsiz ve vatandaşı soymaya yönelik verginin altında bırakamayız. zengin adam her zaman her şeye fazla para ödemek durumunda kalıyor eyvallah. ama kimse ferrari'ye binmek için %145 vergi ödemeye mecbur edilemez kardeşim. bu resmen soygundur.
 • engelli ikinci dereceye kadar olan akrabalarınızın üzerine araba alarak elde edilebilecek bir soygundan kaçma formülü vardır.

  tam olarak hakim değilim, hukuki gerekli prosedürlere de pek hakim değilim. ama bir arkadaşın babaannesinin üzerinden, babaannesinin tek aracı olması koşuluyla ve üzerinde bir gayrimenkul olması koşuluyla; ötvsiz audi a3 almaya çabalaması dolayısıyla bu durumdan haberdarım.

  ilk 5 yıl satamıyormuşsun, satmak istersen ötv'yi ödemek zorunda kalıyormuşsun.

  edit : 2close2 uyardı sağolsun; ilk 5 yıl ötvsiz sadece engellilere satılabiliyormuş.
 • ötv her yerinden bal damlayan gelir kapısıdır ve kaldırılma ihtimali bile yoktur.ancak konu ferrari sahiplerinin mağduriyetine nasıl gelmiş onu çözebilmiş değilim.

  sonra bu ülkede solun oyu yüzde 25i aşamıyor. aşamaz tabi, asgari ücret alan adam bile kendinden önce zenginlerin kayıplarına üzülüyor.
 • kime doğru? kaldırılmış vaziyette değil mi zaten?
 • kitabına uyduranların zaten kaldırmış oldukları verginin kaldırılması talebidir. . bazı belediyeler ve kamu kurumları mesela 300.000 tl'lik mercedes jeepleri itfaiye öncü aracı diye 90.000 tl'ye alabiliyorlar.
 • o kadar imkansızdır ki bir gün ücretsiz araba dahi dağıtacak olsalar, yine de ötv'yi alırlar. zaten kaldırılsın denmiyor, hobi olarak yine alınsın. insanları geçim derdine düşürecek kadar vergiye yüklenip kişisel çıkarlara harcamanın bile modası geçti artık. anlatırken utanıyoruz.
 • video oyunlarından bile ötv alan zihniyetin 300 binlik arabayı herkesin alabileceği bir ürün haline getirdiğinden gayet olasıdır!
 • hakkında bu kadar entry girildiğini görünce hakikaten kaldırıldığını sandığımdır. bir an için ne mutlu olmuştum. araba parasının 2 katını vergi istiyorlar bu namussuzlar
 • ötv'nin kaldırılması değil düzenlenmesi gerekmektedir. motor hacmi üzerinden değil aracın değeri üzerinden fiyatlanması gerektiğini düşünüyorum. ya da bu vergi işine ek parametreler gelmelidir.

  1. motor hacmi
  2. vergiler hariç fiyat
  3. yakıt tüketimi (fabrika verisi ya da ortalama değerler esas alınabilir)
  4. karbon salınımı
  5. aracın sınıfı
  6. ithal, yerli ayrımı

  renault clio 1.5 dci ile volkswagen passat 1.6 tdi nasıl aynı ötv oranına sahip olabilir. ya da sadece 400 cc daha fazla hacime sahip diye bir arabaya neden %90 ötv ödenmesi gerekir. sırf bu sebeple ne arabalar heder oluyor.