şükela:  tümü | bugün
  • savunma sanayi müsteşarlığı'mız tarafından düzenlenen yarışma adresi

gün geçmiyor ki ülkede yeni bir komedi yaşanmasın.

öncelikle; oldukça popülerleşse de bilmeyenler için otonom araç denilen şey insan müdahalesi olmadan kendi kendine gidebilen araç demektir. yani çevreyi algılayan, yorumlayan, gideceği yolu planlayan, buna yönelik kontrol algoritmalarını sistemine uygulayan araçlar.

içerisinde; lokalizasyon, güzergah planlama, durum kestirimi, perception filan gibi zibilyon tane kritik problemi barındırır. amerika'da 2004* 2005 ve 2007 yıllarında amerikan savunma projelerini yürüten devlet kurumu olan darpanın öncülüğünde otonom araç yarışmaları düzenlenmiş ve bu yarışmalardan literatüre önemli derecede bilgi aktarılmıştır. bugün daha popüler konuşulan otonom araç projelerinin sahibi google, tesla gibi firmaların araçlarının kullandıkları önemli yöntemler bu yarışmalardan çıkmıştır. otonom askeri araçlar için de durum bu şekilde. hali hazırda dünyanın çeşitli yerlerinde yüzlerce üniversite/firma `:bizim üniversitelerimizde de az sayıda çalışmalar var`konuyla ilgili geliştirme yapmaya devam etmektedir.

fakat gel gör ki bizim ülke artık bu işlere biz de girelim diyor, geç de olsa devlet eliyle savunma sanayi müsteşarlığı önderliğinde bir otonom araç yarışması yapılıyor, ama otonom araç çizim yarışması olarak gerçekleştiriliyor bu. otonom araç çizeceğiz. aracın dış tasarımı da üzerinde çalışılması gereken bir konu olabilir ama bir sürü çözülmemiş, çözülmeye devam eden , geliştirmeye ihtiyaç duyulan, işin özünü oluşturan problemle değil, dışıyla ilgilenerek gireceğiz bu işlere. fıkra değil, zaytung değil, gerçeğin ta kendisi. sonra da sergileriz bunlar otonom araçlarımız diye. kıpırdayamazlar ama öyle bakarız birbirimize.

ya bi ülkede hiç vizyon olmaz mı arkadaş. bişeyler yapılırken hiç fikir alınmaz mı o işin uzmanlarından. amaç belki iyi olabilir ama doğru düzgün yol haritası oluşturmak, kısa orta ve uzun vadeli planlamalar filan yapmak bu kadar mı zor? azıcık vizyon ya azıcık akıl, azıcık danışma, çok mu şey istiyorum.
  • sanırım 2-3 ay kadar önce benim de bu yarışmadan haberim olmuştu. hatta birkaç hafta öncesine kadar unutmayayım diye sekmelerden birinde bunun sitesini açıyordum. sonra malum hoşaf olayı ve türlü türlü şebeklikler olunca uğraşmaya değer kategorisinden gereksiz kategorisine geçti ve sekmeyi kapattım.

muhtemelen kazanan "önemli birinin" torunu, damadı veya yalakası olacaktır. sonuçta üretilen bir ürün olmayacağı için baş ağrıtma olasılığı da yok. daha sonra proje birincisi sıfatıyla muhtemelen bir yerlerin başına getirilir.

"bir şeyi de eleştirmeyin" diyecekler için peşin notum olsun. fazla detaya giremiyorum ama bilinen bir savunma sanayi firmasında 2013 ve 2014 yıllarından 5 adet tasarımım kayıtlıdır.
  • çizim kategorisine ödül verilmeyen yarışma. ulan en halt yemeye o zaman o kategoriyi açarsın?