• avm'lerde adamlar kapıda çakıyı almıyorlar, içerde boy boy kasap bıçağı satılıyor. bu tür önlemlerin çoğu göstermelik. asıl amaç yarın bir gün bişey olduğunda "hiçbişey yapmıyorlar" dedirtmemek. "valla biz elimizden geleni yapıyoruz bilader" diyebilmek.
  • lpgli araç kullanan pis fakirleri elit otoparklardan uzak tutmak için uydurulmuş bir kontroldür.
    boş bir günümde ellerimi ve ağzımı bantla bağlayıp bagaja yatarak bu kontrolü yapan arkadaşların olası bir adam kaçırma durumunda ne tepki verdiklerini tecrübe etmeyi düşünüyorum.
  • açık otoparklarda bile yapılandır.

bagaj hikayeden açılır kapanır. daha bırakın bir çantaya bakılmasını bagajın içine bile bakılmaz. sanki patlayıcı vs varsa bagajın en üzerinde olacak.

hayır açık otoparklı forum bornovada kontrol var kapalı olan optimumda yok.

ilginç tabi
  • ilk başlarda ben de lpg kontrolü zannediyordum. ta ki önümdeki araçların bagajında nükleer başlığa benzeyen koca lpg tanklarını görene kadar.

bir kaç kez denk geldim, öndeki araçta lpg vardı. açıp baktılar, kapattılar. adam içeriye devam etti. neden aldınız yasak değil mi diye güvenliğe sordum. "hayır, yasak değil." cevabını aldım.

e ulan dallamalar, yasak değilse bagaja neden bakıyorsunuz? ayrıca neden her yere lpg ile girilmez yazıyorsunuz?

bu uygulama türkiye'de işlerin ne kadar ciddiyetsiz yapıldığının en büyük örneklerinden biridir.
  • neden yapıldığını asla anlamadığım kontroldür. güya araçta lpg var mı yok mu diye bakılıyormuş. modeli eski araçlarda bakarsın eyvallahta adamlar bmwye de bakıyor audiye de bakıyor tofaşa da bakıyor. tamam türk insanı gerekirse ferrariye bile lpg takar ama aracın arkasında kocaman 520 d yazıyor. vw’de koskoca tdi yazıyor. renolarda dci yazıyor. bre gafil dizel araca lpg mi takılıyor ne bakıyon?
  • hadi lpg bakıyorlar diyelim de bir de bazı avm lerde adam elinde ayna aracın altına bakıyor . o ne ayak ?
  • tamamen insanların gazını almak için yapılan uygulamadır efenim.

bir polis abimiz bir gün eşiyle beraber büyük şehirlerde zincir halinde bulunan bir avm’nin x-ray cihazından geçerken belinde silah ile geçiyor ve hiç bir güvenlik görevlisi bir dakika diyip durdurmuyor bile. hemen arkasından çantasıyla x-ray cihazından geçen eşini durdurup detaylı bir halde arayan güvenlik görevlilerini bir süre izliyor ve daha sonra dayanamayıp çıkışıyor.

önce ben geçtim ve belimde silah olmasına rağmen hiçbir şey demedin, kadının çantasında bomba var gibi işgüzarlık yapıyosun diye sinirini saklayamamış, tabi sırada bekleyen insanlar cıkcıklamalar, canımız kimlere emanet demeler...

yani arabanın bagajını kontrol etmek çok büyük bir önlem değil, arka koltuk altında ne var, torpido gözüne monte edilmiş bir c-4 de olabilir. yani en salak terörist bile arkaya sakladığı düzenekle avm ye girmez sanırım.

ama yinede yapılsın, hiçbir şey yapılmamasından yeğdir. sadece özel güvenliğin arama hususunda yetkileri kısıtlıdır, eğer gerçekten insanların canı bu arkadaşlara emanet ediliyorsa biraz yetki arttırımı yapılabilir ve yalan yere bi şey yapılıyomuş hissi uyandırılmaz.
  • otoparka giren araçların arka bagaj kapağı düzgün açılıyor mu diye bakıyorlar..

bundan daha mantıklı bir açıklama bulamadım..
  • kanyon avm ve zorlu avm artık motosikletleri de kontrol ediyor.
    otoparka girecekseniz motordan inip çantayı açıp, sonra tekrar biniyorsunuz.
    bu sırada tabii ki arkadaki arabacı korna falan çalıyor.

eğer scooter sahibiyseniz hem çanta hem sele altını kontrol ediyorlar.
  • (bkz: üfürükten teyyare)

mekân sahiplerinin olası bir vukuatta "biz gerekeni yaptık" diyebilmesini sağlamak için düşünülmüş(!) lüzumsuzluk.
hesabın var mı? giriş yap