şükela:  tümü | bugün
  • şakalar ülkesi olan türkiyemizde bugün yaşanan bir olaydır, benim başıma gelmiştir. bir başka örneği için (bkz: trafik ışığına kasis koymak)

evet, belediyelerin yol kenarlarına yaptığı sövüş otopark a.ş'ye ait olan park ceplerine bırakmış olduğum arabanın "uygunsuz park" nedeniyle ceza yazılarak çekilmesi olayıdır. evet ne sandınız; şaka sadece ceza yazmakla değil, aynı zamanda otopark'tan "hatalı park" nedeniyle aracım çekilmiş. şu anda aracı yeni almış olarak yazıyorum. bak tekrar ediyorum; devletin otoparkına bırakılmış araca uygunsuz park cezası verilmesi olayıdır.

fotoğrafta göreceğiniz üzere bir eşeğin bile görebileceği şekilde belediye park levhası mevcut ve yine bir eşeğin bile görebileceği şekilde aracımın kaldırıldığı yerde başka araç park etmiş durumda ve yine bir eşeğin görebileceği şekilde, park amaçlı olarak yol üzerinde bir cep yapılmış durumda.

edit: "kavşaktır o" demekte ısrar eden tuhaf zihinlere sahip vatandaşlarımız için bir fotoğraf daha yapıştırdım google'dan, bakınız kavşakta veya yolun üzerinde değil; yolun içine özel olarak yapılmış park ceplerinden bahsediyoruz ve gördüğümüz gibi vatandaşlarımız da 8-10 araç park etmişler gayet uygun şekilde.

edit2: dikkat ederseniz park levhası yol kenarı için değil; park için özel yapılmış cepler için konulmuş. istanbulun ispark'ı ile karıştırılmaması için söylüyorum; ki öyle bile olsaydı sonuç değişmezdi.

edit3: apartman girişi olabileceğini söyleyenler var; ceza tutanağına zaten yazılmış; fakat kaldırımın arkasına dingilin birinin kapı koyması onu apartman girişi yapmaz. ki fotoğrafta görünen iki apartmanın da araç girişi arkada; ikinci fotoğrafta görülen sağdaki sokakta. beylerimiz "bulvarda da bir girişimiz olsun" diyerek kendi kendilerine gelin güvey olmuş olabilirler; lakin devlet orayı park alanı yaparken, o tabelayı oraya dikerken sesi çıkmayan hayvanın, aracını oraya koyan vatandaşa itlik yapması durumudur. ilk fotoğrafta görebileceğiniz gibi, benim aracım çekildikten sonra başkası da oraya park etmiş ve her gün de park ediliyor; çünkü adı üstünde, park yeri! apartman girişi değil. ek olarak fotoğraflarda görünen boşluk iki bina arası zorunlu boşluktur. orası acil durumlar için boş kalması kanunen zorunlu olan bir alandır; dolayısıyla binanın araç girişi oradan olamaz, yönetmeliğe de aykırıdır.

edit4: olayın kızgınlığı ile unuttum. en azından aklı başında biri emin olamadığı için sormuş. cezaya itiraz tutanaklarını da eklemiş olayım; 1 ve 2
  • aynısı ankara tunalıda bestekar sokaktaki oto yıkamacının yanındaki otoparkta başıma gelmiştir. arabayı doluluktan ötürü sokaklarda bırakan otopark yüzünden 100 lira park cezası ödedim.
  • bugün gelen ceza tebligatı ile "anadolu ajansı önü" olduğu gerekçesi ile yapıldığı anlaşılan eylemdir.

yani iltimas artık resmi kağıtlara yazılacak düzeye gelmiş.

ulan bana ne anadolu ajansın önü ise? devlet kendisi "buraya park edebilirsin" diye tabela koymuş, özel yer yaptırmış insanlar park etsin diye ve bundan para da alıyor, bedava da değil; ama neymiş anadolu ajansın önüymüş o yüzden oraya park edilmezmiş.
  • engelli araç yerine park etmiş olma ihtimali yüksektir. malum bizim toplum saygı nedir bilmez oldu bu aralar.
  • bazı eşşeklerin okumadan ve fotoğrafa bakmadan "orası bir kavşaksa.." diye yorum yaptığı elim bir olaydır.

nasıl bu kadar mal olabiliyorsunuz? okumadın bari fotoğrafa bak öküz! oraya park tabelasını babam değil devlet koymuş. orası bir kavşak değil; orası bir kavşak olmadığı gibi bir yol bile değil. park için özel olarak yapılmış ceplerde duruyor araç. bak anlama özürlü olduğun için tekrar ediyorum; kavşak değil, yol değil, park alanı olarak özel şekilde inşa edilmiş bir yer. ve araç tam da "buraya park edilir" tabelasının dibinde. bir eşeğin bile görebileceği şekilde diye not düşmüştüm ama eşeklere hakaret olmuş yemin ediyorum.

ayrıca yine "belki engelli park yeridir" diyen vatandaşıma da açıklama olsun diye belirteyim, ceza tutanağında "anadolu ajans önü" olduğu gerekçesi ile yazılmış. yani engelli park yeri değil; yavşağın biri göz zevkini bozduğu için torpille çektirmiştir aracı. anadolu ajans çalışanları trafik polislerine emir verebiliyor zannedersem..
  • hala "kavşaktır o" diyerek google earth belgesi istenen, aslında her şeye de müstehak olunan bir ülkede olduğumuzun kanıtlarından biridir.

buyurun sayın vatandaşım; https://goo.gl/maps/ju62z79hzzw

bak bakalım kavşağa kaç yüz metrede. herife kanlı canlı fotoğraf atıyorum, daha diyor ki sokak adı neydi. o yüzden bir eşeğin bir görebileceği şekilde.. ifademi yenileyerek yeni fotoğraf atıyorum;

https://drive.google.com/…bb010nwm/view?usp=sharing

bakınız yolun üzerinde değil, yolun kenarına yapılmış özel park ceplerinden bahsediyoruz. ve bakınız vatandaşlarımız da gayet normal 8-10 araç nasıl park etmişler? şimdi orası kavşak mıymış?
  • türkiye'de sıradan bir olay. arkadaşın tek suçu arabasının fort fiesta olması yoksa altında porsche olsaydı biraz zor çekerlerdi.
  • allah'ım herkes birbirine girmiş. halbuki dün dolmuşta inmesi gereken yeri kaçırdığı için birkaç ergen ve ben şoföre hatırlatmada bulunduk, şoför yaptığı hatayı anladı çok üzüldü, gençler dayıyasahipçıkalım hashtag'i açıyoruz twitter'da dediler makara döndü, dayı biraz asabileşti ama tek yürektik o ana kadar.

neyse up yapalım bu bir.
    ceza için itiraz edilsin kanıtlarıyla bu da iki.
    ekşisözlük çok bozdu lost bsajxcbgvlcnqxmcnfhkedşkcfjdghvrhılcnw
  • kesişim kümesi adlı çalışmamla, oraya park edilebileceği konusunda hemfikir olan, oraya park eden ve hatta orayı otopark olarak işleten herkese "çüşşşş, yavaşşşş, hööaaaa, dırrrrııışşş, ohaaaa, öeeeahhhh, yuhhhh!" demek istiyorum.
  • ben mi yanlış görüyorum yoksa buz gibi sokak veya apartman park yeri girişi değil mi orası, ayrıca giriş için açılır kapanır zamazingo bile var, otopark fişin var mı ? sanırım senin ve yanındaki aracın parkı yanlış o ağaçtan sonrası park için uygun gibi, ha anadolu ajansı olması cezayı hızlandırmış olabilir ama hali hazırda apartman giriş gibi duran bir yere park etmişsin kardeş.