• ex olmu$ bunyenin..olum sebebinin netlik kazanması i¢in resmi makamlarca yapilmasina karar verilen ceset inceleme mevzusudur..genelde cinayet,yahut $üpheli olumleri incelemek adına yapilir..bazende cesedin ailesinin arzusu üzerinede yapılabilir..
  • otopsi yapıldıktan sonra beyin tekrar kafatasının içine konulmaz; zira kesilen beyin kafatasından kan sızdıracaktır dolayısıyla kefeni kana bulayacaktır... ölü yakınlarının da hoşuna gitmeyecek bu hadiseyi engellemek için beyin ya çöpe atılır ya da açılmış olan karın boşluğuna konulur... yani otopsi yapılan insanların kafataslarında beyin yoktur... otopsiyle ilgili bilgisi olmayanlar bu bilgileri zaafiyet geçirerek okurken ,otopsi yapmakla görevli olanlar bir yandan çaylarını yudumlar diğer yandan cesedin kafatasını testereyle keserler... 18 yaşından küçükleri düşünerek satırlarıma son veriyorum*
  • yapıldıktan sonra;eğer kemikler çıkartılmışsa yerlerine tahtalar konulan,anüs ve vaginanın kan sızmaması için pamukla doldurulduktan sonra dikildiği olay.tıp öğrencilerinin adli tıp stajları sırasında,yapılırken seyredeceği ve görev alacağı bir çeşit tıbbi müdahale.patologlar ve adli tıpçılar tarafından yapılabilir.
  • cengiz özakıncı'nın kurduğu yayınevi. son 3 yıldır çıkardığı ulusalcı/kemalist kitaplar ile dikkat çekip, özellike fettulah tayfası tarafından sürekli hakkında dava açılan nevih bir kitabevi. son zamanlarda yeni bir yapılanma ile isminde ufak bir değişiklik oldu/olacak diye biliyorum.
  • kesin nedeni bilinmeyen ölümlerde yapılr. kan, idrar*, bos* ve bazı iç organlardan alınan örnekler üzerinde bir takım testlerin yapılması ile ölüm nedeninin bulunması işlemidir. otopsi kararını verecek kişi doktordur.