şükela:  tümü | bugün
  • var böyle bir durum. alt segmentteki arabaların da durduğu dönemler oluyor ama genellikle orta segment. sosyolojik-psikolojik çıkarımlar için oldukça müsait bir durum var. üst segmentteki insanların mala verdikleri önem, insana verdiklerinden daha yüksek olduğu için zaten zengin oluyorlar. zira öteki türlü sömürü ilişkilerinin sonucu olarak zengin olmazlardı. misalen bana range ya da mercedes birkaç kez durdu ama ford ya da opel sayısının radikal biçimde daha fazla durduğunu söyleyebilirim.

mercedes ya da audi türevi araçların sahipleri de duruyorsa aileden zengin oluyor. ama duranların hiçbiri beyaz türk değildi bu az sayıda duranların. ancak memur kesimi alt orta sınıfın durma durumu da bu anlamı ile keskin bir biçimde iyilik ya da duygudaşlıkla açıklanabiliyor.

muhafazakar orta sınıflar kesinlikle, seküler orta sınıflardan daha fazla duruyor. allah rızası için vs gibi düşünülüyor. seküler orta sınıflar genellikle kadınlara duruyor. böyle de bir ayrıntı var.

alt segment araçların sahipleri eğer orta sınıf değilse genellikle durmuyor. muhafazakar ya da değil. ancak işi biraz eğlence olarak farklılık olarak falan kodlayan insanların durma sıklığı, üst segmentlere nazaran daha fazla olsa da orta segment araçların durma sıklığı ile yarışacak seviyede değil.

son tahlilde kategoriler her ne kadar esnek gibi gözükmese de oldukça esnetilebilir. üst segment araçların orta sınıflar tarafından kullanıldığı durumlar da yok değil. lakin her şeye rağmen eğer şirket arabası vs gibi orta segmentteki araçlar olmasaydı, otostop kurumu işlevini yitirirdi.

not: bu entry ford focus 2007 model bir araç içinde yazıya alınmıştır. kullanan şoför de klasik orta sınıf ankaralı.

edit: siz ne kadar salak insanlarsınız ya :d
  • ne kadar değişik tipler var. bir daha senin gibileri arabama alırsam şerefsizim.
  • oysaki fakir, diğer fakirin halinden anlamalıydı.

oysaki otostopa duranlar hep alt segment arabalar olmalıydı.

o değil de durumun, memleketteki arabaların yüzde sekseninin orta segment olmasıyla bir ilgisi olabilir mi sence sevgili yazar?
  • bu kutsal bilgi karşısında saygıyla eğiliyorum. teşekkürler ekşi sözlük.

(bkz: yapacağın tespiti sikeyim)
  • küçükçekmece florya ‘ya gidin belki zenginin biri acırda lüks arabaya binersiniz dediğim olay. bu sayede derdiniz de sikilmiş olur ve kurtulursunuz.
  • hayatımda bir defa otostop çektim o da doksanlı yılların başlarında taksimde. o zamanlar 14 yaşında bir çocuktum. arkadaşım ile beraber taksime gitmiştik. cebimizde evimize dönecek kadar para olmasına rağmen otostop çekmeye başladık. yarım saat geçmesine rağmen hiç bir araba durmamıştı. daha sonra w 126 bir 500 sel durdu. arabayı kullanan bir şofördü ve bizi topkapı'ya kadar bırakmıştı. bırakırken de paramızın olup olmadığını sordu ve bize ufak bir harçlık verdi. bende kendisine anahtarlarımı taktığım en sevdiğim anahtarlığı hediye ettim. o abi hala yaşıyorsa allah ondan bin kere razı olsun.
  • uzattığım üniversite hayatımın ekstra yıllarından birinde ulan şu 3-5 dersi yaz okulunda alayım da elim hafiflesin diyerekten yaz okuluna kalma kararı almıştım. okuduğum şehir evimden 900+ km uzakta olduğu için zul gelen bu hareket ciddi bir karardı benim için. gel gelelim yaz okulu, hareketli kampüs ortamı normal dönemden farklı öğrenci kitlesi falan hoş bir ortamdı derslerin de hepsini temizlemiştim.

konuya gelecek olursak epey yüksek katılımlı bir yaz okulu dönemi olmuştu ve akşam ders sonu şehre dönüş otobüslerinde çok sıra olduğundan mütevellit dönüşte otostopu tercih etmeye başlamış ve yaz okulu süresi boyunca yaklaşık 6-7 hafta bunu sürdürmüştük. kampüs şehrin 7-8 km dışında ve kampüs çevresinde bir bankanın call center binası, bir üniversite hastanesi ve civar dükkan restoran vb yerler olduğundan kampüs çıkışı caddede otostopa durursanız max 10 dakkaya biri mutlak duruyordu.

her gün farklı bir insanla tanışmıştık. bir gün hiç unutmam e46 kasa bi bmw durdu ulan dedik bu bize mi durdu derken öyleymiş bindik. adamın da oranın insanı olduğuna ihtimal vermiyoruz kesin büyük şehirden buraya iş için gelmiş falan diye düşünüyoruz ne dese beğenirsin anadan babadan oralı çıktı, 50'lerden sonra şehir köylerden çok göç alınca şehir yobaz insan doldu eskiden böyle değilmiş buralar falan dedi. bu da öyle bir anımdı.

ama evet çoğunlukla orta segment hatta daha düşük segment araçlar dursa da %10 oranda falan d segment araçların (passat, insignia, mondeo vb) durduğu da oluyordu.
  • polislerin sadece çirkinlere gbt yapması kadar absürd bi başlık.takipteyim
  • cektıgın yere gore degısır bence ama genel olarak orta segment dıyebılırız
    sene 2010 yurttan kampuse gıdecez 3 arkadas tramwaydan bıkmısız sureklı otostop cekıyoruz her defasında da orta segment arabalara bınıyoruz bı ara cok sasırdıgımız bır olay oldu trafik ısıgın az ılerısınde otostop cekıyoruz bı volvo jip yavasladı araba o akdar temız ve parlak kı gunes dogdu sanıyoruz ve ılerıde durdu bız şok tabı 3 arkadasız bırı olum bıze durmamıstır dıyerek cekmeye devam edıyor o arada bızde anlamaya calısıyoruz beyın amcuklaması gecırıyoruz, adam dıkız aynasından bıze bakıyor bize durduguna emın olduk tam o tarafa dogru yonelırken koye gıden bi toros durdu jıpın sahıbı onun durdugunu gorunce devam ettı tabı bız de torosa bınıp okula gıttık bu da okul yolundakı muhtesem dus kırıklıklarımdan bırıydı paylasmak ıstedım