şükela:  tümü | bugün
  • "üzerinde yapılan anatomik incelemeler, onların beyinlerinin aslında fena halde deforme olmuş, yanlış yere yerleştirilmiş ve hazımsızlık çeken bir karaciğer olduğunu ortaya koymuştur."
    gibi çok haklı ve yerinde tespitleri olan kitap...
  • daha önce adını duyduğum, kitapçılarda gördüğüm ancak hiç ilgimi çekmeyen; geçenlerde barış özcan’ın videosunu yapmasıyla bende inanılmaz bir merak oluşturan mizahi bilim kurgu romanı.

--- spoiler ---

hayata, evrene ve her şeye dair nihai sorunun cevabının 42 olarak verildiğinden bahsediyor barış özcan videoda. 42 ile ilgili pek çok fenomen oluşmuş, insanlar 42nin gizemini çözmeye çalışmış yıllarca falan.

42'nin gizemi

--- spoiler ---

kitap elime henüz ulaştı. okuyunca editleyeceğim.
    edit: link düzeltildi.
  • bugün okuduğum ve abartıldığını düşündüğüm kitap.yorumlarda eğlenceli olduğundan bahsediyordu açıkçası mizah adına bir şey bulamadım. bilim kurgu severim ama bunu çok deli saçması buldum. diğer serilerini okumayı düşünmüyorum çünkü seri kitaplarda en iyisi her zaman ilk kitaptır ilk kitap da pek sarmadı.
  • magrathea gelmiş geçmiş en zengin gezegen oluverdi ve galaksinin geri kalanı sefil bir yoksulluğa boyun eğdi. bu nedenle sistem çöktü, imparatorluk yıkıldı, bir milyar aç gezegenin üzerine uzun ve kasvetli bir sessizlik çöktü; sessizliği bozan tek şey, geceler boyunca planlanmış bir politik ekonominin önemi üzerine kibirli, bilimsel incelemeler yazan aydınların kalem gıcırtılarıydı.
  • elon musk bunu beğendi
  • bugün 42. yaşını kutlayan, adeta bir deha olan douglas adams tarafından yazılmış bir kitap serisidir.
  • kitabı okudum zevkler renkler ayrı ama çok hitap etmedi .ardından arkadaşıma verdim o da okudu ona da hitap etmedi ardından rick ve morty izledim ve tekrar okudum tabi bir 4 sezonla baya 1 günde bitirdim aslında 4 ün yarısı var geleceği mayısta çıkacakmış.kitapla bağ kurdum ve ilgimi çekmeye başladı ben kendi adıma beğendim.eğer bir gün bir çıkıp da evrenin hangi nedenle ve niçin burada var olduğunu keşfederse, evrenin birdenbire yok olacağını ve yerini çok daha garip ve anlaşılmaz bir şeyin alacağını öne süren bir kuram vardır.

bir başka kuramsa bunun zaten gerçekleştiğini ileri sürer.
  • bundan yaklaşık 10 sene önce bir arkadaşımın tavsiyesiyle alıp okumuş zorla bitirmiştim hiç hitap etmemişti. bilim kurgu sever ve star wars hastası biri olark söylüyorum bunları. neyse geçen gün yine kitaplıkta elime geldi ulan dedim bir daha okuyayım şunu. yine olmadı son cilde geldim zorla ilerliyorum yine. bende bir sıkıntı var galiba.