• magrathea gelmiş geçmiş en zengin gezegen oluverdi ve galaksinin geri kalanı sefil bir yoksulluğa boyun eğdi. bu nedenle sistem çöktü, imparatorluk yıkıldı, bir milyar aç gezegenin üzerine uzun ve kasvetli bir sessizlik çöktü; sessizliği bozan tek şey, geceler boyunca planlanmış bir politik ekonominin önemi üzerine kibirli, bilimsel incelemeler yazan aydınların kalem gıcırtılarıydı.
  • her şey kestirme yol yapılması için arthur dent’in evine yıkım kararının verilmesi ve bunun bürokratik olarak doğru şekilde bildirilmemesi ile başlar. evinin yıkılmasını engellemek için arthur buldozerlerin önünde yatıp direnirken arkadaşı ford prefect onu dünyanın sonunun gelmek üzere olduğuna dair uyarır. çünkü dakikalar içinde vogon adlı bir uzaylı türü uzayda kestirme bir yol yapılması için dünya’yı patlatıp yok edecektir. son anda ford ve arthur otostop çekerek vogon gemisine gizlice binip kurtulmayı başarırlar. bu gemiden atılıp ölmek üzereyken ford’un yarı kuzeni nev-i şahsına münhasır kişilik galaktik başkan zaphod beeblebrox tarafından altın kalp adlı uzay gemisiyle kurtarılırlar. dünya’dan sağ kalan tek canlı olduğunu sanan arthur uzay gemisinde trillian adlı bir kadın ve marvin adlı ağır depresif paranoyak bir androidle tanışır. ardından ekip “hayat, evren ve her şeye dair cevabın” sorusu olan nihai soruyu bulmak üzere galaksiler arası bir yolculuğa başlar.
    otostopçunun galaksi rehberi’ni okuduğunuzda sadece evrenin ve hayatın anlamını değil aynı zamanda çevrenizde bu kitabın popüler kültürün pek çok noktasında esin kaynağı olduğunu da fark edeceksiniz: wikipedia ve ekşi sözlük’ün kuruluşuna fikir vermesi, radiohead’ın meşhur şarkısı paranoid android, hatta apple’ın ipad ve amazon’un kindle ürünleri!

tanım: douglas adams'ın kaleme aldığı muhteşem bilim kurgu kitabı.
  • an itibariyle sipariş verdiğim seridir kendisi.
  • elon musk bunu beğendi
  • bugün 42. yaşını kutlayan, adeta bir deha olan douglas adams tarafından yazılmış bir kitap serisidir.
  • kitabı okudum zevkler renkler ayrı ama çok hitap etmedi .ardından arkadaşıma verdim o da okudu ona da hitap etmedi ardından rick ve morty izledim ve tekrar okudum tabi bir 4 sezonla baya 1 günde bitirdim aslında 4 ün yarısı var geleceği mayısta çıkacakmış.kitapla bağ kurdum ve ilgimi çekmeye başladı ben kendi adıma beğendim.eğer bir gün bir çıkıp da evrenin hangi nedenle ve niçin burada var olduğunu keşfederse, evrenin birdenbire yok olacağını ve yerini çok daha garip ve anlaşılmaz bir şeyin alacağını öne süren bir kuram vardır.

bir başka kuramsa bunun zaten gerçekleştiğini ileri sürer.
  • kitap hakkındaki yorumlar yüzünden gerçekten çıtayı çok yükseğe koymuştum ama yanıldım. beklentimin o kadar çok altında kaldı ki kitap bitirince üzüldüm. (bkz: artemis) de yaşadığım hayal kırıklığını bu kitapda da misli misli gördüm :/
  • bundan yaklaşık 10 sene önce bir arkadaşımın tavsiyesiyle alıp okumuş zorla bitirmiştim hiç hitap etmemişti. bilim kurgu sever ve star wars hastası biri olark söylüyorum bunları. neyse geçen gün yine kitaplıkta elime geldi ulan dedim bir daha okuyayım şunu. yine olmadı son cilde geldim zorla ilerliyorum yine. bende bir sıkıntı var galiba.
  • içinde farklı bir mizah barındıran kitaptır. komik bir tarafı var ama bu size kahkahalar attıracak cinsten değildir.
hesabın var mı? giriş yap